Home



ODBIJEN PRLIĆEV ZAHTJEV ZA PRIVREMENU SLOBODU




Žalbeno vijeće odbacilo zahtjev bivšeg premijera Herceg Bosne Jadranka Prlića za privremeno oslobađanje do izricanja presude, uz protivno mišljenje turskog sudije Gineja

Jadranko Prlić u sudnici TribunalaJadranko Prlić u sudnici Tribunala

Žalbeno vijeće je odbacilo zahtjev odbrane bivšeg premijera Herceg Bosne Jadranka Prlića da bude pušten na privremenu slobodu do izricanja presude. Takva odluka je donesena uz izdvojeno mišljenje predsjedavajućeg sudije Mehmeta Gineja/Guney koji smatra da je Prlićev zahtjev trebao biti odobren.

Prlić od 12. februara ove godine ne dolazi u sudnicu i u međuvremenu se odrekao prava da prisustvuje suđenju. Njegov advokat Majkl/Michael Karnavas je rekao da je njegov klijent "nezadovoljan fleksibilnošću sudija" prilikom rješavanja određenih zahtjeva i da "sumnja u pravičnost suđenja".

Prlić je, zatim, tražio da do izricanja presude bude privremeno oslobođen pošto smatra da bi sa slobode mogao više doprinijeti svojoj odbrani, ali je Pretresno vijeće francuskog sudije Antonetija/Jean-Claude Antonetti koje vodi predmet protiv šestorice bivših lidera Herceg Bosne takav zahtjev odbacilo.

U obrazloženju odluke Pretresno vijeće je konstatovalo da nema dovoljno osnova za privremeno oslobođenje na temelju uobičajenih humanitarnih razloga. Osim toga, privremeno oslobađanje bi povećalo rizik od eventualnog bjekstva optuženog, dok bi se utjecaj optuženog na tok suđenja, po mišljenju sudija, "značajno umanjio". U odluci se također napominje da bi odluka o privremenom oslobađanju Prlića do izricanja presude poremetila ravnotežu u jednakom tretmanu optuženih.

Po pravilniku Tribunala, odluka o puštanju na privremenu slobodu može biti donesena samo ukoliko postoje garancije da će se optuženi vratiti u pritvor, te ako tokom boravka na privremenoj slobodi ne predstavlja nikakvu opasnost za žrtve i svjedoke. Međutim, u slučaju kada je postupak u poodmakloj fazi, a naročito nakon završetka dokaznog postupka optužbe, privremena sloboda može biti odobrena samo u slučaju da za to postoje ozbiljni humanitarni razlozi.

Pošto je zaključilo da nema dovoljno humanitarnih razloga za privremeno oslobađanje Žalbeno vijeće je, uz izdvojeno i protivno mišljenje sudije Gineja/Guney, odbacilo Prlićevu žalbu. To znači da će bivši premijer Herceg Bosne izricanje presude, ipak, dočekati u pritvoru. On u međuvremenu ima pravo da, ukoliko se ukaže potreba, podnosi nove zahtjeve za privremenim oslobađanjem o kojima će se naknadno odlučivati.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 413

VEĆ VIĐENO: Novi pokušaj suđenja Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću
NEVINOST BEZ ZAŠTITE: Ko je oklevetao Slobodana Praljka
TAKOZVANO TOBOŽE: Tuđmanove garancije građanskih prava Srba
POSLEDNJE PRIPREME: Zakazano suđenje Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu