Home



(NE)NADLEŽNOST BANJALUČKE POLICIJE




Odbrana bivšeg načelnika Centra službi bezbednosti Banja Luka tvrdi da su policajci koji su počinili masakr 200 Muslimana na Korićanskim stijenama ubrzo po zločinu raspoređeni na vojne obaveze i tako postali nedostupni policiji za ispitivanje i privođenje. Bivši zamenik javnog tužioca iz Banjaluke tvrdi da policija nikada nije obavestila to tužilaštvo da su počinioci postali vojni obveznici

Marinko Kovačević, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuMarinko Kovačević, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Marinko Kovačević, bivši zamenik javnog tužioca Banjaluke završio je iskaz na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu. U unakrsnom ispitivanju svedoka Župljaninov branilac je tvrdio da je nadležnost za procesuiranje ratnih zločina od 1992. godine bila isključivo na vojnom pravosuđu, te da je vojna policija bila zadužena za sprovođenje istrage.

Kovačević je radio na predmetu ubistva 200 Muslimana koje su pripadnici prijedorske policije 21. avgusta 1992. godine streljali na Korićanskim stijenama. U glavnom ispitivanju je rekao da je tokom istrage - kada bi od policije tražio dodatne informacije o tom zločinu - nailazio na "zid ćutanja".

Župljaninov branilac Igor Pantelić se osvrnuo na smernice za krivično gonjenje u kojima je navedeno da vojno pravosuđe ima nadležnost za procesuiranje ratnih zločina. Vojni komandanti, prema smernicama, treba da rade na otkrivanju ratnih zločina i snose odgovornost ukoliko su imali saznanja o zločinima, a nisu preuzeli mere da ih spreče ili krivično gone počinioce. Svedok se složio sa navodima branioca.

Analizirajući spise iz predmeta Korićanske stijene i ubistva osmorice zatočenika ispred logora Manjača, čija su tela bačena u reku Vrbas, branilac je sugerisao da je policija "radila sve što je mogla u datim okolnostima". Uprkos tome što nisu identifikovali počinoce, kaže branilac, policija je "stvorila osnovu" za kasnije procesuiranje počinilaca. Advokat Pantelić je sugerisao svedoku da je kao zamenik tužioca i sam mogao "više i aktivnije da radi" na predmetu Korićanske stijene, s čim se svedok saglasio.

Odbrana je još navela da su pripadnici policije, za koje se znalo da su bili u pratnji konvoja na Korićanskim stijenama, raspoređeni u vojnu službu početkom septembra 1992. godine, te stoga nisu više bili u nadležnosti policije, niti dostupni za ispitivanje. U dodatnom ispitivanju svedok je, međutim, rekao da policija nikada nije obavestila lokalno tužilaštvo da su počinioci bili pripadnici vojske. Predmet Korićanske stijene nikada nije prosleđen vojnom tužilaštvu, potvrdio je svedok, pošto je nadležnost civilnog pravosuđa bila "nesporna".

Suđenje Mići Stanišiću, prvom ministru policije bosanskih Srba i Stojanu Župljaninu, bivšem načelniku Centra službi bezbednosti (CSB) Banja Luka za zločine policije nad Hrvatima i Muslimanima u dvadeset bosansko-hercegovačkih opština nastavlja se sutra iskazom novog svedoka optužbe koji će svedočiti uz mere zaštite identiteta.




Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 466

SARAJEVO 1992.-1995.: Bespomoćna žrtva ili logor pun vojnih ciljeva
DEPORTACIJA ILI EVAKUACIJA: Ko je sve saučestvovao u etničkom čišćenju Žepe
RATNA LINGVISTIKA: Da li su vojska i policija čistili smeće u Kotor Varoši?
JEDNAKOST ORUŽJA: Šešelj hoće tužiočev bokal i staklenu čašu