Home
OŠTAR GOVOR GABRIELE KIRK MEKDONALD PRED SAVETOM BEZBEDNOSTI
Nakon do sada najoštrijih kritika izgovorenih pred Savetom bezbednosti, odlazeća predsednica Međunarodnog krivičnog tribunala, Gabriele Kirk MekDonald, izjavila na konferenciji za novinare u Njujorku, da očekuje odgovor od osnivača ovog Suda (Saveta bezbednosti) "da li se možda priprema nekakav povlašteni tretman za Miloševića u vezi sa njegovom odgovornošću za ratne zločine na Kosovu?"
Amerikanka Gabriela Kirk MekDonald/Gabrielle Kirk McDonald pojavljivala se u protekle dve godine četiri puta pred savetom bezbednosti kao izvestilac Međunarodnog krivičnog tribunala, ali ovo što se sinoć čulo prevazišlo je sva dosadašnja istupanja energične predsednice Haškog suda. Ne opterećujući se Biranjem reči pred tom uglednom diplomatskom tribinom, Mekdonaldova je gotovo cijeli sat, kako saznajemo iz izvora u UN, sipala drvlje i kamenje na Savet bezbednosti (posebno apostrofirajući trojku zapadnih predstavnika u stalnom sastavu tog tela - SAD, Britaniju i Francusku), zbog "tolerisanja izrugivanja Međunarodnom krivičnom tribunalu".
Na udaru žestoke kritike odlazeće predsednice Haškog suda našli su se ovog puta zajedno NATO i Savet bezbednosti, zbog - kako je konstatovala u svom poslednjem polugodišnjem izveštaju - "ustezanja da se pojačaju napori" u hapšenju i izručenju glavnih optuženih za ratne zločine u Bosni i Hercegovini i na Kosovu. Govoreći o Sjevernoatlantskom savezu, ona je zatražila "buđenje KFOR" i hvatanje, pre svega, Radovana Karadžića (za kojeg je saopštila da se i dalje nalazi na Palama), dok je u drugom slučaju zahtevala od Saveta bezbednosti da dodatnim sankcijama natera ne samo Jugoslaviju, nego i Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu na ispunjavanje obaveza koje imaju prema Tribunalu za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji.
Posebno oštra Mekdonaldova je bila u osudi bojkota koji zvanični Beograd i dalje sprovodi prema Haškom sudu. "Očekujem odgovor na pitanje koje sam postavila Savetu bezbednosti: Da li se, možda, priprema nekakav povlašćen tretman za Miloševića, u vezi sa njegovim odgovornostima za ratne zločine na Kosovu?", rekla je predsednica Međunarodnog krivičnog tribunala sinoć, u razgovoru sa izveštačima iz UN.
Prema njenim rečima, sveukupno nepovoljna situacija u vezi sa izručenjem optuženih za ratne zločine "dovedena je do apsurda u slučaju Jugoslavije, gde se, uz odbacivanje legitimiteta Međunarodnog krivičnog tribunala, uopšte ne reaguje na podizanje optužnice za ratne zločine na Kosovu protiv predsednika Miloševića i četvorice njegovih saradnika, obezbeđuje se utočište optuženom generalu Ratku Mladiću, nekadašnjem komandantu oružanih snaga bosanskih Srba i odbija preduzimanje traženih mera protiv trojice oficira bivše JNA, optuženih za zločine protiv civilnog stanovništva u Vukovaru, 1991. godine.
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 1999-11-05 NAKON POSJETA DEL PONTE BIVŠOJ JUGOSLAVIJI
- 1999-11-03 NEIZVRŠAVANJE NALOGA TRIBUNALA JE NE SAMO NEZAKONITO, NEGO I NEMORALNO
- 1999-10-28 NA HAŠKOM TRIBUNALU POČEO DVODNEVNI SIMPOZIJ ZA NOVINARE
- 1999-11-10 DO SADA EKSHUMIRANO 2.108 KOSOVSKIH ŽRTAVA
- 1999-11-14 HAŠKI TRIBUNAL NEĆE OVE GODINE RASPRAVLJATI O HRVATSKOM PRIJEDLOGU O "OLUJI"
- 1999-11-16 KLOD ŽORDA NOVI PREDSEDNIK HAŠKOG TRIBUNALA
TV Tribunal 1
General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm