Home



"ORGANIZOVANO RASKLAPANJE GRADA"




Opisujući situaciju u Kninu po ulasku hrvatskih snaga u avgustu 1995. godine, civilni službenik misije UN Mari Douz rekao da je iz kuća iznošena lična imovina izbeglih Srba i da su bezvredne stvari uredno stavljani na jedno, a tehnika i druge vrednosti na drugo mesto, odakle su vojnim kamionima odvoženi u nepoznatom pravcu

Murry Dawes, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuMurry Dawes, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Kanađanin Mari Douz/Murry Dawes je pre početka operacije "Oluja" u avgustu 1995. godine radio kao civilni službenik za logistiku pri misiji UN u Kninu. U izjavama istražiteljima tužilaštva iz 1996. i 2008. godine, čiji je sažetak danas pročitan na suđenju hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču, svedok je opisao situacije u kojima je video mrtve civile, opljačkane i zapaljene kuće, kao i kako je i sam ranjen u jednom artiljerijskom napadu Hrvatske vojske (HV).

Kada je 4. avgusta 1995. godine počelo granatiranje Knina, Douz je nekoliko puta iz baze UN odlazio u grad kako bi pomogao evakuaciju zaostalih međunarodnih posmatrača koji su živeli u privatnom smeštaju. Prilikom jednog izlaska iz baze, njegovo vozilo se, opisao je, našlo pod ciljanom vatrom hrvatske artiljerije. Po izlasku iz auta, jedna granata je pala blizu njega i odbacila ga u stranu, usled čega mu je lakše povređena desna ruka. Sutradan je, tvrdi, ostao u bazi UN, odakle je video kako pijani hrvatski vojnici kamionima odvoze opljačkane televizore, belu tehniku i nameštaj.

Dan kasnije, 6. avgusta 1995. godine, svedok je obišao sela Vrbnik i Kistanje u kojima je video "propisno odevene" hrvatske vojnike kako se "aktivno bave pljačkom" i odvoze robu vozilima registarskih oznaka koje su počinjale slovima "HV". Potom su, kaže, u tim mestima popaljeni svi objekti, osim onih na kojima je pisalo "hrvatska kuća". Pri povratku za Knin, Douz je, tvrdi, na skretanju za Srb video između 15 i 25 muških i ženskih leševa, ali nije umeo da kaže ništa o okolnostima pod kojima su stradali, osim da su ubijeni iz ličnog naoružanja.

Kada je stigao u Knin, video je, kaže, hrvatske vojnike koji su iz kuća izbeglih Srba iznosili njihovu ličnu imovinu. Smeće i bezvredne stvari uredno su stavljani na jedno, a tehnika i druge vrednosti na drugo mesto, odakle su ih potom vojnim kamionima odvozili u nepoznatom pravcu. Situaciju koju je zatekao je nazvao "organizovanim rasklapanjem grada".

Sistematsku pljačku imovine iz napuštenih kuća Douz je registrovao i ujutro 8. avgusta 1995. godine na putu Knin-Drniš kada je upućen u Primošten kako bi za potrebe UN misije dopremio pitku vodu. Pri povratku je, tvrdi, video da su kuće, koje su prethodno opljačkane, bile zapaljene. "Nebo je bilo crno, čak smo i farove morali da upalimo zbog gareži i prašine u vazduhu", opisao je svedok i dodao da "bez preterivanja" može da kaže da su kuće gorele duž celog puta Drniš-Knin.

Pred kraj današnjeg zasedanja unakrsno ispitivanje je počeo branilac Ante Gotovine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 383

KULTURA NEKAŽNJIVOSTI: Ratni zločini kao ratne zasluge
LOGOR ILI PRIHVATILIŠTE: Tajne jablaničkog muzeja
DNEVNI RASPORED: Jutarnje pljačke - popodnevne paljevine
"NIŠTA NEOBIČNO": Šta je Borovčanin video u Potočarima
RADIKALNA RAZMENA: Kako su Hrtkovci postali Srbislavci