Home
GENERAL GOTOVINA I VOJNA POLICIJA
Bivša pomoćnica za pravne poslove generala Gotovine u izjavama istražiteljima tužilaštva tvrdila da je komandant Zbornog područja Split izdavao naređenja vojnoj policiji za vreme i nakon operacije "Oluja" da bi se u izjavi predstavnicima odbrane "ispravila" i rekla da je bio nadležan za sve poslove vojne policije osim za pitanja sprečavanja zločina i otkrivanja počinilaca
Ljiljana Botteri, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču
Drugog dana svedočenja Ljiljane Boteri/Botteri, bivše pomoćnice za pravne poslove zapovednika Zbornog područja Split Ante Gotovine, optužba je dokazivala da je optuženi general imao nadležnost nad vojnom policijom za vreme i nakon operacije "Oluja" 1995. godine. Gotovina se, zajedno sa generalima Ivanom Čermakom i Mladenom Markačem, tereti za zločine nad krajinskim Srbima, počinjene u leto i jesen 1995. godine.
U izjavama istražiteljima tužilaštva 2004. i 2007. godine svedokinja je rekla da je vojna policija bila potčinjena zapovedniku Zbornog područja Split generalu Anti Gotovini i da je on bio ovlašćen da njenim komandantima izdaje naređenja. Pet dana pre dolaska u Hag, međutim, Ljiljana Boteri je dala izjavu odbrani Ante Gotovine u kojoj je "dopunila i pojasnila" svoje prethodne navode. Odbrani je rekla da je komandant mogao da izdaje naređenja vojnoj policiji samo u vezi sa "dnevnim poslovima", kao što su obezbeđenje osoba i objekata ili pratnja vojnih konvoja, ali ne i u zadacima poput sprečavanje zločina i otkrivanje počinilaca. Kada ju je tužiteljica suočila sa nedoslednostima u pomenutim izjavama, Boteri je rekla da je "samo načelno" poznavala rad vojne policije jer to "nije bilo njeno područje delovanja".
Dobar deo današnjeg zasedanja je protekao u raspravi o tome da li je Gotovina imao nadležnosti da pokreće disciplinske postupke i protiv pripadnika jedinica koje su mu privremeno potčinjene. Boteri je prvo tvrdila da on to nije mogao da radi, a kada je tužiteljica predočila Propisnik o vojnoj stezi u kojem je navedeno da to jeste bila njegova nadležnost, ispravila se rekavši da se radi o "iznimci koja je u praksi teško provediva".
Opisujući kako su pripadnici rezervnog sastava splitskog Zbornog područja bili kažnjavani zbog kršenja vojne discipline, Boteri je rekla da su prema njima radije primenjivane "nepropisane mere" nego one koje su vojnim zapovednicima bile na raspolaganju. Te "nepropisane", odnosno neformalne mere, ogledale su se u demobilizaciji, što je, kako je objasnila, za vojnike koji su se ogrešili o disciplinske propise bila mnogo teža kazna nego, recimo, opomena, ukor ili pritvor do 30 dana.
Na kraju glavnog ispitivanja Boteri je opisala i šta je videla 5. avgusta 1995. godine kada je na svoju ruku otputovala u Knin, jer je "želela da bude sa svojom komandom". Prošla je samo kroz glavnu ulicu koja je, kaže, "odavala tipičnu sliku mesta kroz koje je prošla vojska". Ta "tipičnost" se, objasnila je, ogledala u "dosta razbijenih izloga gradskih prodavnica". Na pitanje tužioca da li je roba bila iznesena ili ostavljena u razbijenim lokalima, odgovorila je: "Napola".
Pred kraj današnjeg zasedanja unakrsno ispitivanje je počela odbrana Ante Gotovine.
Vezani izvještaji
- Predmet : Gotovina i drugi - "Operacija Oluja"
- 2008-10-29 SVEDOČENJE POMOĆNICE GENERALA GOTOVINE
- 2008-10-21 TUŽILAC TRAŽI DOKUMENTE KOJE POSEDUJE?
- 2008-10-16 "NISAM RAČUNAO DA ĆU OSTAT’ ŽIV"
- 2008-10-31 ZAŠTITA VOJSKE PRE SVEGA
- 2008-11-06 SVEDOK NEGIRA DA JE "NEKOREKTNO OPTUŽIO" ČERMAKA
- 2008-11-10 ISTRAGA O GRUBORIMA BEZ MARKAČEVE POMOĆI
TV Tribunal 385
TRKA S VREMENOM: Sudija na gasu - Karadžić na kočnici
NEPOŠTOVANJE SUDA: Odloženo izjašnjavanje Florans Artman
BAZA ZLOČINA: Sarajevske žrtve na suđenju Perišiću
PORUKE U SUDNICI: Ko je na meti Milana Lukića
USLOVI PRITVORA: Pravo na travu i sunce