Home



DA LI JE SRPSKA POLICIJA IMALA MOGUĆNOST KOMUNIKACIJE?




Optužba na suđenju čelnicima policije bosanskih Srba tvrdi da je postojala mogućnost prenošenja informacija u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova na čitavoj teritoriji koju su držali Srbi tokom 1992. godine, dok odbrana to negira

Radovan Pejić, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuRadovan Pejić, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Radovan Pejić, bivši načelnik odeljenja veze i kriptozaštite pri Centru službi bezbednosti Srpsko Sarajevo, svedočio je o funkcionisanju sistema veza u novoosnovanom Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske tokom 1992. godine. Pejić daje iskaz na poziv optužbe na suđenju čelnicima policije bosanskih Srba, Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu, koji se terete za zločine policije nad Hrvatima i Muslimanima širom BiH 1992. godine.

Tužilaštvo njegovim iskazom dokazuje da je postojao način da optuženi budu informisani o aktivnostima policije na terenu, što odbrana negira.

Svedok je opisao komunikacijsku opremu koju je posedovao CSB Srpsko Sarajevo, ukazujući da su tokom proleća 1992. godine funkcionisale ručne i mobilne radio stanice i induktorski telefoni, ali da teleprinter za slanje depeša nije bio u potpunosti funkcionalan. Kada je bilo struje mogli su se koristiti i fiksni telefoni, a oslanjali su se i na stare sisteme šifrovanja kako bi se zaštito sadržaj poruka.

Osim tehničkih sredstava veze, kaže Pejić, korišćena je i kurirska služba. On navodi da su pripadnici policije koji su dolazili iz drugih centara ili stanica javne bezbednosti imali obavezu da u CSB Sarajevo preuzme zaostalu poštu koja nije mogla biti prosleđena tehničkim sistemima veze.

Branilac Miće Stanišića je u unakrsnom ispitivanju ukazivao da sistem za slanje depeša, kao osnovni način komunikacije, nije funkcionisao do kraja leta, a u nekim centrima ni do kraja godine, što je svedok potvrdio. Svedok se delimično saglasio i sa sugestijom odbrane da u ratnom periodu ukupan broj depeša mora da poraste za barem 30 procenata, ukazujući da dolazi do porasta broja samo onih depeša koje se bave pitanjima bezbednosti. Branilac je još naveo i da kurirska služba nije bila uređena, te da se za određene informacije čekalo i do 15 dana, što je Pejić potvrdio.

Radovan Pejić će iskaz završiti sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 458

FRANCUSKI GAMBIT: Mladićeva partija šaha sa zarobljenim pilotima
"RAZVLAČENJE PAMETI": Da li su Sarajevo granatirali pantomimičari
LOGIKA PROGONA: Kako je okončan zajednički život na Palama