Home



ODBRANA: STANIŠIĆ POSVEĆEN "REDU I ZAKONU"




Bivši šef dobojske policije je imao utisak da je prvi ministar policije bosanskih Srba, Mićo Stanišić "ozbiljno opredeljen da institucija policije funkcioniše na osnovu reda i zakona"

Andrija Bjelošević, svjedok odbrane Miće Stanišića Andrija Bjelošević, svjedok odbrane Miće Stanišića

Na suđenju bivšim čelnicima policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu iskaz je nastavio prvi svedok Stanišićeve odbrane Andrija Bjelošević. On je tokom 1992. godine, u vreme na koje se odnosi optužnica, bio na poziciji načelnika Centra službi bezbednosti (CSB) Doboj.

Svedočeći o odnosima vojske i policije u Doboju Bjelošević je naveo da je vojna vlast imala komandu nad svim jedinicama koje su se nalazile u okviru zone odgovornosti, uključujući tu i policiju.

Pored vojske, tvrdi svedok, "izuzetan uticaj" na rad policije imao je lokalni Krizni štab, koji je u početku finansirao policiju i često odlučivao o kadrovskim rešenjima. Bivši čelnik dobojske policije je potvrdio navode odbrane da je upravo Krizni štab uveo policijski čas koji je važio za sve stanovnike, bez obzira na etničku pripadnost.

Svedok kaže da se na prvom kolegijumu MUP RS, 11. jula 1992. godine, požalio tadašnjem ministru Mići Stanišiću na probleme u radu, slabu opremljenost, nedostatak kadrova i angažovanje policije u borbenim dejstvima. Tom prilikom ministar mu je obećao da će o svim problemima raspravljati na sednici Vlade, što je "ohrabrilo" Bjeloševića da ne napušta policiju kako je planirao. Kaže da je tada stekao utisak da je ministar Stanišić "ozbiljno opredeljen da institucija policije funkcioniše na osnovu reda i zakona".

Kao potporu branilac je prikazao više naloga koje je Stanišić uputio Centrima službi bezbednosti između jula i novembra 1992. godine, insistirajući na doslednoj istrazi krivičnih dela i privođenju počinilaca. Svedok je potvrdio da je primao takve depeše, prosleđivao ih policijskim stanicama pod svojom nadležnošću i da je postupano u skladu sa nalozima ministra.

Branilac je preko ovog svedoka osporavao sve presuđene činjenice u vezi sa Dobojem. U njima se navodi da su nakon zauzimanja grada svi policajci muslimanske nacionalnosti uhapšeni, dok svedok tvrdi da je vojska uhapsila samo dvojicu policajaca koji su se tokom akcije zatekli u zgradi policije. Svedok takođe negira da je početkom 1992. godine grupa od oko 500 pripadnika paravojne formacije "Beli orlovi" stigla u grad i primorala stanovnike brda Ankare da napuste svoje domove.

Svedok je negirao i presuđene činjenice o tome da su Hrvati i Muslimani bili zatvoreni u dvadesetak objekata na različitim lokacijama u opštini. Samo je za hangare naveo da zna da je "jedno vreme vojska držala zarobljene u njima.", ali je dodao da tamo nikada nije išao.

Iskaz Andrije Bjeloševića se nastavlja u ponedeljak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 495

PRESUDA GOVORI ZA SEBE: Glavni tužilac o hrvatskim reakcijama na presudu za "Oluju"
"ATLANTIDA": Tajni zatočenik Vanekovog mlina u Bijeljini
VIDEOTEKA: Kako je ekspert za jablane i topole osporio alibi Slavka Dokmanovića