Home
"HAG MOŽE I MILOŠEVIĆU, AKO ON NE ŽELI U HAG"
Brifing analitičarke za Balkan, Međunarodne krizne grupe, Anne Housarske
Glavna analitičarka za Balkan Međunarodne krizne grupe Anna Housarska/Ana Husarska koja se upravo vratila s dvotjednog studijskog boravka u SR Jugoslaviji, iznijela je svoje impresije i procjene nove situacije u toj zemlji.
Ona smatra da Slobodan Milošević neće izgubiti sav politički utjecaj, nego da će nastaviti kontrolirati segmente društva, po modelu kako to u Republici Srpskoj radi Radovan Karadžić. Gospođa Housarska smatra da je nesretna okolnost da novi jugoslavenski predsjednik Vojislav Koštunica nema dovoljno stvarne moći kojim bi mogao provesti one reforme na koje je spreman.
Unutrašnja reforma jugoslavenskog društva ovisi o tome jesu li se građani te zemlje spremni suočiti s desetogodišnjom prošlošću, rekla je Anna Housarska. "Godine 1996. oni s kojima sam razgovarala, bili su spremni opravdavati Miloševićeve političke poteze izvan Srbije. Godine 2000. o tome šute, i uglavnom smatraju da su oni, a ne netko drugi, izvan Srbije, najveće žrtve Miloševića." Na primjedbu da ih ima još koji su patili od Miloševićeve ruke, još nisu spremni razgovarati, a čini se ni razmišljati, rekla je šefica analitičke grupe za Balkan tog instituta za analizu i prevenciju kriza.
Tom, kako je rekla, "nedovoljnom znanju i svijesti o tome što se dogodilo" Anna Housarska pripisuje to što građani Srbije nisu voljni predati Miloševića sudu u Haagu. "U ovom trenutku, još je uvijek cijela Srbija veliko sklonište za Miloševića, i građani još nisu shvatili da na taj način, dijele s Miloševićem njegovu odgovornost i krivnju. Još uvijek izabiru neku šutljivu solidarnost s Miloševićem, pred tim da ga odbace". "Ali, ovoga još u Srbiji nisu svjesni: Ako neće Milošević u Haag, Haag može Miloševiću", slikovito se izrazila Anna Housarska.
Govoreći ispred svog instituta, rekla je da smatra da vladu Vojislava Koštunice treba pomoći, i to ne samo brzim, interventnim mjerama, kao što je davanje kratkoročne pomoći za isplaćivanje penzija , nego, prvenstveno, time da će se odmah preći na ozbiljan posao rekonstrukcije države koji će svi vidjeti.
Na pitanje jednog zapadnog diplomata bi li savjetovala da se dr. Koštunici da pomoć odmah ili tek nakon što pokaže da se može održati na vlasti, Anna Housarska izjasnila se za pomoć odmah. Na pitanje drugog zapadnog diplomata da li smatra da se Koštunici uslovi trebaju postavljati odmah, ili tek nakon izbora krajem dvanaestog mjeseca, rekla je da misli da bi se politički uvjeti trebali postavljati skoro.
Ana Housarska se kratko, ali nepovoljno izrazila o putu Vojislava Koštunice u Bosnu, nazvavši njegov boravak na sarajevskom aerodromu inscenacijom Potemkinova sela, a za najveći problem nove vlade u Beogradu navela je razvoj u Crnoj Gori.
Ines Sabalić
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2000-10-25 HAŠKO TUŽILAŠTVO "OHRABRENO POZITIVNIM ZNACIMA" IZ BEOGRADA
- 2000-10-24 KOŠTUNICA: MILOŠEVIĆU ĆE BITI SUĐENO 'NEGDE'
- 2000-10-22 DA LI JE TRIBUNAL "UJEO RUKU KOJA GA HRANI"?
- 2000-11-01 ŽRTVE RATNIH ZLOČINA IMAJU PRAVO NA ODŠTETU
- 2000-11-03 SUD KOJI SMETA
- 2000-11-06 "ZAŠTO JOŠ UVIJEK NISU U HAGU?"
TV Tribunal 29
SUĐENJE ZA GENOCID U SREBRENICI: Zašto se general Krstić plašio generala Mladića
SUĐENJE ZA SILOVANJA U FOČI: Završnica suđenja
PREDMET TODOROVIĆ: Sudije SFOR-u ne vjeruju
REPORTAŽA: Glas žrtava u sudnicama Tribunala