Home



KAKO JE HAŠKO TUŽILAŠTVO UVREDILO VELIKOG REPORTERA




Mada se na svim dosadašnjim srebreničkim suđenjima obilato koristilo njegovim video-materijalom, haško tužilaštvo ne samo što godinama nije stupilo u kontakt sa Zoranom Petrovićem Piroćancem, već se prema njemu odnosilo potcenjivački, nazivajući ga "takozvanim novinarom" i praveći se da ne zna da li je on "novinar ili policajac"

Zoran Petrović Piroćanac, svjedok na suđenju oficirima vojske i policije bosanskih Srba optuženim za zločine u SrebreniciZoran Petrović Piroćanac, svjedok na suđenju oficirima vojske i policije bosanskih Srba optuženim za zločine u Srebrenici

U prvih 45 minuta svedočenja na suđenju oficirima vojske i policije bosanskih Srba optuženim za zločine u Srebrenici i Žepi, beogradski novinar Zoran Petrović Piroćanac je nastupio na tri jezika.

Najpre je, na francuskom, izrazio svoje duboko razočarenje i uvređenost načinom na koji ga je proteklih godina tretiralo tužilaštvo Tribunala. Obilato su se, na svim dosadašnjim "srebreničkim suđenjima", koristili video materijalom koji je on 13. i 14. jula 1995. godine snimio u području Srebrenice, a istovremeno su ga nazivali "takozvanim novinarom" i pravili se da ne znaju da li je on "novinar ili policajac." "Moji snimci su korišćeni" – požalio se – "ali me niko nije pozivao." Prvi koji ga je pozvao da svedoči je, tvrdi, optuženi Ljubomir Borovčanin, njegov "vodič" kroz Srebrenicu u julu 1995. godine. "Želim da moj narod to zna" – rekao je Petrović koji je u Hag ipak došao kao svedok optužbe, nakon što mu je Pretresno veće uputilo poziv pod pretnjom kazne.

Nakon što je na francuskom rekao šta ga boli i objasnio zašto nije ranije došao da svedoči, Piroćanac se, na engleskom, predstavio kao "ekspert za geopolitička pitanja", prvi "slobodni novinar u bivšem komunističkom bloku" i, opet na francuskom, kao "le grand reporter" – "veliki reporter" – koji je izveštavao o "svetskim temama", ali i o Vukovaru, Sarajevu, Majevici, Srebrenici i drugim bojištima, kako ga je kvalifikovao, "građanskog rata u bivšoj Jugoslaviji."

Konačno, pred sam kraj današnje rasprave, Zoran Petrović je, na srpskom jeziku, objasnio kako je početkom 1994. godine, izveštavajući sa fronta na Majevici gde je video "prave mudžahedine", upoznao optuženog Borovčanina. U julu 1995. godine, nakon vesti o padu Srebrenice, uspeo je da s njim stupi u kontakt i Borovčanin ga je 13. jula dočekao na granici i preko Bratunca doveo do Potočara gde je, pred bazom Holandskog bataljona, snimio prve kadrove filma kojim se proteklih godina, uprkos potcenjivačkom odnosu prema autoru, tako obilato služilo haško tužilaštvo.

O sudbini tih snimaka, nestalim kopijama i izbrisanim sekvencama Zoran Petrović će govoriti sutra posle podne.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 346

KOMANDNA ODGOVORNOST: Hadžihasanović i Kubura između slobode i duple kazne
PRIKRIVANJE DOKAZA: Kako su nestale slike zločina u Srebrenici
BUNILO ILI POLUSAN: Deset dana u zatočeništvu mudžahedina
SLUČAJ LJUBOTEN: Završen dokazni postupak optužbe na prvom "makedonskom suđenju"