Home
JUGOSLAVIJA NE MOŽE DA ODREĐUJE "ROK TRAJANJA" TRIBUNALOVIH OPTUŽNICA
"Očekujemo da će SRJ ispuniti svoje obaveze i predati tribunalu sve optužene, kako dosadašnje tako i buduće" - izjavio je agenciji SENSE zamenik glavnog tužioca Graham Blewitt, povodom izveštaja da se u Beogradu priprema zakon koji bi propisao da se mogu izručiti samo oni koji su do sada optuženi
Haški tribunal je nadležan da krivično goni odgovorne za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava počinjena na teritoriji bivše Jugoslavije od 1991. godine pa nadalje... sve dok Savet bezbednosti ne odluči da je dosta, odnosno da je tribunal ostvario svoj mandat.
Do tada, haško tužilaštvo će nastaviti tekuće istrage koje bi, kako je novembra prošle godine glavni tužilac Karla/Carla del Ponte obavestila upravo Savet bezbednosti, mogle dovesti do podizanja 34 nove optužnice protiv stotinak osumnjičenih koji su još pod istragom. Svi oni, kao i 30 do sada optuženih koji su još na slobodi, moraće da dođu u Hag - i to što pre to bolje - kako bi tribunal bio u stanju da sva suđenja, barem u prvom stepenu, završi negde do 2008. godine. Na tom "roku trajanja" tribunala insistiraju, pored ostalih, i Sjedinjene Države, tako da će jačati - a ne slabiti - njihov pritisak da se optuženi što pre pojave u Hagu.
Zakon kojim bi se obaveza predaje optuženih vremenski ograničila samo na one čije su optužnice podignute pre određenog roka bi, jasno, bio u suprotnosti sa Statutom tribunala, brojnim rezolucijama Saveta bezbednosti i osnovnim principima međunarodnog prava prema kojima se države ne mogu pozivati na svoje unutrašnje zakonodavstvo kao prepreku za ostvarivanje međunarodnih obaveza.
Zakon koji bi važio isključivo retroaktivno mogao bi da ima i neke prilično apsurdne posledice. Mogao bi, recimo, da jugoslovenskim vlastima onemogući da u Hag pošalju Hašima Tačija i/ili druge lidere OVK... koji bi mogli da budu optuženi kada tužilaštvo okonča tekuću istragu o zločinima nad nealbanskim stanovništvom Kosova.
U haškom tužilaštvu ne žele da komentarišu sadašnja natezanja između Beograda i Podgorice o zakonu o saradnji sa tribunalom. Zamenik glavnog tužioca Grejem Bluit/Graham Blewitt nam je, tim povodom, danas ponovio poznati stav tužilaštva da Beogradu nije neophodan zakon da bi ispunjavao svoje međunarodne obaveze i dodao: "Očekujemo da će jugoslovenske vlasti ispuniti te jasne obaveze i predati tribunalu sve optužene, kako dosadašnje tako i buduće".
Mirko Klarin
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2002-04-02 PETRIČ: "MORAJU SE ZAVRNUTI SLAVINE"
- 2002-04-02 VAŠINGTON: SPISAK PUTNIKA ZA HAG - MLADIĆ, "VUKOVARSKA TROJKA", "MILOŠEVIĆEVA ČETVORKA"
- 2002-04-01 HAG RAZOČARAN ALI NE I IZNENAĐEN
- 2002-04-10 SREBRENICA: IZVEŠTAJ O "NEMOGUĆOJ MISIJI"
- 2002-04-10 TRIBUNAL PIŠE POVIJEST JUGOSLAVIJE
- 2002-04-15 ĐINĐIĆ: "MILOŠEVIĆ IMA VEĆA PRAVA U HAGU, NEGO ŠTO BI IH IMAO U BEOGRADU"
TV Tribunal 97
SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Da li su kosovski spomenici rušeni iz vazduha ili sa zemlje?
SUĐENJE "TUTI" I "ŠTELI": Tutina odbrana dokazuje da je Herceg-Bosna bila "akt samoodbrane"
HOLANDSKI INSTITUT ZA RATNU DOKUMENTACIJU: Izvještaj o "nemogućoj misiji" u Srebrenici
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Masakr na fudbalskoj utakmici u Sarajevu
SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Kosovska ubistva koja su prethodila NATO bombama