Home



OPTUŽNICE SU VEČNE




Reagovanje Haškog tribunala na izveštaj Njujork tajmsa o navodnoj "razmeni mišljenja" između Vašingtona, još nekih prestonica NATO i Moskve, o tome da li Miloševiću - u zamenu za mirno napuštanje vlasti - ponuditi imunitet od krivičnog gonjenja

Jim Landale, glasnogovornik TribunalaJim Landale, glasnogovornik Tribunala

"Tribunal i njegove brojne pristalice širom sveta ne bi pristali ni na kakav aranžman kojim bi se bilo kom optuženom ponudio imunitet od krivičnog gonjenja" - izjavio je danas agenciji SENSE predstavnik za štampu Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Džim Lendejl/Jim Landale.

U slučaju bilo kakvog diplomatskog aranžmana kojim bi se predsedniku Miloševiću, ili nekom drugom optuženom, ponudio azil u bilo kojoj zemlji-članici UN, tužilaštvo i sudije Tribunala - kaže Lendejl - "ne bi oklevali da vlastima te zemlje upute novi nalog za hapšenje i podvrgnu je snažnom međunarodnom pritisku da taj nalog izvrši i optuženog isporuči u Hag".

Sa aspekta međunarodnog prava, ukazuje Lendejl, situacije je savršeno jasna. "Zločini za koje sudi Haški tribunal ne zastarevaju i optužnice koje podiže njegov tužilac su večne. Mandat Tribunala definisao je Savet bezbednosti UN i samo on može da ga promeni. A prema važećem mandatu, sve države-članice UN su obavezne da sarađuju sa Tribunalom i izvršavaju njegove naloge, uključujući i one za hapšenje".

Ukazujući na neodrživost bilo kakve diplomatske nagodbe na račun Tribunala, odnosno međunarodne pravde, Lendejl izražava nadu da bi Milošević, pre ili kasnije, "mogao shvatiti da je Hag za njega najsigurnije mesto na svetu." Jedino je Tribunal, smatra Lendejl, u stanju da mu "garantuje fizičku bezbednost i pošteno suđenje, na kojem će imati priliku da zastupa svoje poglede i da se brani od optužbi kojima ga tereti tužilac".

Predstavnik za štampu Tribunala odbija da se upušta u spekulacije jučerašnjeg Njujork tajmsa/The New York Times o navodnoj "razmeni mišljenja" između SAD, još nekih članica NATO i Rusije, o tome da se – u zamenu za mirno napuštanje vlasti - Miloševiću i njegovoj porodici garantuju bezbednosti i imovina u nekom "zlatnom izgnanstvu." Takve spekulacije, inače, nisu nikakva novost i SENSE je o njima javio još 26. aprila ove godine. Zamenik glavnog tužioca Grejem Bluit/Graham Blewitt nam je tom prilikom, podsetimo, izjavio da Tribunal nije ni na koji način nije uključen u takve "razmene mišljenja", kao i da "niko nije pristupio Tribunalu s takvom idejom", zaključujući: "Nisu toliko glupi. Znaju kako bismo reagovali".

Iz izjava zvaničnika Tribunala se vidi da oni ne isključuju mogućnost da se u nekim diplomatskim kancelarijama zaista "razmenjuju mišljenja" o tome šta sa Miloševićem, već samo ukazuju na neodrživost i pravnu ništavnost eventualne nagodbe sa optuženim jugoslovenskim predsednikom.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 16

SUĐENJE RADISLAVU KRSTIĆU: Kako je Armija Bosne i Hercegovine prisluškivala Vojsku Republike Srpske
HAŠKI TRIBUNAL: Miloševiću nema ko da garantuje imunitet od krivičnog gonjenja
SUĐENJE KORDIĆU I ČERKEZU: Kordićeva obrana brani Herceg Bosnu
HAŠKI TRIBUNAL: 45 novih suđenja do kraja mandata