Home



OPTUŽBA: "SPORAZUM O IMUNITETU" NEMA UTICAJA NA POSTUPAK




Tužilaštvo traži da se odbaci zahtev Radovana Karadžića da se pretraže arhive i obelodane informacije u vezi sa njegovim navodnim sporazumom sa Ričardom Holbrukom. "Čak i da je takav sporazum postojao, on ne bi imao uticaja na trenutni postupak", navodi se u podnesku tužilaštva

Radovan Karadžić u sudnici TribunalaRadovan Karadžić u sudnici Tribunala

U najnovijem podnesku koji je početkom novembra uputio Pretresnom veću, Radovan Karadžić je ponovo tražio inspekciju arhiva tužilaštva i obelodanjivanje dokumenata u vezi sa "sporazumom o imunitetu" koji je navodno zaključio sa Ričardom Holbrukom/Richard Holbrooke u julu 1996. godine. Tužilaštvo je ove nedelje zatražilo da se Karadžićev zahtev odbaci pošto, kako navodi, "čak i da je sporazum o imunitetu postojao, on ne bi imao uticaja na trenutni postupak".

Prema tužilaštvu, sporazum o imunitetu "nema pravnog efekta pred Tribunalom, nije od značaja za pripremu Karadžićeve odbrane i ne može da utiče na njegovu nevinost ili ublažavanje eventualne kazne po osnovu olakšavajućih okolnosti". Tužilaštvo dalje tvrdi da običajno međunarodno pravo "zabranjuje amnestiju od odgovornosti u slučaju najtežih kršenja međunarodnog krivičnog prava a zločini za koje se Karadžić tereti spadaju u tu kategoriju".

Radovan Karadžić se tereti za genocid od 31. marta do 31. decembra 1992. godine u deset opština u Bosni i Hercegovini kao i za genocid od jula do novembra 1995. godine koji se odnosi se na ubistvo više od 7.000 muslimanskih muškaraca i dečaka u Srebrenici. Takođe je optužen za zatvaranja, mučenja, silovanja i seksualno nasilje, uništavanje verskih i kulturnih spomenika, istrebljenje, ubistva, deportacije, neljudsko postupanje i uzimanje pripadnika UN za taoce i žive štitove u maju i junu 1995. godine.

Karadžić je od tužilaštva tražio i informacije o propalim pokušajima njegovog hapšenja nakon 18. jula 1996. godine kao i podatke o ovlašćenjima Ričarda Holbruka da iznosi predloge optuženom u ime međunarodne zajednice. Potom, tražio je informacije o vezama SAD i kancelarije tužilaštva te podatke o američkoj pomoći tužilaštvu u ljudstvu i resursima. Po tužilaštvu, ovaj zahtev je "preširok" i iziskuje "neefikasno korišćenje resursa tužilaštva da pretraži ogromnu bazu podataka kako bi se došlo do dokumenata o navodnom imunitetu koji su, na kraju krajeva, pravno irelevantni za postupak". Kako se navodi u odgovoru tužilaštva, Žalbeno veće je u prošlosti zaključilo da "odbrani neće biti dozvoljeno da se oslanja na uopštene opise informacija koje se traže". Karadžićev zahtev, zbog toga, treba odbaciti – zaključuje tužilaštvo.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 389

BRATSKA POMOĆ: Gardijska brigada od Vukovara do Sarajeva
DEMOGRAFIJA ETNIČKOG ČIŠĆENJA: Kako je mijenjana etnička struktura Herceg Bosne
"STVORITI NEPODNOŠLJIVE USLOVE": General Miletić se odriče autorstva "Direktive broj 7"
KO TO TAMO ŠAPĆE: Epidemija paranoje u haškoj sudnici