Home
KOLIKO JE SRBA IZBEGLO IZ KRAJINE NAKON "OLUJE"
Bivši predstavnik hrvatske vlade za povratak izbeglica Stjepan Šterc tvrdi da podatak predstavnika međunarodne zajednice od 300.000 Srba izbeglih iz Krajine nakon "Oluje" nije tačan, suprotstavljajući tom navodu procenu hrvatskih vlasti da je Krajinu napustilo oko 130.000 ljudi
Stjepan Šterc, svjedok odbrane Ante Gotovine
Bivši pomoćnik ministra za obnovu i razvoj u hrvatskoj vladi Stjepan Šterc je u izjavi predstavnicima odbrane Ante Gotovine izneo niz podataka o demografskim prilikama u Hrvatskoj od 1991. do 1998. godine. Budući da je najavljen kao takozvani svedok o činjenicama, tužiteljica je pre ulaska Šterca u sudnicu ukazala da neki delovi njegove izjave više liče na iskaz u svojstvu veštaka i da bi ih na taj način trebalo i uvesti u dokaze. Ona je tražila i da Štercovo svedočenje bude odloženo kako bi se optužba dodatno pripremila za ispitivanje o njegovim "ekspertskim nalazima". Taj zahtev je odbijen ali je ostavljena mogućnost odlaganja unakrsnog ispitivanja.
Centralna tema Štercovog iskaza su podaci koje je 1998. godine u svojstvu predstavnika hrvatske vlade za povratak izbeglih i raseljenih objavio u članku za nedeljnik "Globus". Tada je naveo da je do 1995. godine trećina Hrvatske bila pod okupacijom i da je sa tog područja proterano oko 200.000 Hrvata. Kada se uzme u obzir i masovan dolazak ljudi hrvatske nacionalnosti iz BiH i Srbije, u Hrvatskoj se u jednom trenutku, po svedokovoj proceni, našlo oko 750.000 izbeglica. Sve te brojke su, kaže, preuzete od hrvatskog ureda za izbegle i raseljene.
Nakon operacija "Bljesak" i "Oluja", okupirano područje je oslobođeno, posle čega je Krajinu, kaže Šterc, napustilo oko 130.000 Srba. Do te brojke se, kaže, došlo "na osnovu napisa u srbijanskoj štampi", popisa stanovništva koje su vlasti RSK sprovele za vreme okupacije i broja vojnika koji su u javnim nastupima pominjali predstavnici te samozvane države. S druge strane, predstavnici međunarodne zajednice sa kojima se svedok sastajao su, kaže, broj Srba izbeglih iz Krajine procenjivali na oko 300.000.
Nakon prvog dela Štercovog iskaza, predsedavajući sudija je primetio da se do nekih podataka iznesenih u "Globusu" došlo na osnovu "naučne analize raznih vrsta izvora koji nisu izričito navedeni" i bez jasno uočljivog metoda koji je korišćen. Iz odgovora branioca Mišetića se moglo zaključiti da odbrana tim brojkama neće pridavati preveliki značaj, već da će se tokom Štercovog iskaza pre svega truditi da ukaže na to koliko je Srba teoretski moglo da se vrati u Hrvatsku nakon "Oluje" i koliko je njih to zaista učinilo, kao i koliko se Hrvata nije vratili na oslobođeno područje do 1998. godine kada je tekst u "Globusu" objavljen. Do kraja današnjeg zasedanja, svedok je odgovorio samo na ovo poslednje pitanje, rekavši da se do 1998. godine oko 100.000 Hrvata još nije uselilo u svoje kuće u Krajini, pre svega zbog toga što su im je imovina bila uništena. Iskaz Stjepana Šterca se nastavlja sutra.
Hrvatski generali Gotovina, Čermak i Markač se terete za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu sa ciljem trajnog proterivanja srpskog stanovništva iz Krajine za vreme i nakon operacije "Oluja" u avgustu 1995. godine.
Vezani izvještaji
- Predmet : Gotovina i drugi - "Operacija Oluja"
- 2009-07-13 GENERAL SE ZAKLANJA IZA DOČASNIKA
- 2009-07-09 AMERIČKI VOJNI ATAŠE U ODBRANU GOTOVINE
- 2009-07-08 PRIHVATNI ILI PRINUDNI CENTRI?
- 2009-07-15 ODBRANA: "SRBI NISU ŽELELI DA SE VRATE U KRAJINU"
- 2009-07-17 KAD SE "MALA DECA" IGRAJU RATA...
- 2009-07-21 "SAMOSPALJIVANJE" KUĆA U KRAJINI
TV Tribunal 418
ZATAŠKAVANJE: Mjesto smrti ne spominjati
NEVOLJNI SVJEDOK: Iz škole, vezanih očiju, u pravcu šume
KAD MRTAV OŽIVI: Zašto se policajac uplašio ranjene starice
GUBITAK VREMENA: Šta ljuti veće na suđenju Stanišiću i Simatoviću