Home



KO JE STVARAO PROBLEME POLICIJI?




Bivši šef Centra službi bezbednosti u Doboju kaže da prilikom istraživanja krivičnih dela iz 1992. godine, dobojska policija nije vršila diskriminaciju na nacionalnoj osnovi, a probleme u zakonskom radu policije uzrokovale su lokalne političke i vojne vlasti

Andrija Bjelošević, svjedok odbrane Miće StanišićaAndrija Bjelošević, svjedok odbrane Miće Stanišića

Odbrana Miće Stanišića, prvog ministra policije bosanskih Srba, danas je izvodila dokaze u prilog tezi da je policija bez diskriminacije istraživala zločine koji su u Doboju 1992. godine počinjeni nad Hrvatima i Bošnjacima. O detaljima policijskih istraga svedočio je Andrija Bjelošević, načelnik Centra službi bezbednosti (CSB) Doboj u periodu na koji se odnosi optužnica. Njemu je ovo druga nedelja svedočenja na poziv odbrane Stanišića koji se uz Stojana Župljanina tereti za zločine počinjene od aprila do kraja decembra 1992. godine nad Hrvatima i Muslimanima u 20 bosansko-hercegovačkih opština.

U iskazu o zakonskim procedurama istrage pojasnio je da nakon primljene informacije o počinjenom krivičnom delu policija vrši obezbeđenje lica mesta i piše službene beleške na osnovu kojih se kasnije podnose krivične prijave. Ukoliko se radi o težem krivičnom delu neophodno je da istražni sudija i tužilac budu deo ekipe koja vrši uviđaj.

Prilikom istraga, kaže Bjelošević, nije bilo diskriminacije na osnovu etničke pripadnosti žrtava i počinilaca. Da bi to potvrdio, branilac je predočio više krivičnih prijava i službenih beleški koje je CSB 1992. godine prosledio osnovnom i višem javnom tužilaštvu u Doboju. U većini tih dokumenata žrtve su hrvatske i bošnjačke nacionalnosti, dok su počinioci Srbi ili nepoznata lica.

Tokom najvećeg dela ispitivanja branilac bi svedoku predočavao dokumente i tražio da potvrdi njihovu autentičnost, autore i kome su namenjeni. Svedok bi kratko komentarisao sadržaj, a zatim je advokat Zečević nudio dokumente na usvajanje u dokazni materijal.

Bivši šef dobojske policije naveo je i da je policija službene beleške predavala vojnom pravosuđu ako bi incident uključivao pripadnike vojske, pošto su takvi slučajevi bili van nadležnosti MUP.

Bjelošević je i danas ponovio da su se lokalne vlasti tokom cele 1992. godine uplitale u rad policije i kao primer naveo Stevana Todorovića, koga je Krizni štab postavio za načelnika Stanice javne bezbednosti u Šamcu. Kada su dobojski inspektori utvrdili nepravilnosti u radu šamačke policije, predsednik ratnog predsedništva Blagoje Simić je pretio Bjeloševiću da "neće dobro proći".  "Van zakona i van pameti" su, po svedoku, bile i odluke Ratnog predsedništva u Šamcu kojima se dozvoljavalo dobrovoljcima da zadrže opljačkane stvari. Slična odobrenja su izdavana i od strane vojske, a umešani u krađe su često agresivno reagovali na pokušaje policije da ih u tome spreči, rekao je Bjelošević opisujući probleme sa kojima se dobojska policija suočavala.

Andrija Bjelošević će sutra nastaviti da odgovara na pitanja branioca Miće Stanišića.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 495

PRESUDA GOVORI ZA SEBE: Glavni tužilac o hrvatskim reakcijama na presudu za "Oluju"
"ATLANTIDA": Tajni zatočenik Vanekovog mlina u Bijeljini
VIDEOTEKA: Kako je ekspert za jablane i topole osporio alibi Slavka Dokmanovića