Home



NEIZVRŠAVANJE NALOGA TRIBUNALA JE NE SAMO NEZAKONITO, NEGO I NEMORALNO




U svom poslednjem pismenom obraćanju u svojstvu predsednice Tribunala, Gabrijel Kerk Mekdonald apeluje na Savet bezbednosti da "za dobro svih naroda bivše Jugoslavije", natera tamošnje "neposlušne države" da u punoj meri ostvaruju svoje obaveze prema Tribunalu i međunarodnom pravu

Dve sedmice pred istek njenog predsedničkog mandata i napuštanje Haškog tribunala, sudija Gabrijel Kerk Mekdonald/Gabrielle Kirk McDonald se još jednom obratila Savetu bezbednosti UN sa apelom da "neposlušnim državama" - koje negiraju nadležnost Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, ne ispunjavaju njegove obavezujuće naloge i pružaju utočište optuženima za najteže zločine protiv čovečnosti - "učini apsolutno jasnim da je takvo njihovo ponašanje ne samo nezakonito, nego i nemoralno".

U pismu koje je juče uputila predsedniku Saveta bezbednosti, a čiji je sadržaj kasno sinoć objavljen u Hagu, predsednica Mekdonald navodi kako su se ona i njen prethodnik Antonio Kaseze/Cassese u protekle četiri godine ukupno 11 puta pismeno ili usmeno obraćali Savetu bezbednosti, izveštavajući ga o odbijanju pojedinih država bivše Jugoslavije da ispune svoje obaveze prema Tribunalu.

Od ukupno 11 takvih "prijava", najviše , ukupno osam odnosilo se na SR Jugoslaviju: čak četiri na odbijanje hapšenja i predaje Tribunalu "Vukovarske trojke" oficira bivše JNA; zatim tri zbog odricanja nadležnosti Tribunala da sprovodi kosovsku istragu i odbijanja viza haškim tužiocima i istražiteljima, te jedna zbog neizvršavanje međunarodnih naloga za hapšenje Radovana Karadžića i Ratka Mladića. Dve takve "prijave" podnete su protiv Hrvatske: septembra 1996. zbog neizvršenja naloga za hapšenje Ivice Rajića (ista prijava odnosila se i na vlasti Bosne i Hercegovine); te avgusta ove godine zbog hrvatskog nepriznavanja nadležnosti Tribunala da istražuje operacije "Bljesak" i "Oluja", kao i zbog neizručivanja Mladena Naletelića - "Tute". Konačno, Savetu bezbednosti je oktobra 1995. prijavljena i "administracija bosanskih Srba na Palama", zbog neizvršavanja naloga za hapšenje Dragana Nikolića, bivšeg komandanta logora Sušica.

Uprkos akcijama koje je tim povodom preduzeo Savet bezbednosti (uključujući pitanja ne-saradnje sa Tribunalom u rezolucije 940 i 1207 i objavljujući tri predsednička saopštenja na tu temu), države bivše Jugoslavije, ističe Mekdonald u najnovijem obraćanju Savetu bezbednosti, "nastavljaju da prkose volji međunarodne zajednice, odbijajući saradnju sa Tribunalom i neizvršavajući svoje pravne obaveze..." čime "sistematski podrivaju rad Tribunala", što je, po njoj, "jednostavno neprihvatljivo".

Ukazujući da Tribunal nema sopstvene instrumente prinude, tako da je za izvršavanje njegovih naloga "na milosti međunarodne zajednice", Mekdonald poziva Savet bezbednosti da preduzme "efikasne mere koje će ove neposlušne države i entitete vratiti u zajednicu nacija koje poštuju zakone".

Savet bezbednosti "ima i ovlašćenja i sredstva da promeni takvu situaciju", zaključuje na kraju svog pisma predsednica Mekdonald, pozivajući najviši izvršni organ svetske organizacije da deluje... "za dobro svih naroda bivše Jugoslavije".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm