Home



VAŠINGTON: SPISAK PUTNIKA ZA HAG - MLADIĆ, "VUKOVARSKA TROJKA", "MILOŠEVIĆEVA ČETVORKA"




Pozdravljena odluka vlade SR Jugoslavije o punoj saradnji sa Tribunalom, ali zatražen "dalji napredak" oko uslova za produžavanje pomoći .- Pored izručenja optuženih, pristup istražitelja arhivama i svedocima ključni uslov za deblokadu pomoći Srbiji i međunarodne podrške SRJ

Američka administracija pozdravila je spremnost jugoslovenske vlade na punu saradnju sa Međunarodnim tribunalom za ratne zločine (ICTY), ali ta deklaracija iz Beograda nije ništa učinila za deblokiranje pomoći Srbiji i međunarodne podrške SRJ, koja je na snazi posle 31. marta. "Premda je Jugoslavija načinila značajan napredak oko ispoštovanja kriterijuma za sertifikaciju (pomoći), državni sekretar smatra da bi u ovom trenutku bilo preuranjeno doneti tu odluku. O tome smo obavestili vlasti u Beogradu, i ponovili smo im našu zainteresovanost da vidimo dalji napredak u pitanjima vezanim za sertifikaciju", saopštio je sinoć Filip Riker/Philip Reeker, predstavnik za štampu američke vlade

Riker se i sinoć, kao i na popodnevnom brifingu u Stejt departmentu/State Department, uzdržao od komentarisanja novog, opredeljenja vlade SRJ za potpunu saradnju sa Hagom - uz obrazloženje da to ne bi bilo uputno u situaciji kad državni sekretar Pauel/Powell i dalje razmatra konačnu odluku o zasad samo zamrznutoj odluci o pomoći Beogradu od oko 40 miliona dolara i daljoj podršci u međunarodnim organizacijama i institucijama.

Odluka šefa američke diplomatije očekuje se do kraja ove nedelje, kad se završava i uobičajeni uskršnji raspust Kongresa, koji je zadužen za realizaciju pomoći inostranstvu. U međuvremenu, izvor u administraciji najavljuje da bi Pauelov pozitivni sertifikat - koji bi Kongresu omogućio da realizuje preostalu pomoć Srbiji u tekućoj fiskalnoj godini i odobri nastavak američke podrške SRJ u daljim pregovorima sa MMF, Svetskom bankom, Pariskom i Londonskim klubom i ostalim međunarodnim poveriocima - mogao da postane bliska stvarnost jedino u slučaju hitnog i potpunog ispunjavanja uslova, s kojima su, kako se navodi, "u ko zna koliko prilika dosad" upoznati nadležni u Beogradu.

Ti uslovi, kako se podseća u Vašingtonu, sadržani su u dva paketa. Jedan paket sačinjava izručenje Hagu "prioritetne grupe" optuženih za ratne zločine koji se nalaze na teritoriji Srbije: generala Ratka Mladića, bivšeg komandanta oružanih snaga Republike Srpske, zatim četvorice najbližih Miloševićevih saradnika - Milana Milutinovića, Nikole Šainovića, Vlajka Stoiljkovića i Dragoljuba Ojdanića, kao i trojice oficira bivše JNA, optuženih za zločine u Vukovaru krajem 1991. godine -Veselina Šljivančanina,Mileta Mrkšića i Miroslava Radića.

Drugim paketom američkih uslova, koji se ne smatra ništa manje značajnim, traži se od vlasti u Beogradu da se omogući potpuni i bezuslovni pristup svim relevantnim jugoslovenskim arhivama i svedocima za koje su zainteresovani istražitelji iz Haga. Pre dve nedelje, prilikom posete Vašingtonu, glavni istražitelj Haškog tribunala Karla del Ponte/Carla del Ponte dobila je punu podršku državnog sekretara Pauela u oceni da će to otvaranje prilaza arhivama i svedocima predstavljati jedan od "ključnih dokaza" stvarne spremnosti Beograda na traženu punu saradnju sa Međunarodnim tribunalom.

Slobodan Pavlović


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 96

SUĐENJE "TUTI" I "ŠTELI": General Praljak u Hagu... kao svjedok Tute Naletilića
SUĐENJE ZA SREBRENIČKI GENOCID: Momir Nikolić zamera tužiocu i hvali SFOR
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: U 4 godine rata Sarajevo je gorilo kao u 500 godina mira
TRIBUNAL: Nevino optuženi, sa sada, bez prava na naknadu