Home
NAKON POSJETA DEL PONTE BIVŠOJ JUGOSLAVIJI
Glasnogovornik Ureda tužitelja posebno je istaknuo podršku koju je tužiteljima obećao premijer Republike Srpske Milorad Dodik
Po završetku dvotjednog posjeta glavne tužiteljice Carle Del Ponte/Karla području bivše Jugoslavije, predstavnik Ureda tužitelja ocjenjuje kako postoje naznake da će Tribunal, uz suradnju strana na terenu, moći uspješnije provoditi svoj mandat, no ipak zadržava oprez u pogledu te suradnje. Pitanja na koja je tokom tog posjeta bila usredotočena Del Ponte su hapšenje optuženih, procesuiranje zločina na Kosovu, te odnosi Hrvatske i entiteta Republike Srpske s Tribunalom.
Glasnogovornik Ureda tužitelja Paul Risley/Pol Rizli posebno je istaknuo podršku koju je tužiteljima obećao premijer Republike Srpske Milorad Dodik. "Njegove su riječi ohrabrujuće, no još moramo pričekati da vidimo hoće li ispuniti obećanja da će RS u potpunosti surađivati s Tribunalom i pomoći u hapšenju optuženih osoba", napomenuo je on. "Sva tri člana predsjedništva BiH istodobno daju snažnu podršku Tribunalu, kao i predstavnici međunarodne zajednice u BiH", dodaje Risley.
On ocjenjuje kako je sada znatno pogodnija klima i za hapšenje bivšeg vođe Bosanskih Srba Radovana Karadžića. "Naš prioritet je predaja osoba optuženih za ratne zločine, a posebno Karadžića. Politička atmosfera u međunarodnoj zajednici i u BiH sada je promijenjena pa je i Dodik u stanju javno reći da Karadžića smatra bjeguncem od pravde", dodao je glasnogovornik.
Del Ponte je za svog prvog posjeta zemljama nad kojima Tribunal ima mandat, bila u Makedoniji, Kosovu , BiH i Hrvatskoj. Na Kosovu su istrage o zločinima obustavljene do sljedećeg proljeća. Del Ponte je u Prištini najavila da očekuje da će analiza prikupljenog dokaznog materijala voditi proširenju optužbi protiv jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića kao i novim optužnicama. Del Ponte će sljedećeg tjedna i Vijeću sigurnosti (VS) UN podnijeti izvještaj o dosadašnjem toku istrage na Kosovu.
Svoje obraćanje Vijeću sigurnosti u slijedeću srijedu, Del Ponte će iskoristiti da podsjeti i na to da Hrvatska i dalje nije ispunila zahtjeve zbog kojih je u kolovozu/augustu prijavljena Vijeću. U Hrvatskoj je, u međuvremenu, pravno procesuirano pitanje predaje Mladena Naletilića Tute, ali pitanje nepriznavanja nadležnosti Tribunala nad operacijama HV iz 1995. godine ostaje neriješeno. Hrvatski dužnosnici, "pokazali su određeno priznavanje naše tvrdnje da operacije Oluja i Bljesak pripadaju u našu nadležnost, i to predstavlja određeni napredak", ocjenjuje Risley. Međutim, nadležnost nad istragama oružanih sukoba na teritoriju bivše Jugoslavije - fundamentalno je pitanje za Haško tužiteljstvo te Del Ponte želi podsjetiti Vijeće sigurnosti kako smatra da Hrvatska i dalje ne ispunjava obaveze u tom pitanju. U pogledu optuženog Mladena Naletilića, čija je predaja odgođena iz zdravstvenih razloga, Risley očekuje da će on "doći u Hag čim se dovoljno oporavi." "Možda neće biti potrebno da Tribunal nakon nekoliko tjedana ponovno šalje liječnike da ga pregledaju, već bi ti liječnici u suradnji s liječnicima u Zagrebu mogli iz Nizozemske pratiti Naletilićevo stanje", napominje glasnogovornik.
Vjera Bogati
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 1999-11-03 NEIZVRŠAVANJE NALOGA TRIBUNALA JE NE SAMO NEZAKONITO, NEGO I NEMORALNO
- 1999-10-28 NA HAŠKOM TRIBUNALU POČEO DVODNEVNI SIMPOZIJ ZA NOVINARE
- 1999-10-26 "UBICE IZ PEĆI" - RADIO SVEDOČENJE ZA HAG
- 1999-11-09 OŠTAR GOVOR GABRIELE KIRK MEKDONALD PRED SAVETOM BEZBEDNOSTI
- 1999-11-09 UHAPSITE KARADŽIĆA, MLADIĆA I MILOŠEVIĆA!
- 1999-11-10 DO SADA EKSHUMIRANO 2.108 KOSOVSKIH ŽRTAVA
TV Tribunal 1
General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm