Home
"STRAŠNE POSLEDICE" MANJAČE
Na suđenju čelnicima policije bosanskih Srba bivši predsednik izvršnog odbora skupštine opštine Ključ svedočio o progonu, zlostavljanju i ubistvima Muslimana i Hrvata u toj opštini i svom višemesečnom zatočeništvu u logoru Manjača
Asim Egrlić, svjedoči video linkom na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu
O preuzimanju vlasti od strane Srba i zločinima počinjenim nad Hrvatima i Muslimanima u opštini Ključ, pred Tribunalom je treći put svedočio Asim Egrlić, bivši funkcioner SDA iz tog grada. Nakon što je u oktobru 2002. godine o tim događajima detaljno govorio na suđenju Radoslavu Brđaninu i Momiru Taliću, a zatim u julu 2004. godine i u predmetu Momčila Krajišnika, Egrlić je danas to ponovio i na suđenju bivšim čelnicima policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu.
Tužiteljica Džoana/Joanna Korner je na početku njegovog iskaza naglasila da su zločini iz opštine Ključ najvećim delom obuhvaćeni presuđenim i usaglašenim činjenicama iz predmeta Brđanin, te optužba neće izvoditi dokaze o dva najveća ubistva - 1. juna 1992. u Velagićima gde je ispred škole streljano 77 civila i 10. jula 1992. godine kada je ispred škole u Biljanima streljano oko 150 ljudi. Usaglašenom se, takođe, smatra i činjenica da su Muslimani i Hrvati hapšeni, zatvarani i premlaćivani u školi Nikola Mačkić u Ključu.
Svedočeći putem video linka iz Sarajeva Erglić je danas na fotografijama koje mu je prikazala tužiteljica identifikovao školu, stanicu policije i zgradu teritorijalne odbrane, kao i mesta egzekucija u Velagićima i Biljanima. Na fotografijama nadgrobnih spomenika žrtava iz Velagića, svedok je identifikovao nekoliko muškaraca starijih od sedamdeset godina, kao i jednu stariju ženu i petogodišnjeg dečaka.
Egrlić je ponovio svoje ranije svedočenje o tome da su Srbi uz pomoć VI krajiškog korpusa JNA 7. maja 1992. godine nasilno zauzeli sve institucije u opštini, a desetak dana kasnije proglašen je policijski čas i zabrana kretanja bez specijalnih dozvola. Neposredno po preuzimanju vlasti, svedok je sa još nekoliko opštinskih funkcionera otišao na sastanak sa Stojanom Župljaninom kako bi razgovarali o promeni oznaka na uniformama policije pošto su uvedene srpske trobojke. Župljanin im je, kaže Egrlić, rekao da je to "završena stvar" i da se ukidaju dotadašnje oznake.
Svedok je 28. maja 1992. godine uhapšen i pretučen ispred Stanice javne bezbednosti i bolnice. Pre nego što je deportovan u logor Manjača, Egrlić je proveo neko vreme i u logoru Stara Gradiška. Šest meseci u Manjači je, kaže, ostavilo "strašne posledice, narušeno zdravlje i nesposobnost za normalan život".
Branilac Stojana Župljanina sugerisao je svedoku da su ga ispred bolnice pretukli pripadnici vojske a ne policije, što je Egrlić odbacio, tvrdeći da su bili u uniformi rezervne policije. Branilac je takođe tvrdio da je promena policijskih obeležja izvršena u skladu sa novim Zakonom o unutrašnjim poslovima RS, ali je svedok odgovorio da se ne seća da je Župljanin pominjao zakon kada mu je saopštio da je uvođenje srpske trobojke "završena stvar".
Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2010-02-02 STRELJANJE NA MOSTU U KOTLINI
- 2010-02-01 ZA ČIM ŽALI VITOMIR ŽEPINIĆ?
- 2010-01-29 KAKO JE PALJANSKI MINISTAR HAPSIO PO BEOGRADU
- 2010-02-04 SALDO IZRAŽEN U MASOVNIM GROBNICAMA
- 2010-02-05 DUGI MARŠ DO MANJAČE
- 2010-02-15 "KONSTRUKTIVNA PONUDA" SRPSKOG MUP
TV Tribunal 439
POLICAJAC BEZ GRANICA: Kako je ministar sa Pala hapsio po Beogradu
ORGINAL FALSIFIKATA: Pravi i lažni "Šešeljevci" u Mostaru
GOSPODARI ŽIVOTA I SMRTI: Sulejman Tihić u raljama specijalaca
IZGUBLJEN U PREVODU: Zašto apel Beograda nije stigao onima kojima je namenjen