Home
HADŽIĆEVA VIRTUALNA VLADA POD KONTROLOM BEOGRADA
Borislav Bogunović, bivši ministar policije u samoproglašenoj srpskoj autonomnoj oblasti u Istočnoj Slavoniji, potvrdio je na suđenju Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću da je MUP Srbije imao presudan uticaj na Gorana Hadžića i njegovu "Vladu"

Svedok Borislav Bogunović, koji je nekoliko meseci tokom 1991. godine bio ministar policije u samozvanoj Vladi SAO Istočna Slavonija, Baranja i zapadni Srem, izjavio je da je Beograd preko MUP Srbije upravljao radom "predsednika vlade" Gorana Hadžića i njegovom svitom. Bogunović je zbog srčanih smetnji svedočio putem video linka iz Tribunalove beogradske kancelarije.
Hadžić je tokom druge polovine 1991. godine i kasnije često išao u Beograd na sastanke sa Slobodanom Miloševićem kojima je obično prisustvovao i tadašnji šef tajne policije Jovica Stanišić, dok je njegov pomoćnik Franko Simatović nešto kasnije uspostavio bazu "Crvenih beretki" u Iloku kod Vukovara, ispričao je Bogunović.
On je potvrdio ranije datu izjavu da je Hadžićeva vlada bila "virtualna" dok su sve bitne odluke donošene u Beogradu. Vlasti u pomenutoj SAO uopšte ne bi mogle da funkcionišu bez podrške Beograda, objasnio je Bogunović, rekavši da su iz Srbije stizale plate za policiju i teritorijalnu odbranu, kao i uniforme, naoružanje i ostala oprema. Bogunović je rekao da je nabavku uniformi i oružja za policiju ugovorio lično, na sastanku sa Stanišićem u Novom Sadu krajem avgusta 1991. godine, a zatim ih preuzeo iz skladišta MUP Vojvodine u novosadskom naselju Klisa.
Važnu ulogu u uspostavljanju vlasti u Slavoniji je, po njemu, imao i pokojni Radovan Stojičić Badža, koji je 1991. godine istovremeno bio pomoćnik ministra policije Srbije i komandant Teritorijalne odbrane Vukovara, kao i Željko Ražnatović Arkan, koji je povremeno prisustvovao sednicama Hadžićeve Vlade. "Arkan i Badža operisali su na istom nivou, viđali su se svaki dan", ispričao je Bogunović.
Svedok je takođe rekao da je paravojna jedinica "Crvene beretke", kojom je komandovao Simatović, došla je u Ilok krajem 1991. godine, i tamo samovoljno pretresala kuće i oduzimala vozila lokalnom stanovništvu. "Uzimali su automobile bez ikakve dokumentacije", rekao je Bogunović i dodao da ih vlasnici više nikada nisu videli.
Stanišićev branilac je tokom unakrsnog ispitivanja podsetio Bogunovića da je u svojoj prvoj izjavi istražiteljima Tribunala iz 2003. godine rekao da "nije imao kontakte sa Državnom bezbednosti Srbije". Sem toga, branilac je sugerisao da je oružje u Slavoniju stizalo sa raznih strana, na osnovu individualnih aranžmana lokalnih komandanata Teritorijalne odbrane i od Jugoslovenske narodne armije.
Stanišić i Simatović su optuženi za zločine koje su u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj počinile "Crvene beretke", Arkanovi "Tigrovi" i druge paravojne jedince pod njihovom kontrolom. Suđenje se nastavlja sutra.
Vezani izvještaji
- Predmet : Stanišić i Simatović
- 2010-06-22 "MLADIĆEVI DNEVNICI" ZA STANIŠIĆA I SIMATOVIĆA
- 2010-06-17 IZBEGLICE U BOLJI ŽIVOT
- 2010-06-16 ŠTA JE TO PARAVOJNA FORMACIJA?
- 2010-06-29 STANIŠIĆ SE "OSEĆA KAO PAS"
- 2010-06-29 HADŽIĆ "POD KONTROLOM" ILI "POD UTICAJEM" BEOGRADA
- 2010-07-05 STANIŠIĆ U BOLNICI, SUĐENJE PRIVREMENO PREKINUTO
TV Tribunal 459
MANDIĆEVE KOREKCIJE: Svjedočenja po mjeri optuženih
KANADSKA LEKCIJA: Kako postati agresor u sopstvenoj zemlji
VREME NEKAŽNJIVOSTI: Višegradske zločine nije imao ko da istraži
BEOGRADSKA VEZA: Virtuelna vlada Gorana Hadžića