Home



ODBAČEN KARADŽIĆEV PODNESAK O SPORAZUMU SA HOLBRUKOM




U razmatranju Karadžićevog prigovora na nadležnost Tribunala na bazi navodnog sporazuma o imunitetu, Pretresno veće se nije upuštalo u utvrđivanje šta je, ako išta, Holbruk obećao optuženom, već se – polazeći od pretpostavke da takav sporazum postoji – bavilo njegovim eventualnim pravnim posledicama

Radovan Karadžić u sudnici TribunalaRadovan Karadžić u sudnici Tribunala

Pretresno veće sudije Bonomija/Bonomy odbacilo je danas podnesak kojim Radovan Karadžić osporava nadležnost Tribunala na bazi sporazuma o imunitetu, zaključenog u julu 1996. godine sa američkim izaslanikom Ričardom Holbrukom/Richard Holbrooke.

Veće se, u razmatranju Karadžićevog podneska, nije upuštalo u utvrđivanje šta je, ako išta, Holbruk obećao optuženom, već se – polazeći od pretpostavke da takav sporazum zaista postoji – bavilo njegovim eventualnim pravnim posledicama.

Te posledice, navodi se u odluci, u krajnjoj liniji zavise od toga može li se sporazum pripisati tužilaštvu, koje ima diskreciono pravo odlučivanja da li će ili neće nekoga krivičnog goniti. Karadžić, po oceni veća, nije ponudio nikakve dokaze o umešanosti tužilaštva u Holbrukovu inicijativu, a haško tužilaštvo, s druge strane, nije preduzelo ništa da bi povuklo optužnicu protiv Karadžića. Naprotiv, u julu 1996. je održalo raspravu po pravilu 61 na kojoj je tražilo i dobilo potvrđivanje optužnice i izdavanje međunarodnog naloga za hapšenje, dok je upravo u vreme pregovora u Dejtonu – u nameri da osujeti eventualni sporazum o imunitetu – podiglo novu, "srebreničku optužnicu" protiv Karadžića i Mladića.

Sporazum o imunitetu bi, takođe, imao pravne posledice ako bi se dokazalo da je u njega uključen Savet bezbednosti UN, čija su ovlašćenja nad Tribunalom nesumnjiva budući da može da menja Statut i izdaje smernice za rad Tribunala. Veće je, međutim, zaključilo da nema nikakvog dokaza da je Savet bezbednosti na bilo koji način umešan u Holbrukov sporazum, nije ga potvrdio pa čak ni "primio k znanju", nije usvojio rezoluciju kojom bi Karadžiću ili bilo kome garantovao imunitet, niti je promenio Statut na način koji bi omogućio obustavljanje postupka protiv bivšeg predsednika Republike Srpske. Naprotiv, konstatuje se u odluci, nepune tri sedmice nakon zaključivanja Holbrukovog sporazuma Savet bezbednosti se oglasio predsedničkim saopštenjem kojim je osudio propust država da uhapse optužene za ratne zločine, na čelu sa Karadžićem i Mladićem.

Pošto je zaključilo da Tribunal ni na koji način nije vezan Holbrukovim sporazumom, Pretresno veće je odbacilo i Karadžićev alternativni zahtev za obustavu postupka zbog "zloupotrebe procesa". Osim što iznosi brojne tvrdnje o Holbrukovoj dvoličnosti optuženi, po oceni veća, nije ponudio nikakve dokaze o navodnoj zloupotrebi procesa zbog koje bi trebalo obustaviti postupak.

Budući da Karadžićevi pravni savetnici imaju zakazane sastanke sa švedskim ministrom Biltom/Bildt i predstavnicima UN – od kojih traže dodatne informacije o Holbrukovom sporazumu – Pretresno veće ih ohrabruje da od toga ne odustaju, budući da bi im eventualne nove informacije mogle koristiti u žalbenom postupku ili pri odmeravanju kazne na kraju suđenja.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 417

OBUSTAVLJEN BOJKOT: Jadranko Prlić se vratio na optuženičku klupu
NASTAVLJEN BOJKOT: Jovica Stanišić ne može da diktira kada će mu se suditi
ULOGA VJ U SREBRENICI: Sedmo svedočenje Dražena Erdemovića
MORALNO-POLITIČKA PODOBNOST: Kako lečiti Šešelja uprkos njemu samom