Home
KAKO SU KRIMINALCI UŠLI U SASTAV POLICIJE
Nekadašnji načelnik banjalučke policije kaže da je Stojan Župljanin prihvatio da pod nadležnost Centra službi bezbednosti stavi pripadnike tzv. Srpskih odbrambenih snaga (SOS) iako je znao da među njima ima prestupnika i osuđivanih za krivična dela
Vladimir Tutuš, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu
Dugog dana svedočenja na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu, bivši načelnik Stanice javne bezbednosti Banja Luka Vladimir Tutuš govorio je o delovanju specijalne policije.
Nevoljni svedok optužbe, koji je u Hag došao po pozivu pod pretnjom kazne, kaže da su u aprilu 1992. godine pripadnici tzv. Srpskih odbrambenih snaga (SOS) zauzeli važnije institucije u Banja Luci i da su sa njima pregovarali predstavnici vlasti, među kojima je bio i optuženi Župljanin. Prema svedoku, pojedini pripadnici SOS bili su već osuđivani, pa je bio "iznenađen" kada je odlučeno da oni budu stavljeni pod nadležnost Centra službi bezbednosti (CSB), kojim je upravljao Župljanin.
Tužiteljica Korner je svedoku predočila više dokumenata koje je Tutuš dao haškim istražiteljima prilikom razgovora 2004. godine, među kojima su i brojne žalbe upućene Župljaninu zbog "bahatog i bespravnog" ponašanja pripadnika specijalne jedinice CSB. Svedok, međutim, sada tvrdi da nije bila njegova dužnost da proverava da li je Župljanin reagovao i disciplinski ili krivično gonio pripadnike specijalne jedinice na čije ponašanje su se žalili on i drugi radnici SJB.
U jednom od izveštaja o ponašanju specijalne jedinice opisuje se incident od 21. jula 1992. godine kada su specijalci napali okružni zatvor, razoružali stražare i oslobodili dvojicu uhapšenih kolega koji su počinili teška krivična dela. Tutuš je potvrdio da ga je nakon hapšenja telefonom pozvao Župljanin i rekao mu da "razmotri" mogućnost oslobađanja specijalaca, obrazlažući to "napetošću" u jedinici i "opasnošću" da se njeni pripadnici povuku sa linije razgraničenja. Tutuš tvrdi da je Župljaninu odgovorio da bi to bilo protivzakonito i da jedino sud može da donese takvu odluku, te ga je uputio da pismeno zatraži njihovo oslobađanje.
Župljanin je posle tog razgovora Tutušu uputio depešu u kojoj navodi da je uhapšene specijalce "neophodno osloboditi" i uputiti ih da se jave u SJB zbog nastavka operativnog rada "ukoliko za to ima potrebe". Ovu Župljaninovu depešu svedok je danas opisao kao "zamolnicu", a ne kao naređenje. Iako je u izjavi istražiteljima iz 2004. godine rekao da je Župljanin "imao običaj" da govori tako da "šta god naredi njegova reč je zakon", danas je tvrdio da optuženi "nije čovek grubih reči" i da je znao da "blažim tonom uputi ozbiljnu reč".
Tutuš će u četvrtak odgovarati na pitanja branilaca Župljanina i Stanišića koji se terete za zločine pripadnika policije bosanskih Srba, počinjene 1992. godine.
Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2010-03-15 U HOTELU JE LEPŠE NEGO U POLICIJI
- 2010-03-12 ŠTA JE LEGALNO, A ŠTA ILEGALNO, NAORUŽAVANJE
- 2010-03-11 LOGOR SUŠICA - "PRIHVATNI CENTAR" U NADLEŽNOSTI VOJSKE
- 2010-03-18 REŠAVANJE PROBLEMA ILI PRIPREME ZA OTCEPLJENJE?
- 2010-03-19 BANJALUČKA UBISTVA IZ "BEZNAČAJNIH RAZLOGA"
- 2010-03-22 ŠTA ŽUPLJANIN USTVARI NIJE ZAHTEVAO?
TV Tribunal 445
"KAK'U SU DUŠU IMALI": Vapaj preživjelog sa stratišta na Branjevu
SUKOB INTERESA: Svađe branilaca i tužakanja optuženih čelnika Herceg Bosne
LAŽNA IZJAVA: Kako Milan Lukić dokazuje svoju nevinost
SAMOUPRAVLJANJE: Jesu li vojnici sami odlučivali hoće li na rat u inostranstvo?