Home



JOŠ JEDAN PREŽIVELI SA OVČARE SVEDOČI NA SUĐENJU ŠEŠELJU




Nakon prošlonedeljnog iskaza zaštičenog svedoka koji je 20. novembra 1991. godine iskočio iz kamiona kojim su zatočenici sa Ovčare prebacivani na gubilište u Grabovu, na suđenju Vojislavu Šešelju svedoči još jedan od malobrojnih preživelih zarobljenika iz vukovarske bolnice

Vilim Karlović, svjedok na suđenju Vojislavu ŠešeljuVilim Karlović, svjedok na suđenju Vojislavu Šešelju

Vilim Karlović, bivši pripadnik hrvatskog Zbora narodne garde (ZNG) je četvrti put u sudnici Tribunala opisao golgotu kroz koju je u novembru 1991. godine prošao u Vukovaru. Danas je svedočio na suđenju Vojislavu Šešelju, a pre toga je, takođe kao svedok tužilaštva, iskaz dao u procesu protiv bivšeg predsednika opštine Vukovar Slavka Dokmanovića, kao i dva puta u predmetu "Vukovarske trojke" oficira bivše JNA Mrkšića, Šljivančanina i Radića. U današnjem iskazu je objasnio i zašto je na suđenju neposrednim počiniocima ubistva oko 200 hrvatskih zarobljenika na Ovčari svedočio u odbranu dvojice srpskih dobrovoljaca koji su mu 21. novembra 1991. godine spasili život.

Kada su sredinom novembra 1991. godine združene snage JNA, lokalne Teritorijalne odbrane i doborovoljačkih jedinica iz Srbije ušle u Vukovar, Karlović se sklonio u Vukovarsku bolnicu, misleći da je tu najbezbedniji. Iz bolnice je, međutim, izveden 20. novembra ujutro i zajedno sa još oko 300 hrvatskih vojnika i ranjenika autobusima odvezen u kasarnu JNA, odakle je većina zarobljenih prebačena do hangara na poljoprivrednom dobru Ovčara. Tamo je, kaže, oformljen špalir od oko 150 ljudi koji su rukama, noga, kundacima i šipkama tukli zarobljenike pri ulaskuu u hangar. Karlović kaže da su u tome prednjačili "četnici", ali su učestvovali i vojnici JNA i "teritorijalci".

Dok je čekao da uđe u hangar svedok je počeo razgovor sa izvesnim vojnikom JNA koji se predstavio kao "Štuka". Kada se ispostavilo da imaju zajedničkog poznanika, svedok ga je pitao može li nekako da mu pomogne. Iako se prvo opirao, "Štuka" je uz pomoć jednog kapetana JNA izveo Karlovića iz hangara. "Štukino" pravo ime je, inače, Spasoje Petković i na suđenju za Ovčaru pred beogradskim Većem za ratne zločine mu je dodeljen status "svedoka-saradnika".

Karlović je sa Ovčare odveden u preduzeće Modateks, gde je prenoćio, da bi ujutro 21. novembra bio prebačen na Velepromet gde je sa još 20 Hrvata zatvoren u zgradu koju su zvali "Stolarija". Tog dana su, po njegovom sećanju, "četnici" izveli iz prostorije i potom ubili dva srednovečna čoveka i jednog dečaka od 12-13 godina. Karlović nije ulazio u to kojoj su jedinici pripadali dobrovoljci koje je nazivao "četnicima", osim što je opisao da su to bili vojnici sa šajkačama, šubarama i kokardama, za koje je verovao da ih regrutuje Srpska radikalna stranka.

Svedok je ispričao da su ga 21. novembra predveče tri "četnika" odvela iz Veleprometa u jednu kuću u vukovarksom naselju Petrova Gora. Tu ga je, kaže, "oduševljeno" dočekalo 20 četnika koji su odmah počeli da ga biju i pale svećama. U maltretiranju su se naročito istakli dobrovoljci pod nadimcima "Belgija" i "Čeda", a izvesni Miljan ili Smiljan mu je razbio flašu o glavu i njome ga isekao po telu. Sve vreme, u kući se nalazila i žena koja je nagovarala "četnike" da ga siluju, a Karlović nije siguran da li joj je ime Daca ili Jaca. U jednom trenutku u kuću su ušli Predrag Milojević "Kinez" i Marko Ljuboja "Mare", naredili da se prestane sa maltretiranjem i posle kraće svađe uspeli da izvedu Karlovića. Pred beogradskim Većem za ratne zločine Milojević je prvostepenom presudom osuđen na 20 godina zatvora zbog učešća u ubistvu oko 200 Hrvata na Ovčari, dok je Ljuboja oslobođen optužbi za isto delo. Ključni svedok njihove odbrane je bio upravo Karlović, koji je danas rekao da mu je žao što obojica nisu islobođeni.

Posle izvesnog vremena svedok je vraćen na Velepromet gde je pod pratnjom JNA 22. novembra sproveden u zatvor u Sremskoj Mitrovici, u Vojvodini. Iz Veleprometa ga je, kaže, izveo oficir JNA koji je, kada ga je video tako pretučenog i isečenog, ljutito prokomentarisao: "Do sad smo se borili protiv ustaša, a sada ćemo morati protiv četnika". Posle šestomesečnog zatočeništva, Karlović je u razmeni zarobljenika vraćen u Hrvatsku.

U izjavi koju je prošle nedelje dao istražiteljima optužbe Karlović je dopunio svoja ranija svedočenja jednim detaljem, rekavši da misli da su srpske snage pri ulasku u Vukovar preko megafona pozivale na predaju, puštajući snimljeno obraćanje Vojislava Šešelja. Pošto je optuženi zbog toga uložio prigovor, predsedavajući sudija mu je objasnio da je to "pravi primer" teme koju bi trebalo da obradi u sutrašnjem unakrsnom ispitivanju.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 357

POSLE "OLUJE": Postoji li vojno opravdanja za napad na civile
PITANJE ODGOVORNOSTI: Mudžahedini su bili politički a ne vojni problem
ČETNICI & ČETNICI: Šešelj svojata jedne a odriče se drugih četnika
PARTIJA ŠAHA: Tolimir igra samo na ćirilici