Home
ZAŠTITA VOJSKE PRE SVEGA
Branilac Mišetić sugerisao a svedokinja Boteri prihvatila da bi u slučajevima kada vojnik bez dozvole ode i zapali ili opljačka kuću general Gotovina mogao da ga kazni samo disciplinski za samovoljno napuštanje jedinice a da su za krivično gonjenje bili zaduženi drugi. Gotovini prevashodni zadatak je, naime, bio da se "zaštiti vojska a ne da se kazne pojedinci"
Ljiljana Botteri, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču
Svedokinja optužbe Ljiljana Boteri/Botteri se u unakrsnom ispitivanju bez pogovora slagala sa svim sugestijama odbrane Ante Gotovine, čiji je pomoćnik za pravna pitanja bila 1995. godine kada je on bio zapovednik Zbornog područja Split. Gotovina se, zajedno sa generalima Ivanom Čermakom i Mladenom Markačem, tereti za zločine vojske i policije nad krajinskim Srbima u leto i jesen 1995. godine za vreme i nakon operacije "Oluja".
Boteri je na pitanja branioca Luke Mišetića uglavnom odgovarala sa "da", "tako je", "slažem se" ili "skroz ste u pravu". Tako je potvrdila da Ante Gotovina nije imao ingerencije da se bavi krivičnim istragama zločina, već samo da pokreće stegovne, odnosno disciplinske postupke protiv pripadnika potčinjenih jedinica. Ako se, sugerisao je branilac, sumnjalo da je vojnik bez dozvole otišao i zapalio ili opljačkao neku kuću, general Gotovina ili drugi komandant HV je mogao samo da ga disciplinski kazni za samovoljno napuštanje jedinice. Boteri se sa sugestijom složila i dodala da je krivično gonjenje, bilo u nadležnosti vojne ili kriminalističke policije i sudskih organa. Gotovinin prevashodni zadatak je, kako je objasnio branilac a potvrdila svedokinja, bio da se "zaštiti vojska a ne da se kazne pojedinci".
Dokazujući da su za zločine nad srpskim civilima i njihovom napuštenom imovinom krivi pre svega demobilisani a ne aktivni hrvatski vojnici, branilac je prezentovao zapisnik sa sastanka od 23. avgusta 1995. godine na kojem se ministri odbrane i unutrašnjih poslova, Šušak i Jarnjak žale predsedniku Tuđmanu da mnogi demobilisani vojnici prave probleme i da po oslobođenom području šetaju sa oružjem koje su u toku "Oluje" zaplenili i zadržali kao "ratni trofej". Svedokinja je na to kratko rekla da se "slaže sa tekstom" jer je tačno da su mnogi vojnici nakon demobilizacije nelegalno zadržali oružje.
Demobilizacija je, inače, kako je Boteri juče i danas svedočila, upotrebljavana kao "neformalna disciplinska mera" jer je bila daleko učinkovitija od kazni koje su bile na raspolaganju generalu Gotovini i drugim vojnim zapovednicima. O broju i razlozima takvog "neformalnog kažnjavanja" nije, međutim, vođena nikakva statistika, a svedokinja nije mogla da se seti nijednog konkretnog primera.
Ljiljana Boteri je danas okončala svedočenje, a suđenje trojici generala se nastavlja u ponedeljak.
Vezani izvještaji
- Predmet : Gotovina i drugi - "Operacija Oluja"
- 2008-10-30 GENERAL GOTOVINA I VOJNA POLICIJA
- 2008-10-29 SVEDOČENJE POMOĆNICE GENERALA GOTOVINE
- 2008-10-21 TUŽILAC TRAŽI DOKUMENTE KOJE POSEDUJE?
- 2008-11-06 SVEDOK NEGIRA DA JE "NEKOREKTNO OPTUŽIO" ČERMAKA
- 2008-11-10 ISTRAGA O GRUBORIMA BEZ MARKAČEVE POMOĆI
- 2008-11-11 PRIZNANJE NIJE BILO DOVOLJNO
TV Tribunal 386
OTVORENE KARTE: Kako će se braniti Radovan Karadžić
PORICANJE: Živa lomača ili "samospaljivanje" u Višegradu
ZAVERA: Šešelj na udaru stranih sila i domaćih izdajnika
ODBRANA NAPADOM: Ko je kočio primenu mirovnih sporazuma
PRAVO NA ČAJ: Zašto plače general Tolimir