Home
UHAPSITE KARADŽIĆA, MLADIĆA I MILOŠEVIĆA!
U govoru pred Generalnom skupštinom UN, predsednica Haškog tribunala Gabriela Kirk Mekdonald, istakla da je Savet bezbednosti "dužan da preduzme efektivne mere kako bi prinudio države na saradnju", te kako činjenica da su Karadžić, Mladić i Milošević i dalje na slobodi - predstavlja "izrugivanje" međunarodnoj pravdi. Poruka Hrvatskoj:"Nema zamene za poštovanje zakona"
Ako međunarodna zajednica ne osigura prinudno izvršavanje odluka Međunarodnog suda... "osuđena je da krene putem Društva naroda" - upozorila je sudija Gabriela Kirk Mekdonald/Gabriella Kirk McDonald u svom poslednjem govoru pred Generalnom skupštinom UN, nedelju dana pred napuštanje položaja predsednice Haškog tribunala.
Podsećajući da je Tribunal osnovan da bi "doprineo uspostavljanju i održavanju mira" što, po njenom uverenju, znači da mora suditi pre svega "liderima koji su optuženi za podstrekivanje ratova i koji sada sprečavaju obnavljanje mira i predstavljaju prepreku pomirenju i uspostavljanju civilnog društva", predsednica Mekdonald je ukazala da Tribunal ne raspolaže sopstvenim "efektivnim mehanizmom prinude", te da u tom pogledu zavisi od međunarodne zajednice. A, u prvom redu, od Saveta bezbednosti koji je, po njoj, "dužan da primeni efikasne mere kako bi države prinudio na saradnju."
Ukazujući da je Tribunal, u poslednje 4 godine, čak 11 puta tražio od Saveta bezbednosti da preduzme mere kojima bi države i entitete bivše Jugoslavije prinudio na izvršavanje sudskih naloga, ali da su, na žalost, izostali energični odgovori Saveta, Mekdonald je zaključila kako je "krajnje vreme da se prestane sa takvom popustljivošću". Činjenica da su Radovan Karadžić, Ratko Mladić i Slobodan Milošević i dalje na slobodi, po predsednici Mekdonald "predstavlja izrugivanje našim zavetima potencijalnim tiranima da će biti optuženi, uhapšeni i prinuđeni da odgovaraju za zločine i kršenja ljudskih prava kojima se terete."
Šta više, nastavila je Mekdonald, na slobodi je i dalje više od 30 javno optuženih pojedinaca, najvećim delom u Republici Srpskoj i u Srbiji. Pred kraj ovog milenijuma, smatra predsednica Tribunala, "jednostavno je neprihvatljivo da su te teritorije postale utočišta za ličnosti optužene za najteže zločine protiv čovečnosti", te se tim državama mora apsolutno jasno staviti do znanja "da se neće tolerisati takvo nezakonito i nemoralno ponašanje".
Predsednica Mekdonald nije propustila da pomene i "slučaj Hrvatske", koja je takođe avgusta ove godine prijavljena Savetu bezbednosti zbog odbijanja saradnje, odnosno zbog nepriznavanja nadležnosti Tribunala da istražuje operacije "Bljesak" i "Oluja" i zbog neizručivanja optuženog Mladena Naletilića "Tute". Primećujući kako je Hrvatska u međuvremenu podnela predlog amandmana na Pravila postupka, kako bi joj se omogućilo da svoje argumente o pomenutim operacijama brani pred nekim od Pretresnih veća, Mekdonald je naglasila kako takav korak "ne oslobađa Hrvatsku njenih obaveza da izvršava naloge i zahteve Tribunala", pošto, jednostavno, "nema zamene za poštovanje zakona".
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 1999-11-05 NAKON POSJETA DEL PONTE BIVŠOJ JUGOSLAVIJI
- 1999-11-03 NEIZVRŠAVANJE NALOGA TRIBUNALA JE NE SAMO NEZAKONITO, NEGO I NEMORALNO
- 1999-10-28 NA HAŠKOM TRIBUNALU POČEO DVODNEVNI SIMPOZIJ ZA NOVINARE
- 1999-11-10 DO SADA EKSHUMIRANO 2.108 KOSOVSKIH ŽRTAVA
- 1999-11-14 HAŠKI TRIBUNAL NEĆE OVE GODINE RASPRAVLJATI O HRVATSKOM PRIJEDLOGU O "OLUJI"
- 1999-11-16 KLOD ŽORDA NOVI PREDSEDNIK HAŠKOG TRIBUNALA
TV Tribunal 1
General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm