Home



MARKAČEVA ODBANA: KRAJINSKI EGZODUS PO OBRASCU BEOGRADA




Branilac bivšeg zapovednika specijalne policije Mladena Markača negira postojanje udruženog zločinačkog poduhvata s ciljem proterivanja Srba iz Krajine i za planiranje i izvedbu egzodusa optužuje rukovodstva RSK i Srbije. Odbrana tvrdi da nema dokaza da je Markač počinio ili prikrivao zločine za vreme i nakon operacije "Oluja"

Mladen Markač u sudnici TribunalaMladen Markač u sudnici Tribunala

"Smatram da će se nakon našeg dokaznog postupka sudije uveriti u nevinost mog klijenta i doneti jedinu pravednu – oslobađajuću presudu", rekao je u današnjoj uvodnoj reči zagrebački advokat Goran Mikuličić, branilac bivšeg zapovednika specijalne policije Mladena Markača, optuženog sa generalima Gotovinom i Čermakom za zločine nad Srbima za vreme i nakon operacije "Oluja" u avgustu 1995. godine. Odbrana će, najavio je Mikuličić, pobijati navod optužnice o postojanju udruženog zločinačkog poduhvata sa ciljem trajnog uklanjanja Srba iz Krajine.

Masovni odlazak srpskih civila, bio je, po odbrani, "razrada ideologije" tadašnjeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića po kojoj je planirano da Srbi žive u jednoj državi, pa je rukovodstvo Republike Srpska Krajina odlučilo da evakuiše stanovništvo kada je postalo jasno da će okupirano područje biti reintegrisano u Hrvatsku. Odbrana će, navedeno je danas, dokazivati da su prvi planovi za evakuaciju sačinjeni još 1993. godine. Dokaz o takvom obrascu postupanja srpskih vlasti vidljiv je, smatra Mikuličić, i iz masovnih odlazaka Srba sa drugih teritorija nad kojima su izgubili vlast, kao što su hrvatsko Podunavlje, Sarajevo ili Kosovo. To, po odbrani, dokazuje da nije postojala namera hrvatskih vlasti da se Srbi trajno uklone, pa tako ne može biti govora ni o učešću Mladena Markača u udruženom zločinačkom poduhvatu sa takvim ciljem.

Odbrana će osporavati tužiočeve navode o sprečavanju povratka izbeglih Srba nakon "Oluje" i dokazivati navodne napore hrvatskih vlasti da se povratak "omogući i potakne". U prilog tome branilac je izneo tvrdnju da se do 2000. godine u Krajinu vratilo 122.500 Srba.

Branilac je Markača opisao kao"visokomoralnu osobu, savesnog profesionalca, predanog oca i supruga, čoveka bez političkih, verskih i rasnih predrasuda", što po njemu ukazuje da nije mogao počiniti nikakvo kazneno delo. Odbrana naglašava da u Markačevoj nadležnosti nije bilo otkrivanje i istraga zločina, već samo prosleđivanje eventualno dobijenih informacija pravosudnim organima. Nema dokaza, kaže Mikuličić, da je optuženi znao a nije prijavio zločine, niti da je ikada prikrivao nezakonita postupanja svojih podređenih.

Markačeva odbrana će, najavljeno je danas, dokazivati i da je Tribunal nadležan samo za zločine koji su se dogodili za vreme operacije "Oluja" od 5. do 8. avgusta 1995. godine, ali ne i posle toga. Nakon 8. avgusta je, naime, po braniocima usledilo "stanje unutrašnjeg nemira i napetosti", što je nivo nižeg stupnja borbenih aktivnosti od stanja "oružanog sukoba" koji je uslov za nadležnost Haškog tribunala.

Suđenje hrvatskim generalima se nastavlja u utorak 2. juna, kada će sa izvođenjem dokaza početi odbrana generala Ante Gotovine. Prvi svedok bi trebalo da bude bivši oficir vojne kontra-obaveštajne službe (KOS) koji je u oktobru 2002. godine kao svedok optužbe na suđenju Slobodanu Miloševiću opisao veze JNA i srpske policije sa događajima u RSK.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 412

SVLAČENJE: Gola istina Radovana Karadžića
GLUMAC: Slobodan Praljak kao Bijesni Orlando
VIDEO-SUĐENJE: Optuženička postelja umesto optuženičke klupe
"SAMOZASTRAŠIVANJE": Ko je plašio krajinske Srbe
AFERA ŠEŠELJ: Suđenje za nepoštovanje suda