Home



KOMANDANT KOJI "NIJE NIŠTA ZNAO"




Blaškić se brani pozivanjem da zločin u Ahmićima nisu počinile snage pod njegovim zapovjedništvom

Tužitelj je danas zaključio da Tihomir Blaškić nije bio zainteresiran da dobije imena počinitelja zločina i Ahmićima i osigura njihovo kažnjavanje. "Nikad nitko nije kažnjen niti krivično gonjen za taj zločin", naglasio je tužitelj.

Blaškić se, međutim, brani tvrdnjom da rezultati istrage nikad nisu objavljeni te da se, bez uvida u njih, nisu mogli poduzeti koraci da se kazne počinitelji. S druge strane, ako u Ahmićima nisu bile regularne snage HVO, objavljivanje rezultata istrage bi imalo potkrijepiti Blaškićeve tvrdnje da zločin nisu počinile snage pod njegovim zapovjedništvom.

"Ako ste smatrali da zločin u Ahmićima predstavlja centralni dio ovog sudskog predmeta i da bi rezultat istrage o Ahmićima sadržavao dokaze za vašu nevinost, zašto ste se predali Tribunalu bez jamstava da ćete taj spis o istrazi i dobiti?", pitao je optuženog sudac Muhamed Shahabuddeen/Šahabudin. Blaškić je, kako kaže, predviđao određene teškoće u nabavci dokumenata ali je ipak čvrsto vjerovao da će s početkom suđenja jedan od najvažnijih dokumenata za njegovu obranu biti dostupan obrani ili Tribunalu.

Optuženi je u glavnom iskazu svjedočio da je vojna policija HVO bila razmještena u Ahmićima 16. travnja 1993. godine i da smatra da su njezini pripadnici sudjelovali u zločinu nad Bošnjacima. Spis s rezultatima istrage Sigurnosno-informativne službe (SIS) o zločinu u Ahmićima, završen je u rujnu 1993. godine, no Blaškić svjedoči kako je proslijeđen ravno Upravi SIS u Mostar te da mu nikad nije dat na uvid.

Tužitelj, međutim, dokazuje kako Blaškić nije učinio sve što je mogao da osigura brzu istragu te da rezultate dobije na uvid i kazni počinitelje. On ukazuje na to da je Blaškić, iako svjestan da u HVO ima ljude koji su počinili zločin, čekao tri mjeseca (od svibnja do kolovoza 1993.) da naredi drugu, potpunu istragu. Blaškić to čekanje objašnjava "subjektivnim i objektivnim okolnostima" dodajući da je do početka kolovoza vojna policija bila "jača snaga od nas dvadesetak u zapovjedništvu operativne zone".

Tužitelj Gregory Kehoe/Gregori Kiho naglašava kako čak ni u vrijeme kad je optuženi postao zamjenik načelnika, a potom i načelnik Glavnog stožera HVO 1994. godine, on "nije bio zainteresiran" da dođe do imena počinitelja "najtežeg zločina počinjenog u njegovoj vojnoj karijeri u srednjoj Bosni." Blaškić, sa svoje strane, ponavlja kako je on bio jedina osoba koja je naredila istragu, ali da nikad nije bio u poziciji da djeluje prema Upravi SIS niti da osobno kažnjava pripadnike vojne policije ili posebnih jedinica.

Dok optuženi ističe kako je tokom operacije "Pauk", koju je vodio 1994. godine, uhićeno oko 300 osoba iz HVO osumnjičenih zbog kriminala, Kehoe naglašava da ni tada nitko nije kažnjen za ratne zločine. Zapovjednik operativne grupe HVO u Kiseljaku Ivica Rajić je priznao da su njegovi vojnici proveli akciju u Stupnom Dolu u listopadu 1993, napomenuo je tužitelj, ali je ipak optužen samo za neka ubojstva pripadnika HVO. Budući da Blaškić tvrdi kako Rajić, iako formalno u njegovoj zoni odgovornosti, nije primao zapovijedi od Blaškića, već je bio vezan direktno uz glavni stožer, tužitelj je danas tražio da mu optuženi kaže tko je zapovijedao Rajiću.

"Dajte nam ime!", zatražio je Kehoe, koji je isto pitanje postavio i u vezi akcije u Ahmićima. Optuženi, međutim, ostaje pri tvrdnji da on nije naredio te zločine ali da ne zna tko jest.

Suci će u svojoj presudi morati utvrditi jesu li koraci koje je optuženi poduzeo dovoljni da on sa sebe skine odgovornost za propust kažnjavanja zločina. "Rekli ste da ste ponosni što ste ostali na dužnosti zapovjednika u srednjoj Bosni i nakon zločina u Ahmićima", primijetio je sudac Rodrigues, pitajući ga ne "znači li taj ostanak i preuzimanje odgovornosti".

Inače suci su odlučili da na svjedočenje 17.6. pozovu i bivšeg britanskog komandanta bataljona pri Unproforu Boba Stewarta/Stjuarta, koji je sa svojom jedinicom prvi utvrdio zločin u Ahmićima i o tome obavijestio višu komandu i svjetsku javnost.

Vjera Bogati


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm