Home



PREPOZNAVANJE NA SREBRENIČKOM SUDSKOM VIDEU




Kako su haški istražitelji, zahvaljujući video snimcima srebreničkih događaja iz jula 1995. godine, emitovanim u okviru kompilacije "Srebrenica - sudski video", osim nekih od počinilaca identifikovali i jedan broj žrtava zločina za koje se tereti general Zdravko Tolimir

Erin Gallagher, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru Erin Gallagher, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

Istražiteljka tribunalovog tužilaštva Erin Galager/Gallagher vratila se na klupu za svedoke na suđenju Zdravku Tolimiru, bivšem Mladićevom pomoćniku za bezbednost u Glavnom štabu VRS, kako bi svedočila o postupku identifikovanja osoba koje se mogu videti na snimcima prikazanim u okviru dokaznog postupka optužbe.

Istražiteljka Galager, koja je na srebreničkoj istrazi angažovana od 2006. godine, je krajem septembra ove godine već svedočila o tome kako je nastala kompilacija video snimaka pod naslovom "Srebrenica – sudski video". Osim porekla snimaka i datuma kada su nastali, Galager je na video materijalu identifikovala snimljene lokacije, osobe i predmete.

Fotografije sa snimaka izbeglog srebreničkog stanovništva u Potočarima 13. jula 1995. u Potočarima, kao i na livadi kraj sela Sandići gde su snage bosanskih Srba držale Bošnjake koji su zarobljeni ili su se sami predali, pokazane su preživelim članovima porodica osoba koje su vođene kao nestale nakon pada enklave. Izjave rođaka i prijatelja nestalih istražiteljka je povezivala sa drugim podacima prikupljenim u postupku identifikacije, kao što su lični dokumenti, eventualni izveštaji sa autopsije, DNK uzorci kao i informacije o vrsti odeće koju je osoba imala na sebi kada je nestala.

Većina identifikovanih sa tih snimaka nisu preživeli pad Srebrenice. Među nekolicinom za koje je utvrđeno da su živi je i Ibro Husenović koji je, potvrdila je Galager, sam sebe identifikovao na jednom od snimaka. Tužilaštvo je, ovim iskazom svoje istražiteljke nastojalo da veću pruži dodatne dokaze o verodostojnosti i pouzdanosti prikazanog video materijala.

General Tolimir, koji se tereti za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi, nastojao je da ospori podatke o identifikaciji srebreničkih žrtava. Teza optuženog je da se istražiteljka u postupku identifikacije oslanjala na nepouzdane forenzičke nalaze o osobama za kojima je tragala.

Tolimir takođe smatra da se veliki broj imena preživelih iz Srebrenice nalazi ili se dugo nalazio na spisku nestalih, čime je po njemu veštački uvećavan broj žrtava. On je nastojao da svoju tvrdnju potkrepi pozivanjem na podatak da je "nedavno sa spiska nestalih skinuto 205 imena osoba za koje je utvrđeno da su žive". Istražiteljka je međutim odgovorila da, iako su se spiskovi menjali na osnovu prikupljenih podataka u proteklih 15 godina, ni za jednu od osoba na poslednjem ažuriranom spisku iz 2009. godine nije kasnije utvrđeno da je preživela.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 476

OBRAZAC ČIŠĆENJA: Nasumično granatiranje i sistematsko pljačkanje
JEZIK GENOCIDA: Kada "rešiti se" znači pogubiti, a "zbrinuti" - pokopati
KURIR JOVICA: Miloševićev izaslanik lišio Karadžića 20 miliona dolara
PUTEVI ORUŽJA: Na kojim se izvorima napajala vojska bosanskih Srba