Home



SALDO IZRAŽEN U MASOVNIM GROBNICAMA




Dvanaest masovnih grobnica sa više od 400 žrtava i preko 120 pojedinačnih grobova čine saldo delovanja srpskih snaga na području opštine Ključ. Svedok, bivši komandir policije a potom zatočenik na Manjači, učestvovao je u ekshumacijama ubijenih Hrvata i Muslimana po povratku u Ključ 1996. godine.

Atif Džafić, svjedoči video linkom na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuAtif Džafić, svjedoči video linkom na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Atif Džafić, bivši komandir Stanice javne bezbednosti Ključ, govorio je o danas o strukturi policijskih snaga BiH pre otcepljenja Srba iz bosanskog MUP i zločinima počinjenim nad Hrvatima i Muslimanima u toj opštini. Ključ se, inače, nalazi na popisu dvadeset opština iz optužnice protiv prvog ministra policije paljanske vlade Miće Stanišića i načelnika Centra službi bezbednosti Banja Luka Stojana Župljanina.

Svedok je sa pozicije komandira SJB Ključ "prisilno smenjen" sredinom maja 1992. godine, nakon što su Srbi uz pomoć VI korpusa JNA preuzeli vlast u svim institucijama u gradu. Kada su početkom maja svedok i drugi Bošnjaci zaposleni u policiji odbili lojalnost srpskim vlastima upućeni su najpre na godišnji odmor "da razmisle", a posle dve nedelje su razrešeni dužnosti. Još dok je Džafić obavljao posao komandira, za načelnika stanice imenovan je Vinko Kondić, kome se danas sudi na Sudu BiH u Sarajevu zbog zločina policije nad Hrvatima i Muslimanima u Ključu.

Džafić kaže da je tek u Tribunalu shvatio da su bile istinite priče koje je "narod pričao" o tome da policija deli oružje Srbima. Na spisku Srba koji su zadužili naoružanje, a koji mu je tužiteljica predočila, svedok je identifikovao Kondićev potpis. Na spisku je prepoznao imena trojice rezervnih policajaca koje je kasnije viđao kao stražare u fiskulturnoj sali škole u naselju Sitnica, gde je bio zatočen izvesno vreme.

Tumačeći radne liste policije iz Ključa svedok je potvrdio da je komandir stanice iz naselja Ribnik u julu 1992. godine bio angažovan dvadeset dana u logoru Manjača. Džafić kaže da ga je u tom periodu i sam video u logoru, gde je takođe bio zatočen. Potvrdio da je u logoru sretao i neke Bošnjake čija se imena nalaze na policijskom popisu lica prebačenih u Manjaču.

Početkom 1996. godine Džafić je po povratku u Ključ imenovan za načelnika policije i tada je učestvovao u ekshumacijama 12 masovnih grobnica iz kojih je izvučeno više od 400 žrtava. Pored toga, kaže svedok, ekshumirano je oko 120 pojedinačnih grobnica. Informacije o lokaciji prve ekshumirane masovne grobnice Lanište, dobio je kaže, od svog komšije Srbina.

Atif Džafić će sutra odgovarati na pitanja branilaca Miće Stanišića i Stojana Župljanina.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 439

POLICAJAC BEZ GRANICA: Kako je ministar sa Pala hapsio po Beogradu
ORGINAL FALSIFIKATA: Pravi i lažni "Šešeljevci" u Mostaru
GOSPODARI ŽIVOTA I SMRTI: Sulejman Tihić u raljama specijalaca
IZGUBLJEN U PREVODU: Zašto apel Beograda nije stigao onima kojima je namenjen