Home
ARBOUROVA NEZADOVOLJNA SURADNJOM HRVATSKE S HAŠKIM TRIBUNALOM
Tužiteljica najavljuje da će Tribunal o toj situaciji morati izvijestiti Vijeće sigurnosti UN
Već dosta dugo Hrvatska ne ispunjava na zadovoljavajući način obaveze suradnje s tužiteljem Haškog tribunala, zaključila je glavna tužiteljica Louise Arbour najavljujući da će od predsjednice Tribunala tražiti da o toj situaciji izvijesti Vijeće sigurnosti UN.
Nakon posjeta Zagrebu u ponedjeljak i razgovora s ministrom pravosuđa Zvonimirom Šeparovićem i vanjskih poslova Matom Granićem, Arbourova je danas izdala priopćenje u kojemu izražava žaljenje što nakon svoj posljednjeg posjeta Hrvatskoj mora pokrenuti isti "postupak" obraćanja UN, koji je u više navrata pokretala protiv SRJ u vezi s izručenjem trojice oficira optuženih za zločin u Vukovaru.
"22. juna predala sam Hrvatskoj dorađeni Zahtjev za pomoć, koji sadrži upite na koje Hrvatska nije odgovorila, a od kojih neki datiraju iz 1996. godine", nastavlja tužiteljica. Ona je u Zagrebu izviještena da bi mogla više mjeseci čekati na neke odgovore, dok druge - pogotovo one u vezi s operacijom "Oluja" ili one koje Hrvatska smatra pitanjima od nacionalne sigurnosti - uopće neće dobiti.
Među tim zahtjevima, navodi Arbourova, su kopije inventara dokumentacije "RSK" koja je zaplijenjena tokom "Oluje", potom dokumentacija koju hrvatske vlasti imaju pedeset jednom tijelu iz Medačkog džepa koja su predana "RSK" 1993. godine te policijski i sudski dosjei sa suđenja u odsutnosti generalu Perišiću i osamnaestorici oficira JNA.
Predstavnici hrvatske vlade ovom su prigodom Arbourovoj ponovili stajalište da ured haškog tužitelja nije nadležan za istragu zločina počinjenih tokom operacije "Oluja". Arbourova se ne slaže s tim tumačenjem, ali naglašava da odluku o nadležnosti nad tom operacijom ne donosi ona, već da je trebaju donijeti suci Tribunala. K tomu, ona naglašava da se haški tužitelj ne bavi pitanjem je li "Oluja" bila opravdana i legalna akcija: "Ja istražujem jesu li tokom "Oluje" počinjeni zločini, a ne je li sama operacija bila kriminalni čin", objašnjava tužiteljica.
Treći razlog nezadovoljstva Arbourove razinom suradnje hrvatske vlade je odgađanje izručenja Vinka Martinovića Štele i Mladena Naletilića Tute. Šeparović ju je izvijestio da će oni biti izručeni u Hag tek kad odsluže kazne koje im je dosudio hrvatski sud. "Iz toga zaključujem da će Štela biti izručen tek za osam godina", primijetila je tužiteljica koja, međutim, upozorava da Haški tribunal ima primat nad nacionalnim sudovima.
Uz ova pitanja, Arbourova je bila zabrinuta i pojavom dokumenta koji najavljuje da hrvatski vladin ured za suradnju s Tribunalom namjerava odugovlačiti ili onemogućiti neke važne istrage tužitelja. Šeparović je, međutim, kazao tužiteljici da taj dokument ne predstavlja stajalište vlade.
Zbog gore navedenih razloga, Arbourova je izvijestila dvojicu ministara da će morati tražiti da se o ponašanju Hrvatske izvijesti Vijeće sigurnosti UN. "Mislim da je bilo fer upozoriti Vladu na ono što namjeravam učiniti", napominje tužiteljica dodajući da je spremna odustati od te inicijative ako ministri odmah ispune sve važne zahtjeve haškog tužiteljstva.
Vjera Bogati
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 1999-07-16 OPASNA "PROVALA" BELGIJSKOG TUŽILAŠTVA
- 1999-07-14 PRERANO JE GOVORITI O BROJU UBIJENIH NA KOSOVU
- 1999-07-11 ARBUR (KONAČNO) IDE NA KOSOVO
- 1999-07-23 ZA PRIZNANJE REZULTATA ISTRAGE NADLEŽNE JEDINO SUDIJE
- 1999-07-25 HAG ISTRAŽUJE MASAKR U GRACKOM
- 1999-07-28 TUŽILAC "TUŽI" HRVATSKU SAVJETU BEZBEDNOSTI
TV Tribunal 1
General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm