Home
LUIZ ARBUR: "MILOŠEVIĆ SE MORA BOJATI DOK JE ŽIV"
Bivši glavni tužilac Haškog tribunala kaže svi ratni zločinci moraju biti kažnjeni "makar to tražilo dosta vremena"
Louise Arbour, glavni tužilac Haškog tribunala
Nalozi Haškog tribunala za hapšenje ratnih zločinaca bi morali važiti večito: Milošević hapšenje mora očekivati i bojati ga se dok je živ, istakla je u intervjuu u današnjem broju najtiražnijeg češkog dnevnika "Mlada Fronta-Dnes" bivši glavni tužilac Haškog suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji (1996-1999), kanadski sudija Luiz Arbur (Louise Arbour)
Renomirana kanadska pravnica, sada član Vrhovnog suda svoje zemlje, nalazi se u poseti Češkoj na poziv fondacije "Čovek u nevolji" i ima susrete sa istaknutim češkim pravnicima i političarima.
Arburova podseća da je odluka o osnivanju Suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji bila politička - osnovao ga je Savet bezbednosti koji bi ga, dakle, mogao i raspustiti. Što se tiče mogućnosti raspuštanja suda, ona ukazuje da bi "Savet bezbednosti morao da zaustavi istrage i da ostavi nekoliko godina za dovršenje započetih". "Godine će trebati da prođu da bi osuđeni izdržali kazne. A šta uraditi sa već raspisanim poternicama? Ne možete tek tako reći: dobro zaboravite na to. Poternice bi morale da važe večito, Milošević mora hapšenje očekivati sve do smrti. Nastavak rada Tribunala bi mogao, inače, da obezbedi stalni Međunarodni krivični sud čije se osnivanje priprema", kaže Luiz Arbur.
Na pitanje da li je Sud mogao ranije da podigne optužnicu protiv jugoslovenskog predsednika Slobodana Milošević, ona je odgovorila: "Razočaralo nas je što nismo mogli istražiti njegovu ličnu ulogu u ratu u Bosni i Hrvatskoj jer se tu radilo o kompleksnijim problemima. Kada su počeli poznati događaji na Kosovu struktura rukovođenja je direktnije vodila do njega. Njegovo učešće u ostalim sukobima traži više mnogo više dokumentacije, jer pravno dokazati njegovu rukovodeću ulogu nije tako jednostavno kao u slučaju Kosova".
Za najveći propust Suda Arburova smatra "sa istorijskog stanovišta" činjenicu da "nije uspeo da izdejstvuje hapšenje Karadžića i Mladića. Makar samo zbog toga što se oko njih, zbog uloge u Srebrenici, koja je postala mrlja na savesti Evrope, stvorio pritisak javnosti. I u očima javnosti Sud će biti neuspešan sve dok oni budu na slobodi".
U zaključku intervjua Arburova je istakla da "insistiranje na pravdi može suštinski samo da doprinese pomirenju među balkanskim narodima. U kratkoročnom periodu to možda više pozleđuje rane. Ponegde kada nekoga uhapse tamo poraste napetost. Ali, dugoročno to pomaže istoriji i sprečava manipulacije s kolektivnim pamćenjem".
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2000-06-21 KLOD ŽORDA: NEMA POMILOVANJA ZA MILOŠEVIĆA
- 2000-06-21 JOŠ PETNAEST GODINA SUĐENJA
- 2000-06-21 KARADŽIĆ I MLADIĆ U HAG - MILOŠEVIĆ U "ZLATNO IZGNANSTVO"
- 2000-06-28 NEMA NOVINARA POD ISTRAGOM
- 2000-07-04 DA LI OPTUŽENI "OPOREZUJU" SVOJE BRANIOCE PRED HAŠKIM TRIBUNALOM?
- 2000-07-05 U PRIPREMI NOVE OPTUŽNICE ZA KOSOVO I SREBRENICU
TV Tribunal 17
SUĐENJE ZA GENOCID U SREBRENICI: Vojno-obavještajna analiza srebreničke operacije VRS
SUĐENJE KORDIĆU I ČERKEZU: Da li su za rat odgovorni narodi ili vođe?
SUĐENJE DUŠKU SIKIRICI: Odloženo izjašnjavanje o krivnji
HAŠKO TUŽILAŠTVO: Novinari nisu pod istragom