Home
ODBRANA: BRIGA ZA BEZBEDNOST PREŽIVELIH
Kada je američkoj televiziji izjavio da nema preživelih masakra na Korićanskim stijenama Stojan Župljanin je, prema odbrani, samo pokušao da zaštiti identitet i bezbednost očevidaca zločina
Nenad Krejić, bivši načelnik Stanice javne bezbednosti Skender Vakuf završio je iskaz na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu, bivšim čelnicima policije bosanskih Srba optuženim za zločine policije nad bosanskih Hrvatima i Muslimanima tokom 1992. godine.
Krejić je tokom glavnog ispitivanja govorio o policijskoj istrazi masakra oko 200 Muslimana na Korićanskim stijenama, na planini Vlašić. Njih su pripadnici interventnog voda prijedorske policije 21. avgusta 1992. godine izdvojili iz konvoja civila koji su išli ka Travniku i streljali uz ivicu puta, a tela ubijenih su padala niz liticu. Krejić je o ubistvima 23. avgusta 1992. obavestio tadašnjeg načelnika banjalučkog Centra službi bezbednosti Stojana Župljanina.
Odgovarajući na pitanja odbrane Krejić je naveo da je "stekao utisak" da Župljanin nije znao za ubistva pre nego što ga je on obavestio. Prema svedoku, Župljanin je bio "zgrožen" tim zločinom, rekao da će se zalagati da svi počinioci budu procesuirani i odbacio je "sugestiju" Sime Drljače, šefa prijedorske policije, da bi sve trebalo "prikriti".
Svedok je juče govorio i da je nekoliko dana nakon masakra u Centar službi bezbednosti Banja Luka odveo preživelog kojeg su pronašli pripadnici VRS i o tome informisao Župljanina. Tužilac je prikazao deo emisije američke televizije iz novembra 1992. godine na kojem Župljanin tvrdi da je "istraga u toku, ali nema preživelih da daju detalje".
Advokat Dragan Krgović je danas sugerisao da bi otkrivanje identiteta preživelih "ugrozilo njihovu sigurnost i dalju istragu", te da nije "uputno" javno saopštavati gde se preživeli nalaze. Krejić se "u potpunosti" složio sa braniočevim sugestijama.
Kako je svedok diplomirao na Fakultetu opštenarodne odbrane, branilac Miće Stanišića, ministra unutrašnjih poslova u prvoj paljanskoj vladi, je sa njim analizirao Uputstvo o vršenju civilnih poslova u kriznim područjima, koje je krajem 1991. godine izdao savezni Sekretarijat za narodnu odbranu. Prema tom uputstvu vojni organi su u slučajevima ratnih opasnosti preuzimali na sebe mnoga ovlašćenja koja zakonski pripadaju policiji. U Uputstvu se navodi da vojska može da izdaje dozvole za nošenje oružja, legitimiše, privodi, zadržava, pretresa i ograničava kretanje pojedinaca, kao i da pomaže pri obezbeđenju zatvorskih ustanova. Svedok se složio sa braniocem da prema tom Uputstvu vojni organi žele da "zadru u ovlašćenja policije i uzmu ih sebi", ali nije komentarisao da li se i kako to primenjivalo u praksi.
Na kraju današnjeg zasedanja iskaz je počeo novi svedok optužbe, bivši zamenik javnog tužioca u Banja Luci Marinko Kovačević.
Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2010-09-01 PTICE RAZNOSILE TELA UBIJENIH NA KORIĆANSKIM STIJENAMA
- 2010-08-27 ODBRANA: POLICIJA ISTRAŽIVALA, ALI BEZ EVIDENCIJE O ISTRAGAMA
- 2010-08-26 ODBRANA: "NEPOTPUNA" ANALIZA POCIJSKOG RADA
- 2010-09-03 "ZID ĆUTNJE" BANJALUČKE POLICIJE
- 2010-09-06 (NE)NADLEŽNOST BANJALUČKE POLICIJE
- 2010-09-07 POLICIJA NADLEŽNA ZA PREKRŠAJE SVOJIH PRIPADNIKA
TV Tribunal 465
BESKRAJNA PRIČA: Da li se suđenje Radovanu Karadžiću otrglo kontroli
KORIĆANSKE STIJENE: Ko je i kako uklanjao tijela žrtava masakra
ODBRANA POTCJENJIVANJEM: Generalštab nevažan, Perišić beznačajan
ZATVOR ILI ZAHVALNICA: Završne reči na suđenju hrvatskim generalima