Home
PTICE RAZNOSILE TELA UBIJENIH NA KORIĆANSKIM STIJENAMA
Bivši šef Stanice javne bezbednosti Skender Vakuf kaže da policija nije obezbedila mesto ubistva 200 Muslimana koje su na Korićanskim stijenama, u avgustu 1992. godine, streljali pripadnici prijedorskog interventnog voda. Deset dana nakon masakra leševe je drvećem prekrila služba civilne zaštite zbog žalbi lokalnog stanovništva da "ptice raznose delove tela po krovovima"
Streljanje oko 200 Muslimana na Korićanskim stijenama, na planini Vlašić je najmasovniji zločin za koji se terete bivši čelnici policije bosanskih Srba Mićo Stanišić i Stojan Župljanin. Pripadnici interventnog voda policije iz Prijedora su 21. avgusta 1992. izdvojili i na tom mestu streljali 200 muškaraca iz konvoja koji je išao ka Travniku. O policijskoj istrazi tog masakra danas je svedočio Nenad Krejić, bivši načelnik Stanice javne bezbednosti Skender Vakuf.
Krejića je 23. avgusta - "izveštajem dužine proširene rečenice" - dežurni policajac obavestio da je "ubijeno 150 ljudi". Tu informaciju je odmah prosledio načelniku Centra službi bezbednosti (CSB) Banja Luka Stojanu Župljaninu i od njega dobio nalog da izvrši uviđaj. Iako je na mesto zločina stigao dva dana nakon masakra ono nije bilo izolovano, a na stenama u provaliji kraj puta video je oko 200 leševa. U razgovoru sa pripadnicima svoje jedinice, koji su bili stacionirani nekoliko kilometara niže, saznao je da su im prijedorski policajci "priznali da su poubijali" Muslimane na Korićanskim stijenama.
Na sastanku političkih i policijskih lidera Prijedora i Skender Vakufa, koji je narednog dana sazvao Župljanin, je prema svedoku došlo do "verbalne svađe" koja je "pretila da pređe u fizički obračun" između Prijedorčana sa jedne strane i ostalih. Simo Drljača, šef prijedorske policije, je počinjeni zločin smatrao "normalnim" i bio je "u neku ruku ponosan", dok je Župljanin, kaže svedok, bio "vidno potresen, žestoko je osuđivao događaje" i naložio Drljači da "preuzme odgovornost" i koordinira izvlačenje leševa, kako bi se izvršila identifikacija i "dostojanstven ukop".
Međutim, kada je nedelju dana kasnije ponovo otišao na Korićanske stijene, primetio je da još nije izvršeno obezbeđivanje lica mesta s ciljem prikupljanja dokaza, ali su tela ubijenih bila prekrivena drvećem. Pokrivanje leševa je, navodi, izvršila lokalna služba civilne zaštite, nakon žalbi stanovnika sela Korićani da "ptice po krovovima raznose delove tela ubijenih".
Krejić je još rekao da je pet dana nakon masakra u CSB Banja Luka odveo jednog preživelog kojeg su pripadnici VRS pronašli i doveli u stanicu policije u Skender Vakufu. O svemu je potom izvestio Župljanina. Tužilac je prikazao insert iz televizijske emisije, emitovane u novembru 1992. godine, na kojem optuženi na konferenciji za medije tvrdi da je istraga u toku, ali da "nema preživelih koji bi mogli da daju detaljnije informacije".
Branilac Stojana Župljanina sutra će unakrsno ispitivati svedoka.
Fotografije
Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2010-08-27 ODBRANA: POLICIJA ISTRAŽIVALA, ALI BEZ EVIDENCIJE O ISTRAGAMA
- 2010-08-26 ODBRANA: "NEPOTPUNA" ANALIZA POCIJSKOG RADA
- 2010-08-25 "IZGUBLJENI" POLICIJSKI ZAPISI
- 2010-09-02 ODBRANA: BRIGA ZA BEZBEDNOST PREŽIVELIH
- 2010-09-03 "ZID ĆUTNJE" BANJALUČKE POLICIJE
- 2010-09-06 (NE)NADLEŽNOST BANJALUČKE POLICIJE
TV Tribunal 465
BESKRAJNA PRIČA: Da li se suđenje Radovanu Karadžiću otrglo kontroli
KORIĆANSKE STIJENE: Ko je i kako uklanjao tijela žrtava masakra
ODBRANA POTCJENJIVANJEM: Generalštab nevažan, Perišić beznačajan
ZATVOR ILI ZAHVALNICA: Završne reči na suđenju hrvatskim generalima