Home
ZA PRIZNANJE REZULTATA ISTRAGE NADLEŽNE JEDINO SUDIJE
Reagovanje tužilaštva Haškog tribunala na "navodnu izjavu" jugoslovenskog zvaničnika da SRJ neće priznati rezultate kosovske istrage
U tužilaštvu Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju su danas uzdržano reagovali na izjavu koju je jugoslovenska agencija Tanjug pripisala pomoćniku saveznog ministra pravde Nevenu Gošoviću, a prema kojoj SRJ neće prihvatiti rezultate kosovske istrage haških istražitelja. Gošović je, prema Tanjugu, rekao da se ti rezultati neće priznati zato što se do njih došlo "bez učešća domaćih patologa, kao i bez saradnje sa saveznim pravosudnim organima i organima Republike Srbije".
Pomoćnik saveznog ministra se, opet prema Tanjugu, pri tome pozvao na član 9 stav 1 Statuta Haškog tribunala, u kojem se navodi da Međunarodni sud i nacionalni sudovi imaju "istovremenu nadležnost za vođenje krivičnog postupka protiv osoba odgovornih za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava na području bivše Jugoslavije od 1. januara 1991.".
Predstavnik za štampu tužilaštva Pol Rizli/Paul Risley, prihvata da o tome govori samo kao o "navodnoj izjavi jugoslovenskog zvaničnika", budući da mu iz Tanjugove informacije "nije jasno šta je citat, a šta parafraza". Ako se pomoćnik ministra zaista pozvao na Statut Tribunala, Rizli ukazuje da u tom Statutu, nakon člana 9 stav 1, slijedi stav 2 kojim se izričito ustanovljava da Međunarodni sud ima "primat nad nacionalnim sudovima", te da u svakoj fazi postupka može da od nacionalnog suda zatraži prepuštanje nadležnosti.
"Sve države-članice UN priznaju primat Međunarodnog suda u istrazi ratnih zločina na Kosovu, te isto očekujemo i od Jugoslavije" - izjavio je za SENSE Pol Rizli. Pored "pune saradnje u kosovskoj istrazi" to bi, po Rizliju, "trebalo da uključi i ponovno otvaranje Ureda tužilaštva u Beogradu, koji je, kao i ostala predstavništva UN, bio privremeno zatvoren" tokom kampanje vazdušnih udara. Da bi se taj Ured ponovo otvorio neophodno je da Jugoslavija izda vize predstavnicima Tribunala i pruži garancije njihove bezbjednosti i pune saradnje u ostvarivanju njihove misije, što za sada, po Rizliju, nije slučaj.
Inače, što se "prihvatanja ili neprihvatanja rezultata istrage tiče", zaključuje Rizli, "za to su nadležna jedino Sudska vijeća, jednom kada pred njima počnu suđenja onima koji su već optuženi za kosovske zločine, ili koji će to tek biti".
Mirko Klarin
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 1999-07-20 ARBOUROVA NEZADOVOLJNA SURADNJOM HRVATSKE S HAŠKIM TRIBUNALOM
- 1999-07-20 TAKVA OPCIJA, JEDNOSTAVNO, NE POSTOJI
- 1999-07-16 OPASNA "PROVALA" BELGIJSKOG TUŽILAŠTVA
- 1999-07-25 HAG ISTRAŽUJE MASAKR U GRACKOM
- 1999-07-28 TUŽILAC "TUŽI" HRVATSKU SAVJETU BEZBEDNOSTI
- 1999-07-31 "KRALJIČIN ADVOKAT" ZA MILOŠEVIĆA?
TV Tribunal 1
General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm