Home



KAKO PREPOZNATI "ČETNIKE"




U unakrsnom ispitivanju Vilima Karlovića, jednog od malobrojnih preživelih iz vukovarske Ovčare, Vojislav Šešelj nastojao da dokaže da svedok nije bio u stanju da "četnike" koje je regrutovala Srpska radikalna stranka razlikuje od lokalnih "četnika", teritorijalaca ili vojnika JNA

Vilim Karlović, svjedok na suđenju Vojislavu ŠešeljuVilim Karlović, svjedok na suđenju Vojislavu Šešelju

Na početku unakrsnog ispitivanja bivšeg pripadnika hrvatskog Zbora narodne garde Vilima Karlovića, optuženi Vojislav Šešelj je naglasio da ne spori 90 odsto svedokovog glavnog iskaza u kojem je opisao kako je 20. novembra 1991. godine zarobljen, pa potom u dva navrata spasen sigurne smrti. Ključna stvar sa kojom se Šešelj ne slaže je, kako je objasnio, način na koji je Karlović razlikovao regularne vojnike JNA i "teritorijalce" od "četnika" za koje je verovao da ih je regrutovala Srpska radikalna stranka.

Pošto ga je vojnik JNA sa nadimkom "Štuka" 20, novembra 1991. godine izveo iz hangara na Ovčari, neposredno pre egzekucije više od 200 Hrvata, Karlović se sledećeg dana ponovo našao u životnoj opasnosti pošto je odveden u kuću u kojoj ga je dočekalo oko 20 vojnika koji su sebe nazivali četnicima. Pošto su počeli da ga tuku, peku svećama i seku razbijenom flašom, u kuću su ušli Predrag Milojević "Kinez" i Marko Ljuboja "Mare" i sprečili da bude do smrti pretučen.

Šešelj priznaje da su Milojević, koji je pred beogradskim Većem za ratne zločine prvostepenom presudom osuđen na 20 godina zatvora za učešće u zločinu na Ovčari, i Ljuboja, koji je oslobođen za isto delo, bili pripadnici dobrovoljačke jedinice SRS Leva Supoderica. Negira, međutim, da su u istoj formaciji bili i vojnici koji su mučili svedoka. Pozvao se na zapisnik sa beogradskog suđenja za Ovčaru na kojem je Milojević rekao da je jedan od vojnika koji su tukli Karlovića bio iz Vinkovaca u Hrvatskoj, što znači da nije mogao da bude dobrovoljac SRS, budući da su oni bili iz Srbije.

Karlović je osujetio Šešeljevo nastojanje da i ostale "četnike" iz pomenute kuće "upiše" u jedinicu formiranu od Srba izbeglih iz Vinkovaca, rekavši da mu se momak sa nadimkom "Belgija", koji je prednjačio u njegovom prebijanju i mučenju, predstavio kao vođa navijača Partizana iz Beograda. Na pitanje optuženog da li je moguće da je "Belgija" ipak bio vođa vinkovačkog krila navijača Partizana, svedok je odgovorio da mu je izričito rekao da je iz Beograda. Šešelj je potom priznao da je u dobrovoljačkim jedinicama koje je njegova stranka regrutovala bilo vođa navijača Partizana, ali sa nadimcima "Čume", "Čelzi" i drugi. Njegovi saradnici iz Beograda su mu, kaže, javili da nikakvog "Belgije" nije bilo u Levoj Supoderici.

Iako je rekao da ne sumnja u istinitost Karlovićevog iskaza, Šešelj je pokušao da diskredituje svedoka, prezentujući dokumente hrvatskog Ministarstva odbrane u kojima se navodi da je vojna obaveštajna služba pripremala svedoke za svedočenja o događajima na Ovčari pred Tribunalom u Hagu. Na spisku "pripremanih" svedoka je i Karlović, ali se on ne slaže ni sa Šešeljem, niti sa hrvatskim Ministarstvom odbrane, pošto ne smatra da se jedna izjava koju je 1996. godine dao vojnoj obaveštajnoj službi može smatrati "pripremom". Od tada do danas nije, kaže, imao nikakvih kontakata sa državnim organima Republike Hrvatske i siguran je da niko u Hrvatskoj, osim članova njegove porodice, ni ne zna da je danas u Hagu. Šešelj je, međutim, tvrdi da je Karlović "pripreman" i pre ovog iskaza, mada, kako je priznao, za to nema dokaze.

Posle Karlovića, optužba je danas ispitala Dragutina Berghofera koji je 20. novembra 1991. godine, takođe, spasen iz hangara u Ovčari, zahvaljujući jednom sprskom poznaniku. Njegov glavni iskaz je trajao svega pola sata, pošto je samo pojašnjavao delove svoja tri prethodna svedočenja na suđenjima za zločin na Ovčari i izjave koju je dao istražiteljima tužilaštva prošle nedelje. Šešelj je odbio da unakrsno ispituje Berghofera, držeći se tako ranije datog "obećanja" da svedoci koji iskaze daju putem pisane izjave za njega "ne postoje". On, naime, smatra da su te pisane izjave "nameštene" i da ne odražavaju stvarne stavove svedoka. Ne pristaje da ih u unakrsnom ispitivanju osporava iako mu je dodeljeno tri puta više vremena nego tužiocu za glavno ispitivanje. Listu svedoka koje neće ispitivati Šešelj je danas dopunio i onima koji iskaze daju video-linkom.

Suđenje Vojislavu Šešelju se nastavlja u utorak 18. marta iskazom novog svedoka optužbe.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 357

POSLE "OLUJE": Postoji li vojno opravdanja za napad na civile
PITANJE ODGOVORNOSTI: Mudžahedini su bili politički a ne vojni problem
ČETNICI & ČETNICI: Šešelj svojata jedne a odriče se drugih četnika
PARTIJA ŠAHA: Tolimir igra samo na ćirilici