Home



"AKADEMSKA RASPRAVA" O ETNIČKOM ČIŠĆENJU




To što je prilikom jednog od sastanaka sa hrvatskim predsjednikom Tuđmanom rekao da je "istjerivanje Muslimana neophodno ukoliko Hrvati žele imati majoritet u Herceg Bosni", general Slobodan Praljak naziva "akademskom raspravom"

Slobodan Praljak svjedoči u svoju odbranuSlobodan Praljak svjedoči u svoju odbranu

Na jednom od sastanaka sa hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom, održanom u Zagrebu 26. septembra 1992. godine, general Slobodan Praljak je rekao da je "istjerivanje Muslimana neophodno ukoliko Hrvati žele imati majoritet u Herceg Bosni". To je zapisano u jednom od predsjedničkih transkripta koji su ranije uvedeni u dokaze optužbe.

Odgovarajući na pitanja predsjedavajućeg sudije Antonetija/Antonetti, Praljak je potvrdio da je to rekao, ali ne vidi ništa loše u tome. "Pa, ništa od toga se nije dogodilo", rekao je i dodao da se u konkretnom slučaju "naprosto radilo o akademskoj raspravi" o povećanom broju muslimanskih izbjeglica iz područja koja su zauzeli Srbi, a koji su se sklonili na prostor Herceg Bosne.

Sudija je ukazao i na dokument zapovjednika HVO Željka Šiljega od 16. januara 1993. godine u kojem se navodi da je general Praljak "poručio Armiji BiH u Gornjem Vakufu da će biti pregažena ukoliko ne prihvati odluke Herceg Bosne". Samo dan ranije Prlić, Stojić i Petković su, po dokumentima tužilaštva, uputili ultimatum Armiji BiH da se povuče iz tri provincije, uključujući i Gornji Vakuf, koje su po Vance-Owenovom mirovnom sporazumu trebale pripasti Hrvatima.

Praljak je ostao pri ranijim tvrdnjama da se u Gornjem Vakufu nije radilo o ultimatumu nego o nužnoj odbrani, te da je on na Tuđmanovu i Izetbegovićevu molbu tada došao u Gornji Vakuf kako bi pomogao da se smire sukobi između Hrvata i Muslimana.

Praljak je negirao i iskaz zaštićenog svjedoka optužbe koji tvrdi da je čuo kako Praljak govori da je sa Srbima dogovoren zajednički napad na Stolac, te da HVO treba samo isprovocirati sukobe nakon čega će srpska vojska svojom artiljerijom "uništiti balije i sravniti Stolac". "On je bijedni, ofucani i kriminalni lažac", usplahireno je ustvrdio Praljak i poručio sudijama da tog svjedoka zbog takvih "laži" treba osuditi na dvije godine zatvora.

Po Praljku, ne lažu samo svjedoci nego i neki dokumenti. Takav, dokument je, tvrdi optuženi, izvještaj zapovjednika zračne obrane HVO Miroslava Lovrića u kojem se navodi da je HVO na naselje Mahala u istočnom Mostaru iz poljoprivrednog aviona bacio nekoliko napalm bombi, od kojih je jedna aktivirana. "Ma, kakva napalm bomba, radilo se o malo većem molotovljevom koktelu", prokomentarisao je optuženi i dodao da "Lovrić ne zna ni tekst pošteno napisati a kamoli napraviti napalm bombu".

Pošto je Praljak dodao da je po ratnom pravu imao pravo da baca bombe na položaje Armije BiH, sudija Antoneti mu je skrenuo pažnju da su u Mahali živjeli civili. "U Mahali su bili položaji Armije BiH ", odgovorio mu je optuženi i dodao da je to bila "muslimanska taktika rata" – da izmiješaju civile i vojnike kako bi potom, kada ih druga strana napadne, mogli optuživati protivnike za civilne žrtve.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 414

OFICIRI DŽENTLMENI: Svjedočenje za odbranu neprijateljskog komandanta
(NE)POŠTOVANJE SUDA: Suđenje za objavljivanje javne tajne
ŠAĆIRBEGOVIĆ: Šta je Beograd znao o zločinima u BiH
PRALJKOVI RATNI DRUGOVI: O pokojnicima sve najbolje