Home



"FIKTIVNI" ŠTAB ZA KOMANDOVANJE POLICIJSKIM SNAGAMA




Radomir Njeguš, pomoćnika prvog ratnog ministra policije bosanskih Srba, tvrdi da su policijske jedinice tokom borbenih dejstava bile potčinjene Vojsci Republike Srpske, a da je Štab MUP za komandovanje policijskim snagama bio "fiktivno telo"

Radomir Njeguš, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuRadomir Njeguš, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Na suđenju bivšim čelnicima policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu svedoči Radomir Njeguš, nekadašnji pomoćnik ministra policije za pravne i kadrovske poslove i pitanja stranaca u prvoj ratnoj vladi bosanskih Srba. Naredbom ministra policije Miće Stanišića od 15. maja 1992. godine, Njeguš je istovremeno imenovan u Štab MUP za rukovođenje i komandovanje snagama ministarstva.

Svedok tvrdi da je Štab MUP bio "fiktivno telo koje nikada nije zaživelo" a rešenje koje je dobio je, kaže, bilo "mrtvo slovo na papiru". Ukazao je, dalje, da Stanišić nije svojeručno potpisao rešenje već je taj dokument overen faksimilom koji je, po njemu, "svako mogao da koristi." Faksimil Stanišićevog potpisa se, inače, nalazi i na drugim rešenjima o imenovanju načelnika Centara službi bezbednosti.

Po Njegušu, Stanišić je tokom 1992. godine preneo neka od svojih ovlašćenja potčinjenim načelnicima Centara službi bezbednosti, šefu službe nacionalne sigurnosti i komandantu specijalne policijske jedinice. Oni su, po svedoku, mogli da primaju, otpuštaju, raspoređuju i disciplinski kažnjavaju radnike MUP.

Njeguš je dalje rekao da su policijske jedinice tokom izvođenja borbenih dejstava bile podređene Vojsci Republike Srpske koja je bila nadležna da sprovodi istragu u slučaju da je počinjeno neko krivično delo. Ukoliko je, međutim, krivično delo počinjeno tokom redovnih policijskih aktivnosti, nadležnost za pokretanje istrage je bila na civilnoj policiji. Svedok je naglasio da je vojska "gurala" policiju svuda gde je postojao problem, uključujući i obezbeđenje logora.

Njeguš je na početku iskaza naglasio da je imao korektan odnos sa istražiteljima tužilaštva koji su ga intervjuisali a nakon toga je pozdravio "bivše kolege" na optuženičkoj klupi za koje je imao samo reči hvale. Stanišića je opisao kao "čoveka sa velikim profesionalnim kvalitetima". Bio je, kaže, "vredan ali oštar i nezgodan saradnik koji je izvlačio maksimum iz ljudi".

Župljanin je, po Njegušu, bio "uspešan načelnik sa autoritetom kod svih u MUP" i krasile su ga, "osobine gospodina". Svedok je ostao pri tim ocenama kada ga je tužiteljica podsetila na izjavu u kojoj je kritikovao rad Župljaninovog CSB.

Njeguš je danas rekao da njegova služba "nije imala problema u komunikaciji sa Župljaninom" a da, mada se "ne seća detalja", pretpostavlja da su kritike izrečene na račun "stanja kriminaliteta i uniformisane policije" u području banjalučkog CSB. Tužiteljica je sugerisala da su se kritike odnosile na "Župljaninov propust da istraži veće slučajeve ubistva" ali svedok nije odgovorio budući da je branilac prigovorio da se radi o "sugestivnom pitanju".

Stanišić i Župljanin se, podsetimo, terete za zločine policijskih snaga u 20 bosansko-hercegovačkih opština 1992. godine. Svedočenje Radomira Njeguša biće nastavljeno sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 456

PRESUDA "SREBRENIČKOJ SEDMORKI": Zločini nečuvenih razmjera i okrutnosti
SPORNA ISTORIJA: Profesor Donja na ispitivanju kod doktora Karadžića