Home



KAD OPLJAČKANA ROBA NIJE DOKAZ PLJAČKE




Objašnjavajući zašto protiv hrvatskih vojnika od kojih je nakon operacije "Oluja" oduzimana opljačkana roba nisu podizane krivične prijave, bivši krim inspektor Vojne policije Damir Šimić kaže da protiv počinilaca nije bilo dovoljno materijalnih dokaza budući da su uhvaćeni sa opljačkanom robom u rukama, ali ne i na licu mesta dok su pljačkali

Damir Šimić, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuDamir Šimić, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

U nastavku glavnog ispitivanja na suđenju hrvatskim generalima Gotovini, Čermaku i Markaču bivši kriminalistički istražitelj 72. bojne hrvatske Vojne policije Damir Šimić je rekao da je bilo za očekivati da protiv hrvatskih vojnika nakon operacije "Oluja" bude podnesen veliki broj krivičnih prijava, budući da je od njih na kontrolnim punktovima oduzimana imovina za koju se smatralo da je opljačkana. Sudeći po jednom Šimićevom izveštaju koji je danas prezentovala tužiteljica Mahindaratne, krim policija 72. bojne je, međutim, u avgustu 1995. godine podnela samo jednu krivičnu prijavu protiv jednog hrvatskog vojnika i to zbog ugrožavanja bezbednosti u saobraćaju.

Pojašnjavajući zašto nisu vršene istrage i podizane krivične prijave zbog pljački, svedok je rekao da pretpostavlja da protiv počinilaca nije bilo dovoljno materijalnih dokaza budući da su uhvaćeni sa opljačkanom robom u rukama, ali ne i na licu mesta dok su pljačkali. Vojnici koji su na kontrolnim punktovima uhvaćeni sa opljačkanim stvarima bi, kaže, govorili "našli smo ovde, našli smo onde", a niko nije rekao "ukrali smo", pa nije rađen uviđaj niti dalja istraga.

Kada je tužiteljica prezentovala nekoliko dokumenata iz kojih se vidi da su pripadnici Vojne policije nakon operacije "Oluja", osim pripadnika krajinske vojske, hapsili i srpske civile i sprovodili ih u sabirne centre na primorju, svedok je rekao da o razlozima za tako nešto malo zna. Odgovarajući na pitanja Gotovininog branioca Luke Mišetića, rekao je, međutim, da civili nisu hapšeni, već su premeštani na bezbednije lokacije u slučajevima kada su na teritoriji njihovog prebivališta vođene borbe.

U raspravu se potom umešao predsedavajući sudija i pitao svedoka je li i nekoliko dana po završetku operacije "Oluja" 10. avgusta 1995. godine, kada je datiran jedan od izveštaja o sprovođenju civila u sabirne centre, bilo potrebe da se oni premeštaju na "bezbedniju lokaciju". Svedok je neodređeno odgovorio da mu "nije poznato, ali da je moguće".

U izjavi istražiteljima tužilaštva i današnjem glavnom svedočenju Šimić je rekao da mu je krajem oktobra 1995. godine naloženo da obustavi istragu o ubistvu srpskih civila u krajinskim selima Varivode i Gošići, za koja se sumnjičio pripadnik HV Goran Vunić. Kaže da mu je naređenje o obustavi dao zapovednik 4. satnije 72. bojne Vojne policije kapetan Mrkota, ali da mu za to nije dao nikakvo objašnjenje. Šimić nije umeo da kaže šta se sa istragom kasnije dešavalo, pa je branilac Mišetić prezentovao presudu hrvatskog suda za zločin u Varivodama. O sadržaju presude se, međutim, razgovaralo na delu sednice zatvorene za javnost, a moglo se čuti samo da je Goran Vunić bio svedok na tom suđenju.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 383

KULTURA NEKAŽNJIVOSTI: Ratni zločini kao ratne zasluge
LOGOR ILI PRIHVATILIŠTE: Tajne jablaničkog muzeja
DNEVNI RASPORED: Jutarnje pljačke - popodnevne paljevine
"NIŠTA NEOBIČNO": Šta je Borovčanin video u Potočarima
RADIKALNA RAZMENA: Kako su Hrtkovci postali Srbislavci