Home
PLJAČKA ILI PLENIDBA ?
Gotovinin branilac dokazivao da su hrvatski vojnici po ulasku u Knin nakon operacije "Oluja" plenili robu iz vladinih i vojnih zgrada, ali je svedok ostao pri tvrdnji da su stvari iznošene, odnosno pljačkane, iz civilnih stanova. Iako je video da vojna policija zaustavlja vojnike i civile na kontrolnim punktovima, svedok tvrdi da nikada nije video da je od njih oduzimana opljačkana roba
Murry Dawes, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču
Poput mnogih svedoka optužbe pre njega, bivši civilni službenik pri misiji UN Mari Douz/Murry Dawes je u današnjem unakrsnom ispitivanju priznao da je grad Knin nekoliko dana nakon granatiranja 4. i 5. avgusta 1995. godine izgledao "mnogo bolje" nego što su on i njegove kolege iz UN očekivali. Ipak, ostao je pri tvrdnji da je Hrvatska vojska teškom artiljerijom gađala civilne ciljeve u gradu. Douz je odgovarao na pitanja branioca generala Ante Gotovine, a odbrane druge dvojice optuženih za zločine za vreme i nakon operacije "Oluja" 1995. godine, Ivana Čermaka i Mladena Markača, nisu imale pitanja za ovog svedoka.
Branilac Kiho/Kehoe je prvo sugerisao da Douz 4. avgusta 1995. godine, kada je u Kninu lakše ranjen, nije znao da li je u trenutku eksplozije bio u dometu hrvatske artiljerije, pa da zapravo ni ne zna sa koje strane je granata došla. Svedok se s tim složio i rekao da "nema pojma" ko je na njega pucao.
Nastojeći da negira Douzove navode o "sistematičnom i organizovanom" pljačkanju Knina nakon ulaska Hrvatske vojske, branilac je sugerisao da su stvari iznošene iz vojnih i vladinih objekata bivše Republike Srpska Krajina, a ne iz kuća i stambenih zgrada. Svedok je, međutim, ostao pri tvrdnji da je bio očevidac iznošenja televizora, video i audio aparata, bele tehnike i druge robe iz stanova a ne iz službenih zgrada, na šta se branilac nadovezao sugestijom da su u tim stanovima možda živeli pripadnici srpske vojske. Douz je rekao da mu to nije poznato, ali da zna da su u nekim od zgrada iz kojih su stvari iznošene živeli pojedini pripadnici UN.
Branilac je predočio nekoliko dokumenata jedinica Hrvatske vojske iz avgusta 1995. godine sa popisima zaplenjene robe u Kninu. Potom je pitao svedoka da li je video da vojna policija zaustavlja vojnike i civile na kontrolnim punktovima i od njih oduzima opljačkane predmete. "Zaustavljali jesu, oduzimali nisu", kratko je odgovorio svedok.
Kada je u glavnom ispitivanju opisao pljačke i uništavanja srpskih kuća u selima Vrbnik i Kistanje od 6. avgusta 1995. godine, Douz je na mapi obeležio put kojim se tog dana kretao. Branilac je, međutim, primetio da taj put prelazi preko reke na mestu gde ne postoji most, što po njemu dokazuje da do pomenutog obilaska krajinskih sela nikada nije došlo. Svedok kaže da je u glavnom ispitivanju ucrtao samo "generalnu rutu" i dozvolio mogućnost da ona nije najpreciznija.
Branilac nije postavio nijedno pitanje o pljačkama i paljenjima kuća duž puta Knin-Drniš od 8. avgusta 1995. godine koje je svedok opisao u glavnom ispitivanju.
Vezani izvještaji
- Predmet : Gotovina i drugi - "Operacija Oluja"
- 2008-10-13 "ORGANIZOVANO RASKLAPANJE GRADA"
- 2008-10-10 KAD OPLJAČKANA ROBA NIJE DOKAZ PLJAČKE
- 2008-10-09 "OBJAŠNJENJA" I "DODATNA OBJAŠNJENJA"
- 2008-10-15 KAKO PREPOZNATI OPLJAČKANU ROBU
- 2008-10-16 "NISAM RAČUNAO DA ĆU OSTAT’ ŽIV"
- 2008-10-21 TUŽILAC TRAŽI DOKUMENTE KOJE POSEDUJE?
TV Tribunal 383
KULTURA NEKAŽNJIVOSTI: Ratni zločini kao ratne zasluge
LOGOR ILI PRIHVATILIŠTE: Tajne jablaničkog muzeja
DNEVNI RASPORED: Jutarnje pljačke - popodnevne paljevine
"NIŠTA NEOBIČNO": Šta je Borovčanin video u Potočarima
RADIKALNA RAZMENA: Kako su Hrtkovci postali Srbislavci