Home
ROK ZA SARADNJU S TRIBUNALOM – ODMAH
Karla del Ponte u Briselu
Najavljujući da će u maju predočiti Savetu bezbednosti primedbe u vezi sa saradnjom pojedinih zemalja, Del Ponte je naglasila da to nije i rok za saradnju sa Tribunalom
Carla del Ponte u EU
"Oko pravde nema kompromisa", složili su se posle razgovora u sedištu EU glavni tužilac Haškog tribunala Karla (Carla) del Ponte i predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Del Ponte je na konferenciji za novinare u Briselu izjavila da ne očekuje da Slobodan Milošević "već sutra" bude izručen Hagu ali da očekuje brze i odlučne korake jugoslovenskih vlasti u saradnji sa Tribunalom.
EU je, čini se, spremna da pojača pritisak na vlasti u SRJ i drugim državama bivše Jugoslavije da odgovore obavezama saradnje sa Tribunalom. "Do sada je postojala spremnost da se mladoj demokratiji u Beogradu ostavi vremena da ostvari tu saradnju ali sada je došlo vreme za konkretne korake", rekao je Romano Prodi i najavio da će ministri petnaestorice u ponedeljak razgovarati o rokovima koje bi EU mogla postaviti jugoslovenskim vlastima da počnu punu saradnju sa Tribunalom.
U izjavi za SENSE, visoki predstavnik za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost EU Havijer (Javier) Solana je, posle razgovora sa Karlom del Ponte, ocenio da podrška EU Tribunalu neće samo biti nastavljena nego i unapređena. Govoreći o saradnji Beograda sa Tribunalom rekao je da se ne može očekivati nastavak pomoći EU "u istoj meri" onima koji ne ispunjavaju svoje obaveze.
Karla del Ponte koja je u Briselu, zajedno sa predsednikom Tribunala Klodom Žordom (Claude Jorda), razgovarala sa predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem i visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijerom Solanom odbacila je procene Beograda da bi tešnja saradnja jugoslovenskih vlasti sa Tribunalom destabilizovala zemlju i naglasila da bi upravo saradnja sa sudom bila doprinos stabilizaciji Jugoslavije, stvaranju uslova za pomirenje i razvoj političke kulture.
Najavljujući da će u maju predočiti Savetu bezbednosti primedbe u vezi sa saradnjom pojedinih zemalja, Del Ponte je naglasila da to nije i rok za saradnju sa Tribunalom. "Taj rok je odmah", rekla je. Kao primer dobre saradnje pomenula je Hrvatsku ali i Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru pa i neke lokalne predstavnike vlasti u Vojvodini.
Del Ponte je potvrdila da je od generalnog sekretara NATO Džordža Robertsona, tokom jutrošnjeg sastanka u sedištu Alijanse, zatražila podatke vezane za bombardovanje Televizije Srbije - tačnije o tome da li je NATO obavestio Miloševića o toj nameri. Dodala je da uskoro očekuje te podatke.
Mina Vidaković
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2001-02-16 HOLANDSKI MINISTRI PRED MISIJOM FRANCUSKOG PARLAMENTA
- 2001-02-15 SVJEDOČENJA O SREBRENICI
- 2001-02-14 STANJE U HRVATSKOJ UKAZUJE DA JE TRIBUNAL POTREBAN
- 2001-02-21 MNOGA PITANJA BEZ ODGOVORA
- 2001-02-22 SREBRENICA SE MOGLA SPASITI
- 2001-02-23 MASAKRI SU PLANIRANI I PRIPREMANI
TV Tribunal 44
SUĐENJE ZA SILOVANJA U FOČI: Prva presuda Haškog tribunala za silovanja i seksualna porobljavanja kao zločin protiv čovečnosti
"SLUČAJ ČELEBIĆI: Žalbeno veće naložilo da se izreknu nove kazne
"SLUČAJ KRNOJELAC: Dramatično svjedočenje bivšeg zatočenika KP Doma u Foči
SUĐENJE ZAZLOČINE U OMARSKOJ: Dokazni postupak odbrane Milojice Kosa
TRIBUNAL: Evropska unija podržava Haški tribunal u nastojanju da osigura saradnju svih država bivše Jugoslavije