Home



TUŽIOCU IME NE POMINJATI




Predsjedničko saopštenje Vijeća sigurnosti UN

Za razliku od šefe Verifikacijske misije OESS, Williama Walkera (Vilijam Voker), glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Louise Arbour (Luiz Arbur), nije imala "čast" da bude poimenice pomenuta u najnovijem Predsjedničkom saopštenju Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda. No, na "slučaj tužioca" čije se ime ne pominje, Vijeće sigurnosti je ovoga puta utrošilo najviše vremena, tako da se tek u kasnim večernjim satima u utorak, izašlo u javnost sa novom "oštrom osudom" prošlonedjeljnog masakra nad kosovskim Albancima u selu Račak, kao i poteza koje su, nakon toga, povukle vlasti u Beogradu.

Kao i u slučaju odluke o protjerivanju ambasadora Wallkera (poimenice), Vijeće sigurnosti je također osudilo i "odluku SR Jugoslavije o zabrani ulaska tužiocu Međunarodnog tribunala" (bez imena). Međutim, kada je riječ o prvom slučaju (Wallker), Vijeće sigurnosti "poziva Beograd da opozove svoju odluku i da u punoj mjeri sarađuje sa šefom Verifikacijske misije i sa cijelom Misijom". U slučaju Louise Arbour, SR Jugoslavija se samo "poziva da u punoj mjeri sarađuje sa Međunarodnim tribunalom u istrazi na Kosovu", a u skladu sa odgovarajućim rezolucijama Vijeća sigurnosti. Da ne bi, međutim, bilo zabune šta to znači, navode se i tri takve rezolucije iz prošle godine, a prva od njih je broj 1160 od 31. marta 1998. u kojoj se tužiteljstvo Tribunala izričito poziva da pokrene istragu o mogućim kršenjima međunarodnog humanitarnog prava na Kosovu.

Da je u diplomatskoj "igri" oko Tribunala i njegovog tužioca bio "veći ulog", vidi se i iz različitih verzija nacrta Predsjedničkog saopštenja , koje su u utorak kružile po kuloarima Palate UN. U jednoj od tih verzija stajao je i zahtjev da "SR Jugoslavija odmah, u potpunosti i bez ometanja, dozvoli ulazak tužiteljici njenoj ekipi istražitelja" na Kosovo. U drugoj, suparničkoj verziji, izražavalo se samo "žaljenje" zbog postupaka Beograda, uz "pozdravljanje napora međunarodne zajednice da se tužiocu omogući ulazak".

Za razliku od prve, u ponedjeljak objavljene izjave za štampu predsjednika Vijeća sigurnosti, brazilskog ambasadora Celsa Amorima, u Predsjedničkom saopštenju se - uz pozivanje na izvještaj Verifikacijske misije - precizira da su žrtve masakra u selu Račak "civili, uključujući žene i najmanje jedno dijete". Vijeće sigurnosti, takođe, "prima k znanju" izvještaj šefa Verifikacijske misije , po kojem odgovornost za taj masakr "leži na snagama bezbjednosti SR Jugoslavije", budući da su u tim akcijama sudjelovali "uniformisani pripadnici, kako VJ tako i srpske specijalne policije".

Da bi se otklonile sve eventualne sumnje, Vijeće sigurnosti naglašava "potrebu za brzom i potpunom istragom činjenica", te "hitno poziva SR Jugoslaviju da, zajedno sa Međunarodnim tribunalom i Verifikacijskom misijom, radi na tome da se odgovorni privedu pravdi." U Predsjedničkom se saopštenju, međutim, ne kaže kako će SRJ "raditi zajedno" sa Tribunalom, ako se njegovom glavnom tužitelju ne dozvoljava pristup Kosovu? Za razliku od ostalih članica Vijeća sigurnosti, Rusija i Kina, očito imaju drugačija tumačenja dosadašnjih rezolucija o suradnji Beograda sa Haškim tribunalom. U usaglašavanju teksta Predsjedničkog saopštenja, nad svakom se formulacijom tražio diplomatski kompromis, pri čemu je najoštrija u osudi Beograda bila Velika Britanija, uz podršku Sjedinjenih Država. S druge strane, Vijeće sigurnosti je "oštro upozorilo" i "Oslobodilačku vojsku Kosova" da "ne preduzima akcije koje pridonose napetosti." Konačno, VS je još jednom potvrdilo i svoju "privrženost suverenitetu i teritorijalnom integritetu SR Jugoslavije".

Uz sve ove finese i kompromise, jednodušna je, ipak, ocjena diplomatskih krugova UN da je ovim saopštenjem, Vijeće sigurnosti otišlo korak dalje u osudi službenog Beograda za prošlonedjeljni masakr, kao "posljednjoj u seriji prijetnji međunarodnim naporima da se sukob riješi pregovaračkim i mirnim putem".

Bude li Beograd i dalje "prkosio" i ostajao "gluh" na ovakva upozorenja, sljedeći potez Vijeća sigurnosti mogla bi da bude rezolucija kojom bi bile uvedene i konkretne kaznene mjere.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm