Home



ODBRANA: SRPSKA POLICIJA BEZ DISKRIMINATORNIH NAMERA




Bivši načelnik dobojske policije tvrdi da se stvaranjem srpskog MUP u Bosni i Hercegovini nastojao rešiti "raspad sistema" u radu republičke policije i "obezbediti javni red i mir za sve građane", bez obzira na njihovu nacionalnost, bez "selektivne primene zakona ili diskriminacije"

Andrija Bjelošević, svjedok odbrane Miće Stanišića Andrija Bjelošević, svjedok odbrane Miće Stanišića

Drugog dana ispitivanja Andrije Bjeloševića, bivšeg načelnika Centra službi bezbednosti (CSB) u Doboju, koji iskaz daje na poziv odbrane Miće Stanišića, branilac se bavio događajima do sredine aprila 1992. godine. Optužnica tereti Stanišića, kao tadašnjeg ministra policije i Stojana Župljanina, bivšeg načelnika CSB Banja Luka, za zločine počinjene od aprila do kraja decembra 1992. godine nad Hrvatima i Muslimanima u 20 bosansko-hercegovačkih opština.

Kao i juče, branilac je u dokaze uveo brojne depeše u kojima se Bjelošević žali čelnicima republičke policije na nepravilnosti u radu i kršenja zakona. Ukazujući da je svedok sve do sredine aprila slao depeše republičkom ministru unutrašnjih poslova, branilac je istakao "kontinuitet saradnje sa republičkom policijom", uprkos tome što je srpski MUP počeo da funkcioniše od 1. aprila 1992. godine.

Teze odbrane o marginalizaciji srpskih kadrova u okviru MUP BiH Bjelošević je ilustrovao navodima o stvaranju paralelnog sistema rukovođenja početkom 1992. godine. Tada je, tvrdi on, ministarstvo uputilo inspektore u Doboj, Bosanski Šamac i Bosanski Brod, koji su donosili odluke ne konsultujući se s njim i kontaktirali samo sa Hrvatima i Muslimanima zaposlenim u policiji, kao i sa predstavnicima SDA i HDZ. Time je, prema svedoku, stvaran "bezbedan prolaz za ilegalno naoružavanje i formiranje paravojnih formacija koje su kasnije postale deo Armije BiH". Na pitanje sudije Harhofa/Harhoff da li je bilo informacija o naoružavanju Srba, Bjelošević je naveo da su se "naoružavale sve tri strane".

Svedok je potvrdio da je 11. februara 1992. godine prisustvovao sastanku rukovodnih radnika policije srpske nacionalnosti koji su se okupili u Banjaluci. On navodi da se tom prilikom razgovaralo o "sistemu koji se raspao" u MUP, te da je zaključeno da je "bolje organizovati srpski MUP kako bi se obezbedio javni red i mir za sve građane". Dodao je da "prefiks srpski nije značio da će biti selektivne primene zakona ili diskriminacije".

Tokom velikog dela iskaza Bjelošević je govorio detaljno o događajimas početka 1992. godine u opštinama Derventa, Bosanski Brod i Slavonski Brod. Tužiteljica Džoana/Joanna Korner uložila je prigovor na to i naglasila da "samo petnaest procenata iskaza ima veze sa navodima optužnice", dok svedočenje o događanjima u opštinama koje nisu obuhvaćene optužnicom primorava tužilaštvo da se takođe bavi tim mestima tokom unakrsnog ispitivanja. Predsedavajući sudija Barton Hol/Burton Hall je rekao da se taj deo iskaza Andrije Bjeloševića "jednostavno neće uzeti u obzir".




Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 494

PRESUDA HRVATSKIM GENERALIMA: 42 godine zatvora za Gotovinu i Markača, sloboda za Čermaka
DVA RATNA DRUGA: General Tolimir negira zločine koje je kapetan Nikolić priznao
ČISTA SAVEST: Mićo Stanišić od Titove štafete do haške optužnice
PRVI DO GLAVNOG: Fatalna bliskost starijeg inspektora Frenkija sa šefom Jovicom