Home



TAJNE MASOVNIH GROBNICA




Dr Davor Strinović, koordinator stručnog tima za ekshumacije i identifikacije u Hrvatskoj, svedočio o uzrocima smrti žrtava iz masovnih grobnica u Vukovaru, Voćinu, Baćinu, Saborskom i drugim mestima zločina navedenim u optužnici protiv Slobodana Miloševića.

Davor Strinović, svjedok na suđenju Slobodanu MiloševićuDavor Strinović, svjedok na suđenju Slobodanu Miloševiću

Žrtve čiji su posmrtni ostaci pronadjeni u do sada ekshumiranim masovnim grobnicama u Hrvatskoj, a kod kojih je bilo moguće utvrditi uzrok smrti, najjčešće su stradale od prostrelnih rana, eksplozije, udarca tupim predmetom ili od noža. To su utvrdili stručnjaci medicinskog tima za ekshumacije i identifikaciju tela pri hrvatskom vladinom Uredu za zatočene i nestale, kojim je rukovodio dr Davor Strinović, svedok optuzbe na sudjenju Slobodanu Miloševiću.

Prema statistici tog ureda, u ratu u Hrvatskoj poginule su 11.834 osobe. Nešto manje od polovine tih žrtava je, kako je rekao dr Strinović, "obradjeno u prosekturama", posto u ratnim uslovima nije uvek bilo mogućnosti za obdukcije i sudsko-medicinske analize.

Dr Strinović je posebno detaljno svedočio o ekshumacijama masovnih grobnica u Ovčari, Lovasu, Baćinu, Saborskom i na drugim mestima zločina navedenim u optužnici protiv Slobodana Miloševića. U dodacima optužnice, navedena su imena više od 700 identifikovanih žrtava sa tih lokacija, a dr Strinović je danas govorio o tome šta je, prema "sudsko-medicinskoj obradi" posmrtnih ostataka, bio uzrok njihove smrti. Medju 200 žrtava koje je iz masovne grobnice u Ovčari ekshumirao medjunarodni tim forenzičara, obdukcijom je utvrdjeno da je njih 86 bilo prethodno ranjeno i lečeno, što znači da je reč o ranjenicima koji su 20. novembra 1991. odvedeni iz Vukovarske bolnice.

U unakrsnom ispitivanju, svedok je potvrdio da je vršena obdukcija dvadesetak vojnika JNA koji su poginuli od snažne eksplozije u kasarni u Bjelovaru, čija su tela bila toliko oštećena da ih je, kako je rekao, bilo nemoguće identifikovati. Odgovarajući na Miloševićeva pitanje o ekshumacijama srpskih žrtava u Hrvatskoj, dr Strinović je naveo da je na Novom groblju u Vukovaru pronadjeno oko 70 tela, u Razvanuši 18 žrtava iz Paulinog Dvora kod Osijeka, zatim 19 u Pakračkoj Poljani, 11 u Medačkom džepu i 13 u Karlovcu. Posle 1995. na kninskom groblju je ekshumirano 300 tela, u Gračacu 154 i u Korenici 27. Postupak identifikacije leševa pronadjenih na kninskom groblju je još u toku, a do sada je identifikovano 112 osoba.

Milošević je pokušao da ospori stručnost tima koji je vodio dr Strinović, navodeći da su u njemu radili patolozi koji nisu specijalisti za ekshumacije i identifikaciju leševa. Svedok je odgovorio da je reč o vrlo malom broju patologa, ali s dugogodišnjim iskustvom kao sudskih veštaka upravo na utvrdjivanju uzroka smrti. Pozivajući se na svedokov podatak da samo jedna osoba pronadjena na farmi Lovas ima na telu eksplozivne ozlede, Milošević je konstatovao da oni nisu stradali tako što su naterani u minsko polje - kako se tvrdi u optužnici - već zato što to nisu hteli da učine.

Sudjenje Slobodanu Miloševiću biće nastavljeno u ponedeljak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 139

PRVA SVEDOČENJA O ZLOČINIMA U BIH: 63 načina zlostavljanja u logorima i zatvorima
TOTALNO PORICANJE ZLOČINA: Završen dokazni postupak odbrane generala Galića
PANCIRNI PRSLUK: Neudobna, ali nužna, mjera zaštite
KONFLIKT INTERESA: Nacionalisti protiv komunista na suđenju za Bosanski Šamac
NOVI DOKAZI ILI STARA PRIČA: Odgođeno izricanje presude Tuti i Šteli
GOVOR MRŽNJE U HAŠKOJ SUDNICI: Sudija štiti optuženog od svedoka odbrane