Home
ŠEŠELJ TRAŽI "TELEFONSKU KONFERENCIJU ZA ŠTAMPU"
Nakon jedanaestomesečne suspenzije zbog zastrašivanje svedoka i ugrožavanja integriteta postupka danas nastavljeno suđenje Vojislavu Šešelju. Optuženi želi da se uključi u kampanju za vanredne izbore u vojvođanskoj opštini Odžaci i traži da mu se omogući "telefonska konferencija za štampu". Počeo iskaz poslednjeg svedoka optužbe, bivšeg komandira policije i potpredsednika SDS u Zvorniku
Vojislav Šešelj u sudnici Tribunala
Pre početka iskaza poslednjeg svedoka optužbe u postupku protiv Vojislava Šešelja, optuženi lider srpskih radikala je od sudija tražio da mu se uoči vanrednih izbora u vojvođanskoj opštini Odžaci, zakazanih za 24. januar ove godine, omogući da se javnosti obrati putem "telefonske konferencije za štampu". Obrazlažući taj zahtev, Šešelj se pozvao na primere Radovana Karadžića kome je u pritvoru dozvoljeno davanje intervjua i Ramuša Haradinaja, kome je na privremenoj slobodi bilo dopušteno da se politički angažuje.
Sudija Antoneti/Antonetti je savetovao optuženog da svoj zahtev uputi prvo Sekretarijatu suda, obećavajući da će ga veće razmotriti ukoliko bude odbijen. Takođe je od tužilaštva tražio da se izjasni o ovom Šešeljevom zahtevu.
Poslednji svedok optužbe, čiji je iskaz prekidan čestim prelascima na sednice zatvorene za javnost, je nekadašnji privrednik i funkcioner Srpske demokratske stranke (SDS) iz Zvornika. Tužilaštvo je sa njim vodilo više razgovora kao sa osumnjičenim, da bi u decembru 2008. godine više njegovih izjava objedinilo u jednu čiju je tačnost svedok danas potvrdio.
Svedočeći sa zaštićenim likom i pseudonimom VS 037, svedok je naveo da je do leta 1991. bio komercijalni direktor jednog privatnog preduzeća, zatim je u julu ili avgustu te godine postavljen za komandira policijske stanice u Zvorniku i na tom je položaju ostao do aprila 1992. godine kada je preuzeo dužnost direktora auto-transportnog preduzeća. Član SDS je od proleća 1991. godine a jedno vreme je obavljao i dužnost potpredsednika Opštinskog odbora stranke.
Zvornik je, rekao je svedok, bio grad "od posebnog strateškog značaja", zbog granice sa Srbijom, hidrocentrale, mostova na Drini i železničkog prelaza između BiH i Srbije. Do rata Srbi su činili 38 odsto stanovništva Zvornika, da bi tokom prvih meseci rata većinski Muslimani bili proterani ili pobijeni. U etničkom čišćenju su, prema optužnici, učestvovali lokalni organi SDS i paravojne jedinice iz Srbije, uključujući i takozvane "šešeljevce".
Tužioca su posebno interesovala saznanja svedoka o odnosima Šešelja sa Zoranom Subotićem, funkcionerom SRS i jednim od komandanata Teritorijalne odbrane u Zvorniku. Šešelj je prekinuo ispitivanje na tu temu izjavom da priznaje da je sa Subotićem bio u bliskim odnosima. Iskaz zaštićenog svedoka VS 037 biće nastavljen sutra.
Vezani izvještaji
- Predmet : Šešelj
- 2009-11-24 SUĐENJE ŠEŠELJU SE NASTAVLJA 12. JANUARA
- 2009-11-09 TUŽILAC: ŠEŠELJEVA PRAVA NISU POVREĐENA
- 2009-10-20 ŠEŠELJ OSTAJE SVOJ BRANILAC
- 2010-01-13 ŠEŠELJ: "ŠTA VAS BRIGA ZA ISTINU"
- 2010-01-14 TAJNA ODLUKA O ŠEŠELJEVOJ "PRESICI"
- 2010-01-19 ŠEŠELJ O ARKANU, SVINJSKOM GRIPU I PODGREJANOM KROMPIRU
TV Tribunal 437
ŽALBA: Šta je – ako išta – general Delić znao o zločinima mudžahedina?
ŽRTVA ZAVERE: Šešelj na udaru špijuna, tajkuna, stražara i kuvara
PROPUST U ISTRAZI: Uloga Tutinih tenkista u rušenju Starog mosta
IZVEŠTAJI IZ MANJAČE: Kuća terora ili logor za ratne zarobljenike?
POVRATAK OTPISANOG: Jovica Stanišić posle pet godina ponovo u sudnici Tribunala