Home



NA TERENU DAN, U IZVEŠTAJU NOĆ




Bivši komandant akcije hrvatskih specijalaca u Gruboru u unakrsnom ispitivanju na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču uporno ponavljao da nije sumnjao u reči svojih pretpostavljenih da su se pogibije civila u tom selu dogodile u unakrsnoj vatri, pa je to uneo u izveštaj, iako je znao da nikakvog sukoba nije bilo. Predsedavajući sudija ga potom pitao da li bi po nalogu pretpostavljenog u izveštaj uneo i da je tokom akcije bila noć, iako je bio dan

Josip Čelić, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuJosip Čelić, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Na skoro petosatno glavno ispitivanje bivšeg zamenika komandanta jedinice "Lučko" specijalne policije Josipa Čelića, branilac Mladena Markača je danas odgovorio iznenađujuće kratkim protivispitivanjem. U svega tridesetak minuta, svedoka je ispitivao o njegovim tvrdnjama da mu je komandant stožera hrvatske specijalne policije Željko Sačić uz prisustvo Mladena Markača naredio, a kasnije u četiri oka i izdiktirao izveštaj o napadu od 25. avgusta 1995. godine na selo Grubor gde je ubijeno petoro srpskih staraca. Sačić i Markač su, naime, bili nezadovoljni Čelićevim prvobitnim izveštajem u kojem je naveo da jedinica "Lučko" u Gruboru nije naišla na otpor, pa su mu naredili da to ubaci u novi izveštaj i napiše da su civili poginuli u unakrsnoj vatri.

Na samom kraju unakrsnog ispitivanja Markačev branilac Goran Mikuličić je svedoka pitao da li je ikada čuo da je optuženi policijski general, koji se zajedno sa Antom Gotovinom i Ivanom Čermakom tereti za zločine počinjene u Krajini za vreme i nakon operacije "Oluja", poduzeo bilo kakve radnje "s ciljem prikrivanja incidenta" u selu Grubor. "Ne, upravo suprotno", kratko je odgovorio Čelić. Branilac se prethodno tek nakratko pozabavio svedokovom tvrdnjom da je pod pritiskom i uz Markačevo znanje u izveštaj uneo stvari koje nije video, što, po optužbi, predstavlja prikrivanje incidenta iz Grubora. Odbrana je bila zadovoljna Čelićevom tvrdnjom da mu nije Markač lično rekao da promeni izveštaj nego Sačić u Markačevom prisustvu, kao i da mu je Sačić nasamo izdiktirao detalje koje u njega treba da unese.

Čelić se složio sa braniočevom sugestijom da za pokretanje istrage o zločinu u Gruboru nije odgovorna specijalna nego civilna policija, nakon čega je odbrana u dokaze uvela nekoliko dokumenata iz kojih se vidi da je šibenska kriminalistička policija radila na istrazi tog slučaja 2001. godine.

Svedok je donekle povukao navod o tome da je na jednom sastanku u Kninu 27. avgusta 1995. godine i pred Čermakom izjavio da u Gruboru nije bilo borbi sa zaostalim srpskim vojnicima. Mada je u glavnom ispitivanju tvrdio da je, kada je o tome razgovarao sa Sačićem, u prostoriji bio prisutan i Čermak, danas je rekao da u to više nije siguran.

Na pitanje branioca Kejlija/Cayley zašto je pristao da u izveštaj unese Sačićeve navode iako je znao da oni nisu tačni, svedok je još jednom ponovio da nije imao razloga da sumnja u tvrdnje svog pretpostavljenog. Izbegao je, međutim, da odgovori na pitanje predsedavajućeg sudije da li bi, ako bi mu pretpostavljeni tako naredio, u izveštaj uneo i da je akcija izvedena tokom noći iako je dobro znao da je bio dan.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 378

ZAČARANI KRUG: Traganje za pravdom od nemila do nedraga
NEPOŠTOVANJE SUDA: Četiri meseca zatvora za nevoljnog svedoka
OMETANJE PRAVDE: Ko je učestvovao u operaciji "spasavanja Haradinaja"
SVJEDOK KARAKTERA: Beara bez predrasuda - tužilac bez pitanja
TRI RATNA DRUGA: Dvojica na optuženičkoj a treći na klupi za svedoke