Home



LOGOR SUŠICA - "PRIHVATNI CENTAR" U NADLEŽNOSTI VOJSKE




Bivši načelnik policije u Vlasenici kaže da je logor Sušica bio "prihvatni centar za one koji žele da napuste grad", da su njim najpre upravljali Teritorijalna odbrana i Krizni štab, a nakon dolaska ratnih zarobljenika prešao je u ruke Vojske RS.

ST 179, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuST 179, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Drugog dana iskaza na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu bivši načelnik Stanice javne bezbednosti (SJB) Vlasenica, koji svedoči pod pseudonimom ST-179, govorio je o događajima u toj opštini nakon što su Srbi preuzeli vlast krajem aprila 1992. godine.

Među dokumentima Kriznog štaba koja je zatekao u policijskoj stanici i potom ih predao istražiteljima tužilaštva našlo se i Uputstvo za iseljavanje koje je tužilac danas predočio u sudnici. U uputstvu se navodi da oni koji žele dozvolu za izlazak iz grada moraju da potpišu izjavu u kojoj će stajati da dobrovoljno napuštaju svoju imovinu i Vlasenicu. Svedok pretpostavlja da je Krizni štab zahtevao takvu izjavu kako bi Međunarodnom crvenom krstu mogli da "opravdaju" masovno iseljavanje Bošnjaka. On je takođe rekao i da je opština organizovala autobuse kojima su Bošnjaci napuštali grad, a da je policija obezbeđivala pratnju tih autobusa.

U izveštaju koji je svedok slao nadređenima navodi se je na području Vlasenice registrovan jedan "smeštajni centar za osobe za ratom zahvaćenih područja" i da je logor Sušica "prihvatni objekat za Srbe i Bošnjake koji su želeli da napuste teritoriju." Takođe se navodi i da je logor bio pod kontrolom Kriznog štaba i Teritorijalne odbrane, a nakon što su u njega počeli da stižu ratni zarobljenici, prešao je pod upravu VRS.

Svedok danas kaže da "nije mogao da shvati" da na završetku 20. veka postoje logori i da "iz principijelnih razloga" nikada nije posetio Sušicu, a to je zabranjivao i svojim policajcima. O zločinima u Sušici je, kaže, saznao tek kasnije iz izjava svedoka. Iako tvrdi da lično nije imao nadležnost nad logorom, svedok ističe da je "insistirao" kod predsednika opštine da omogući da se ljudi iz Sušice prebace negde ili razmene, te su oni nakon mesec dana prebačeni u logor Batković kod Bijeljine. Potvrdio je, međutim, da je policija do leta 1992. godine obezbeđivala opštinski zatvor zbog nedostatka kadrova, ali tvrdi da se lično protivio i tome i da je konačno izdejstvovao da se policija povuče iz zatvora.

O ubistvu oko 20 Muslimana 2. juna 1992. godine u selu Drum, koje se navodi u optužnici, saznao je, kaže, dan kasnije od jednog Bošnjaka koji je došao u policijsku stanicu da traži zaštitu policije kako bi ubijeni bili dostojanstveno sahranjeni na mesnom groblju. Prema svedoku, policija je izašla u susret i omogućila dostojanstvenu sahranu.

Bivši načelnik policije u Vlasenici sutra će odgovarati na pitanja odbrane Miće Stanišića, prvog ministra unutrašnjih poslova u ratnoj vladi Bosanskih Srba.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 444

GENERAL I ŽRTVA: Glas preživelog sa srebreničkih stratišta
TEORIJA ZAVJERE: Kako je JNA štitila Izetbegovića od Ganića
PREBACIVANJE ODGOVORNOSTI: Sukob odbrana šestorke iz Herceg Bosne
NOĆ U LOGORU SUŠICA: Zatočenici su molili boga da svane
ZAŠTITNE MERE: Zašto se svedoci pred Šešeljem osećaju ugroženim