Home
ŠTA JE U RATU NORMALNO?
Bivši inspektor Državne bezbednosti Republike Srpske tvrdi da bi Stojan Župljanin, kada bi ga izvestio o krivičnim delima nad nesrbima često uzvraćao: "Rat je, takve stvari se dešavaju!"
Predrag Radulović, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu
Predrag Radulović zvani "Pile", bivši inspektor Državne bezbednosti pri Centru službi bezbednosti (CSB) Banja Luka, završio je glavno ispitivanje na suđenju čelnicima policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu. Tokom 1992. godine on je u okviru obaveštajne grupe "Miloš" izveštavao o zbivanjima na području Banja Luke.
Pošto je juče opisao "užasno stanje" koje je u julu '92. zatekao u logorima Omarska i Keraterm, Radulović je danas rekao je da je o tome izvestio Župljanina, tadašnjeg načelnika CSB Banja Luka. On je bio "iznenađen i delovao kao da nije verovao", a odgovorio je opaskom: 'Radule, rat je, takve stvari se dešavaju', što je, prema svedoku, Župljanin često govorio.
Ipak nakon izveštaja grupe "Miloš" formirana je komisija koja je obišla logore. U njenom sastavu su, između ostalih, bili Radoslav Brđanin i Stojan Župljanin, a o situaciji u logorima izvestili su ih Simo Drljača i Vojin Bera, iz CSB Banja Luka. Nalazi komisije su se, međutim, razlikovali od izveštaja grupe "Miloš", a svedok kaže da ga to uopšte ne iznenađuje kad se "zna ko ih je izveštavao".
Jedan od izveštaja prikazanih u sudnici napisan je neposredno nakon masakra na Korićanskim stijenama. U njemu se navodi da su pripadnici aktivne i rezervne policije streljali 208 civila iz Prijedora. Uprkos tim informacijama i naređenju ministra unutrašnjih poslova Miće Stanišića da se počinioci krivično gone, nije pokrenut ni disciplinski ni krivični postupak. Obrazloženje za to, tvrdi svedok, bilo je da su počinioci raspoređeni na ratište te da nisu bili dostupni za saslušanja.
Radulović je svedočio i o delovanju banjalučkog odreda specijalne policije u Kotor Varoši. Prema operativnim podacima, u Pilani gde je jedinica bila smeštena a koja se u optužnici navodi kao zatočenički objekat, privođeni su, zlostavljani a ponekad i likvidirani Muslimani i Hrvati, dok su devojke i žene silovane. Nesrbima iz Kotor Varoši su, tvrdi, naplaćivane velike sume ukoliko su želeli da napuste grad, a oni koji nisu mogli da plate ostajali su i bili maltretirani.
Krajem juna '92. Radulović je bio na čelu tima banjalučke policije koji je, nakon brojnih zločina počinjenih u Tesliću, uhapsio pripadnike grupe "Miće". Grupu su činili aktivni i rezervni policajci, lokalni kriminalci i neki pripadnici vojske, a dobojska policija ih je poslala u Teslić na zahtev gradskog rukovodstvu, koje je tražilo pomoć u "osvešćivanju" mirnih građana Teslića ne bi li "počeli da se ponašaju kao da su u ratu, a ne u miru".
Nakon hapšenja "Mića" svedok je privremeno bio na čelu policije u Tesliću i tada je, tvrdi, raspustio sve pritvoreničke centre u kojima je bilo više od hiljadu civila. U dokaze su uvedena pisma koje je uputio Župljaninu tražeći pomoć za ekshumacije i istraživanje 58 ubistava koje su počinili pripadnici grupe "Miće", ali mu je Župljanin rekao da "nije vreme za to".
Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2010-05-26 KOLIKO JE BIO VREDAN ŽIVOT U LOGORU OMARSKA
- 2010-05-25 BANJALUČKI "GOSPODARI ŽIVOTA I SMRTI"
- 2010-05-21 KO JE PUSTIO ZLOGLASNE "MIĆE" NA SLOBODU?
- 2010-05-28 ODBRANA: "FRIZIRANE" INFORMACIJE ZA MINISTRA
- 2010-05-31 ODBRANA: POLICIJA HAPSILA, SUD OSLOBAĐAO
- 2010-06-01 ODBRANA: NEMOĆ BANJALUČKE POLICIJE
TV Tribunal 454
BANJALUČKI INSAJDER: Kada je ljudski život vrijedio jedno pivo
SA MUSLIMANIMA ILI POD NJIMA: Karadžićeva teorija suživota psa i mačke
IZOLOVANI INCIDENT ILI PLAN: Zašto su ubijeni civili u selu Bruška