Home



DO SADA EKSHUMIRANO 2.108 KOSOVSKIH ŽRTAVA




Glavni tužilac Haškog tribunala Karla del Ponte izvestila Savet bezbednosti o preliminarnim rezultatima kosovske istrage, problemu hapšenja – naročito optuženih koji "nisu u domašaju SFOR" - kao i o hrvatskom jednostranom negiranju nadležnosti Tribunala

Carla Del Ponte u Savjetu bezbjednostiCarla Del Ponte u Savjetu bezbjednosti

Tužilaštvo Haškog tribunala poseduje "dokumentaciju od neprocenjive vrednosti o tome šta se, sa tako mnogo ljudi, dogodilo na tako mnogo mesta na Kosovu", rekla je večeras glavni tužilac Karla/Carla del Ponte u svom prvom izveštaju Savetu bezbednosti UN.

Mada u tužilaštvu još nisu dobili sve izveštaje istražiteljskih i forenzičkih timova iz 14 zemalja koji su tokom ovog leta i jeseni istraživali kosovska mesta zločina, Karla del Ponte je upoznala Savet bezbednosti sa preliminarnom kosovskom "statistikom zločina". Do kraja oktobra, kada je poslednji tim forenzičara napustio Kosovo, ekshumirano je 195 od ukupno 529 registrovanih grobnica. U tim grobnicama pronađeni su ostaci 2.108 osoba, mada bi prema iskazima svedoka i drugim dokazima do kojih su istražitelji došli trebalo da ih bude dvostruko više. Ta cifra, naglasila je Del Ponte, "ne odražava nužno totalan broj žrtava u tim grobnicama", budući da su pronađeni dokazi o prekopavanju grobnica, spaljivanju leševa i drugim pokušajima uklanjanja tragova zločina.

Na proleće, forenzičari će ekshumirati preostale dve trećine registrovanih grobnica, ali se od Tribunala - naglasila je Del Ponte - ne može očekivati da ekshumira i identifikuje svih 11.334 ubijenih koji su prijavljeni tužilaštvu. Zadatak tužilaštva, podvukla je Del Ponte, nije da utvrdi kompletnu listu žrtava, već da pronađe dokaze koji će potvrditi optužnice protiv predsednika Miloševića i ostalih optuženih srpskih lidera, kao i omogućiti podizanje novih optužnica.

Dosadašnja istraga je, prema Del Ponte, omogućila da se utvrdi "obrazac" po kojima su ti zločini vršeni: na relativno velikom broju mesta, sa relativno malim brojem žrtava. Samo u nekoliko su grobnica, rekla je Del Ponte, pronađeni ostaci stotinak žrtava, dok je u ostalima broj znatno manji.

Druga tema večerašnjeg obraćanja glavnog tužioca Savetu bezbednosti bila su - hapšenja. Del Ponte je upozorila da Srbija postaje "utočište za optužene ratne zločince", ne samo sa Kosova, već i iz Bosne i Hrvatske. Izražavajući nadu da će se saradnja sa SFOR na hapšenju optuženih nastaviti i intenzivirati, Del Ponte je kao poseban problem izdvojila "optužene koji su van domašaja SFOR", tražeći od Saveta bezbednosti da punom snagom podrži Tribunal u nastojanjima da dođe do takvih optuženih, kao i da bude "kreativan" u traganju za sredstvima kojima će se postići željenih rezultati: tj. hapšenje i onih optuženih koji su van domašaja SFOR.

Konačno, podsećajući Savet bezbednosti da se pred njim još nalazi prijava zbog hrvatskog uskraćivanja saradnje "zato što je Hrvatska jednostrano odlučila da Tribunal nije nadležan da istražuje operacije Bljesak i Oluja", Del Ponte je naglasila da se "pravni postupak mora zaštititi od tiranije političkih ili etničkih manipulacija".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm