Home
OMETANJE ISTRAGE I UKLANJANJE DOKAZA - ZNAK NEČISTE SAVESTI
Konferencija za štampu Luiz Arbur, glavnog tužioca haškog Tribunala
"Istražićemo masakr u selu Račak sa ili bez pristupa teritoriji Kosova" - kategorički je danas izjavila Luiz Arbur (Louise Arbour), glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju.
Na konferenciji za štampu po povratku iz osujećene kosovske misije, Arbur je podsetila da je tužilaštvo haškog Tribunala svoje prve istrage vodilo, i prve optužnice podiglo, u jeku bosanskog rata, kada istražitelji takođe nisu imali pristup terenu na kojem su izvršeni zločin. Naravno, dodala je Arbur, "bilo bi mnogo bolje da možemo da istražujemo na mestu zločina, ali činjenica da to trenutno nismo u stanju, nije za nas nepremostiva prepreka."
Na pitanje da li je, možda, prekasno za istragu masakra u selu Račak, budući da su u međuvremenu mogli da budu uklonjeni eventualni dokazi, Arbur je odgovorila da je mesto zločina "ozbiljno narušeno već od prvog trenutka", kada su na njega ušle televizijske ekipe i međunarodni verifikatori, ali je uprkos tome zaključila da "nikada nije prekasno." Postoje sredstva i metodi, rekla je Arbur, kojima je moguće rekonstruisati zločine i nekoliko godina nakon što su izvršeni. Ukazala je, takođe, i na važnost rada tima finskih eksperata za sudsku medicinu kojima je, prema njenim informacijama, danas omogućen ulazak u Prištinu. Međutim, naglasila je Arbur, istraga koju sprovodi njeno tužilaštvo ne ograničava se samo na autopsiju, koju će izvesti jugoslovenski i finski patolozi i čiji će joj rezultati, kako očekuje, biti dostupni. Za način rada haškog tužilaštva je, međutim, najvažniji "neometani i poverljiv pristup svedocima i očevidcima zločina", a za to nije neophodan pristup terenu. Konačno, zaključila je Arbur, "ometanje istrage i uklanjanje dokaza je demonstracija nečiste savesti, te sami po sebi predstavljaju izvanredan posredni dokaz."
Povodom novinskih izveštaja o mogućoj "manipulaciji" telima ubijenih, tj. njihovom naknadnom "aranžiranju" kako se stvorio utisak o masovnom pogubljenju, Arbur je primetila kako bi bilo iznenađujuće da se nisu pojavile različite verzije masakra u selu Račak. Dodala je da će takvih verzija biti sve dok se njenim istražiteljima ne omogući da na licu mesta sprovedu nepristrasnu istragu i utvrde istinu, te je odbila da "na osnovu informacija iz druge ruke", iznosi bilo kakve pretpostavke o tome šta se prošlog petka dogodilo u kosovskom selu Račak.
Arbur ne gubi nadu da će sadašnje diplomatske inicijative i pritisci uroditi plodom, te da će jugoslovenske vlasti njoj i njenim istražiteljima omogućiti pristup Kosovu. Istražiteljskom timu, koji je ostao u Skopju, naložila je da podnesu zahteve za jugoslovenske vize, iako ona smatra da im vize nisu potrebne - budući da je Savet bezbednosti UN izričito ovlasti haško tužilaštvo da sprovodi terenske istrage na čitavoj teritoriji bivše Jugoslavije. Izuzimajući SR Jugoslaviju, objasnila je Arbur, sve ostale države koje su u njenoj nadležnosti, omogućavaju slobodno kretanje istražitelja samo na osnovu njihovih UN propusnica i pasoša.
Mirko Klarin
TV Tribunal 1
General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm