Home
ŠEŠELJ OSTAJE SVOJ BRANILAC
Pretresno veće sudije odbilo prošlogodišnji zahtev optužbe da se lideru srpskih radikala zbog opstrukcije postupka, vređanja i zastrašivanja svedoka dodeli branilac. Šešelj pohvalio sudije rekavši da nikada nije dovodio u pitanje njihov "moralni integritet i profesionalni dignitet", a tužilac saopštio da će o eventualnoj žalbi odlučiti kada dobije pisano obrazloženje današnje odluke veća. Šešelj traži oslobađajuću presudu zbog "zloupotrebe postupka"
Vojislav Šešelj u sudnici Tribunala
Na početku današnje administrativne rasprave u predmetu lidera srpskih radikala Vojislava Šešelja, optuženog za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini, predsedavajući sudija Antoneti/Antonetti je saopštio tri odluke veća. Prva i najvažnija odnosi se na zahtev tužioca iz jula prošle godine da se optuženom zbog neprimerenog ponašanja u sudnici, vređanja i zastrašivanja svedoka dodeli branilac. Zahtev je, kako je danas saopšteno, odbačen a razloge za takvu odluku veće će pismeno obrazložiti "u predstojećim nedeljama".
U preostale dve odluke, veće se proglasilo "trenutno nenadležnim" po Šešeljevom zahtevu da se njegovom partijskom kolegi Zoranu Krasiću ponovo dodeli status privilegovanog saradnika i po pitanju navodnog "rđavog ponašanja" uprave Pritvorske jedinice UN u vezi sa dostavljanjem izvesnih video snimaka saradnicima optuženog. U oba slučaja, pre moguće intervencije Pretresnog veća neophodno je, objasnio je sudija Antoneti, da se optuženi prvo žalbom obrati predsedniku suda, što je on u slučaju spora oko Krasićevog statusa već i učinio.
Vojislav Šešelj je sve tri odluke ocenio "ispravnim" i naglasio da je očekivao da zahtev za dodelu branioca bude odbačen, jer, kaže, nikada nije ni dovodio u pitanje "moralni integritet i profesionalni dignitet" članova Pretresnog veća, "bez obzira na galamu koju je tim povodom dizao". Potom je pokrenuo pitanje nastavka suđenja koje je prekinuto u februaru ove godine .
Optuženi zahteva da se tužilac izjasni da li u najskorijem roku može da nastavi sa izvođenjem svedoka i da, u slučaju da tužilac to nije u stanju, Pretresno veće donese odluku o prekidu suđenja zbog "zloupotrebe postupka". U prilog takvom zahtevu, pozvao se na odluku britanskog Doma lordova u kojoj se navodi da sudije imaju diskreciono pravo da obustave postupak u slučaju velikog kašnjenja i "povrede osećaja za pravdu i korektnost". Pozvao se i na jednu odluku Međunarodnog krivičnog suda za Ruandu po kojoj se suđenje može prekinuti u slučaju teške povrede prava jedne od strana.
Veće je naložilo optužbi da se u roku od 15 dana pismeno izjasni o zahtevu optuženog u vezi sa "zloupotrebom postupka". Odgovarajući na Šešeljev poziv da se izjasni da li je spreman da u najkraćem roku nastavi izvođenje dokaza, za koje mu je po optuženom ostalo još samo pet i po sati, tužilac Markusen/Marcusen je ukazao da je suđenje u februaru ove godine suspendovano zbog ugroženog integriteta postupka i zastrašivanja svedoka, kao i da se Šešelj uprkos savetu predsedavajućeg sudije nije žalio na tu odluku, te suspenzija ostaje na snazi sve dok Pretresno veće ne odluči suprotno. Tužilac je, takođe, ukazao da će, kada dobije pismeno obrazloženje odluke kojom je odbijen zahtev za dodelu branioca optuženom, odlučiti da li će od veća tražiti dopuštenje da na nju uloži žalbu.
Vezani izvještaji
- Predmet : Šešelj
- 2009-10-07 ZAHTEV ZA "HITNO" POVLAČENJE ŠEŠELJEVE KNJIGE SA INTERNETA
- 2009-09-10 ŠEŠELJ: "U SUDNICI SE PONAŠAM NORMALNO I ARTIKULISANO"
- 2009-08-28 TUŽILAŠTVO DOPUNILO ZAHTEV ZA DODELU BRANIOCA ŠEŠELJU
- 2009-11-09 TUŽILAC: ŠEŠELJEVA PRAVA NISU POVREĐENA
- 2009-11-24 SUĐENJE ŠEŠELJU SE NASTAVLJA 12. JANUARA
- 2010-01-12 ŠEŠELJ TRAŽI "TELEFONSKU KONFERENCIJU ZA ŠTAMPU"
TV Tribunal 428
NEIZVESNOST: Sa Karadžićem ili bez njega
ISAK GAŠI: Od reprezentacije Jugoslavije do logora Luka
SAM SVOJ BRANILAC: Šešelj zahteva odbacivanje optužnice
ISPRAVKE: Svjedok koji je izgubio povjerenje u sebe samog
POSLJEDNJI NA "LISTI ČEKANJA": Suđenje Tolimiru počinje 17. decembra