Home



KARADŽIĆ: "JEL’ SARAJEVO GDJE JE NEKAD BILO"




Radovan Karadžić je u nastavku unakrsnog ispitivanja Ekrema Suljevića, koji je tokom rata učestvovao u istragama teških incidenata granatiranja u kojima su stradali sarajevski civili, tvrdio da svi veliki incidenti granatiranja "inscenirani", istrage vođene "šlampavo" i u "propagandne svrhe kako bi se za njih okrivili Srbi". Između ostalog zanimalo ga je i "jel' Sarajevo gdje je nekad bilo"

Ekrem Suljević, svjedok na suđenju Radovanu KaradžićuEkrem Suljević, svjedok na suđenju Radovanu Karadžiću


"Jel’ Sarajevo gdje je nekad bilo", upitao je Radovan Karadžić svjedoka optužbe Ekrema Suljevića u nastavku unakrsnog ispitivanja o teškim incidentima granatiranja u kojima su stradali sarajevski civili tokom četrdesetčetvoromjesečne opsade tog grada od strane vojske bosanskih Srba.
"Sarajevo je uvijek tamo gdje je bilo", odgovorio je Suljević, a Karadžićje na to (pogrešno) objasnio sudijama da se radi o stihu iz "jedne naše narodne pjesme".

Po Karadžiću, "svi veliki incidenti granatiranja" u kojima su stradali sarajevski civili su "inscenirani", a istrage u kojima je utvrđeno da su granate ispaljene sa srpskih položaja su, kako je nekoliko puta ponovio, "šlampavo vođene" i rađene u "propagandne svrhe kako bi se za njih optužili Srbi". Tako je – tvrdio je ovog puta Karadžić – bilo u slučaju garantiranja Dositejeve ulice, Buvlje pijace, Mis Irbine…gdje su od tih granata igrajući se u dvorištima i haustorima, pored odraslih često ginula i djeca. Nalazi tih istraga, po njemu, nemaju nikakvu dokaznu vrijednost u sudskom krivičnom postupku.

Karadžića je, između ostalog, zanimalo zašto je Suljević u glavnom iskazu je rekao da ga je "zaprepastila" naredba generala Dragomira Miloševića da se prilikom odabira meta u Hrasnici izabere "najunosniji cilj gdje bi bile najveće ljudske i materijalne žrtve" naglašavajući da se u tom dokumentu nigdje izričito ne spominju civilni ciljevi. "Ne spominju se ni vojni ciljevi", odgovorio je svjedok. Napominjući da mu nije jasno šta Karadžić podrazumijeva pod vojnim ciljevima on je rekao da su "svi oni koji su se tokom rata bili u Hrasnici i Sarajevu bili meta i žrtve granatiranja sa brda".

Karadžićeve tvrdnje da je smrtonosne projektile na sarajevske civile zapravo ispaljivala Armija BiH svjedok je nazvao "apsurdnim". "Zar vi hoćete da kažete da je sve bombe koje nisu nikoga povrijedile ispalila vaša vojska, a one koje jesu (ispalile su) naše snage?", upitao je svjedok optuženog. Suljević je naglasio da istrage nisu rađene – kako to Karadžić tvrdi – za potrebe suda ili propagandno okrivljivanje Srba već "kako bi se na licu mjesta ustanovilo šta se dogodilo".

Nakon Suljevića, počeo je iskaz zaštićenog svjedoka optužbe "KDZ-088" koji je zatvoren za javnost. Karadžić je, inače, za unakrsno ispitivanje tog svjedoka tražio čak 16 sati što ukazuje koliki značaj pridaje njegovom iskazu. Pre prelaska na zatvorenu sjednicu Karadžićev savjetnik Robinson je tražio odlaganje njegovog svjedočenja, ukazujući da je tužilaštvo svojevremeno tog svjedoka tretiralo kao osumnjičenog, što bi moglo da znači da je riječ o "insajderu" iz ratnog političkog ili vojnog vrha bosanskih Srba.




Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 466

SARAJEVO 1992.-1995.: Bespomoćna žrtva ili logor pun vojnih ciljeva
DEPORTACIJA ILI EVAKUACIJA: Ko je sve saučestvovao u etničkom čišćenju Žepe
RATNA LINGVISTIKA: Da li su vojska i policija čistili smeće u Kotor Varoši?
JEDNAKOST ORUŽJA: Šešelj hoće tužiočev bokal i staklenu čašu